V létě pleť ztrácí až 30 % vody. Dopřejte jí panthenol a aloe vera
Vystavit tvář letním slunečním paprskům je sice příjemné, ale přináší to s sebou i řadu rizik. Pleť na obličeji je totiž velmi tenká a jemná, kvůli čemuž ji přímé slunce i suché a horké počasí ohrožují více, než kůži na povrchu zbytku těla. Ačkoli při pobytu na slunci do pokožky proniká zdravý vitamín D, přichází zároveň až o 30 % své vlhkosti. Jak tedy pečovat o pleť, aby byla i v létě stále zdravá a dostatečně hydratovaná? A jak ji chránit před sluncem, aby netrpěla?
Co se s pletí děje v létě
Vysoké venkovní teploty a horké počasí z pokožky odvádí vodu, čímž ji dostávají do nerovnováhy. Voda a s ní spojená přirozená vlhkost totiž pleť chrání před nepříznivými externími vlivy, jako je počasí, prach nebo bakterie, a při jejím nedostatku se vystavuje riziku ohrožení. Pleť si nedokáže vodu samovolně udržet, ani si ji vytvořit. Následkem toho bývá suchá, šupinkovatí a nepříjemně táhne. Nedostatek vlhkosti je také prvním krůčkem k předčasnému stárnutí pleti, vytvoření vrásek, akné a dalších kosmetických nedostatků. Léto je také obdobím, kdy bychom se měli nejvíce chránit před intenzivním UV zářením. To je sice nepostradatelné pro tvorbu vitamínu D, na druhé straně ovšem zodpovídá za spálení pokožky, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže.
Hydratace na prvním místě
Oproti ostatním ročním obdobím bychom měli pleti v létě věnovat větší pozornost. Protože ztrácí vláhu, je potřeba ji obnovovat pomocí hydratačních krémů, které obsahují vodu, provitamín B5 a vitamín E. Zvýšené množství vody v krému si na sebe nabaluje mastné mikročástečky, které udržují pleť vláčnou. Provitamín B5, neboli kyselina pantothenová, se v kosmetickém průmyslu objevuje spíše jako známější panthenol. Přidává se do pleťových krémů a přípravků po opalování, neboť obsahuje koenzym A, který mimo jiné zlepšuje kvalitu kůže. Vitamín E pak působí jako antioxidant a proniká hluboko do buněčných membrán, kde chrání před volnými radikály. Pro tyto účely jsou nejvhodnější jemné a lehké hydratační krémy, gely nebo séra. Mastná a hutná kosmetika totiž zbytečně ucpává póry. Pleť kvůli tomu pak nemůže dýchat, což je důležitým faktorem k udržení její vlhkosti.
Důležitý vitamín D
V létě do pleti proniká díky slunečním paprskům také vitamín D, který je pro zdraví velmi prospěšný, až takřka nezbytný. „Bezmála 90 % potřebného vitamínu D naše tělo získává skrze pokožku přirozenou cestou díky slunečnímu UV záření. Opalování můžeme tedy považovat za zdravé, vždy je ovšem potřeba vystavovat se slunci uvědoměle a nic nepřehánět. Opakovaně spálená pleť a pokožka mohou přinést značné zdravotní komplikace. A pokud bychom chtěli zajít do extrémů, jenom výskyt melanomu kůže má u nás stoupající tendenci – za posledních deset let se u mužů zvýšil o více než 15 %, u žen pak o téměř 12 %,” přibližuje výhody i nevýhody opalování dermatolog MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty.
Přizpůsobte UV filtr typu pleti
Opálená pleť má ovšem také ochranný efekt. Díky slunečnímu záření se v horní vrstvě pokožky, takzvané epidermis vytváří pigment, který se působením paprsků postupně zbarvuje dohněda. Následkem toho se epidermis zesiluje. Kombinace těchto dvou faktorů pak zabraňuje dalšímu spálení kůže. Vystavit pleť slunci bez ochrany je ovšem riskantní a opalovací kosmetiku bychom měli mít stále při ruce. Pokrýt pleť ochranným filtrem je nezbytné, ať ležíme u bazénu, nebo si jen odskočíme do obchodu. Sluneční paprsky na zem pronikají i při zatažené obloze skrze mraky, a to dokonce až z 90 %. Výběr opalovacích krémů, sprejů, mlék, emulzí nebo olejů je nezbytné přizpůsobit fototypu pleti.
Na světě je známo šest základních fototypů. Na každý z nich působí ultrafialové záření jinak, odlišná je zejména pravděpodobnost spálení a intenzita opálení. „Například takzvaný evropský typ s tmavou kůží poznáme podle hnědých vlasů a očí. Tento fototyp je na světě zastoupen nejčastěji, a to ze 78 %. Opalování je postupné, tito lidé snášejí slunce dobře. Spálení hrozí jen málokdy. Druhý nejrozšířenější fototyp je evropský typ se světlou kůží, jenž se vyznačuje světlejší pletí, pihami, blond nebo světle hnědými vlasy a modrýma očima. Lidé tohoto typu se opalují obtížněji a spálí se prakticky téměř vždy. Podobně je na tom i velmi světlý keltský typ, který charakterizuje velmi světlá pokožka, pihy, zrzavé nebo blond vlasy a velmi světlé, modré oči. Tito lidé snášejí UV záření nejhůře, nikdy se neopálí a spálí se pokaždé.Právě podle těchto charakteristik je ideální volit vhodný opalovací krém,” radí dermatolog MUDr. Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, která ve svém portfoliu nabízí řadu opalovací kosmetiky s ochrannými faktorem od 20 do 50 a s 50% obsahem léčivých výtažků z Aloe Vera pro citlivou pleť.
Aloe poskytuje pleti ochlazení i vitamíny
Kvůli konstantnímu slunečnímu záření bývá pleť na konci dne vysušená a přecitlivělá. Každý večer je proto nezbytné aplikovat přípravky speciálně určené po opalování, které pokožku uklidní, zchladí a dodají jí zpět přirozenou pružnost a vláčnost. Oblíbené jsou v současnosti poopalovací krémy, emulze a gely s obsahem Aloe Vera. Ta je k pleti velmi šetrná, zjemňuje ji a pomáhá jí uchovat důležité minerální látky a vitamíny pro zdraví i krásu. Podobně vyživující účinky má také bambucké máslo, které bývá taktéž častou součástí kvalitní poopalovací kosmetiky.