V ČR vzrostla recyklace odpadu o čtvrtinu. Objem zpracovaného elektroodpadu se dokonce zdvojnásobil
V České republice bylo v loňském roce recyklováno celkem 5,8 milionů tun odpadu, což je téměř o čtvrtinu více, než v roce 2010. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu mapující stav životního prostředí v roce 2013. Kromě nárůstu celkové recyklace odpadu se výrazně zvýšil i objem zpracovaného elektroodpadu, který během posledních dvou let vzrostl téměř o polovinu. Důvodem je přísnější legislativa i větší společenská odpovědnost tuzemských firem.
Recyklace odpadů v tuzemsku v poslední době nabývá na důležitosti. Podle Českého statistického úřadu se množství recyklovaného odpadu během posledních čtyř let zvýšilo o 28 %. „Zatímco v roce 2010 bylo v České republice recyklováno zhruba 4,5 milionů tun odpadu, o rok později to bylo již 5,2 milionů tun. V minulém roce se celkový počet recyklovaného odpadu dokonce vyšplhal na 5,8 milionů tun,“ uvedla Lenka Strnadová z Českého statistického úřadu. V současnosti lze navíc zaznamenat, že výrazně vzrůstá trend zpracování elektroodpadu. „Oproti roku 2011, kdy bylo zpracováno zhruba 35 tisíc tun elektroodpadu, se počet recyklovaného elektroodpadu téměř zdvojnásobil,“ upřesnila Strnadová s tím, že vloni bylo zpracováno více než 62 tisíc tun elektroodpadu.
Na zvyšující se recyklaci elektroodpadů má podle odborníků vliv nastavená tuzemská legislativa, která vychází z příslušné Evropské směrnice. „Vzhledem k velmi drahému způsobu těžby primárních surovin a nedostatečnému množství k použití ve výrobě vzrůstá v poslední době zájem o zpracovatelský sektor,“upřesnil David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a baterií. Nárůst recyklace a zpracování odpadu lze podle něj také připisovat větší informovanosti tuzemských firem, které začínají vnímat šetrné zacházení s odpadem jako určitou prestiž. „Zatímco dříve bylo pro firmy důležité, aby zajistily ekologickou likvidaci, splnily zákonné povinnosti a snížily náklady na odvoz elektroodpadu, dnes již nakládání s odpadem považují za prestižní oblast posilující jejich firemní kulturu a úroveň jejich korporátní odpovědnosti,“ dodal Vandrovec.
Ačkoliv lze přínos zpětného odběru elektrozařízení spatřovat v různých oblastech, velmi důležitý je způsob, jakým se elektroodpady zpracovávají. „Je třeba používat nejmodernější technologie tak, aby došlo k co nejvyššímu materiálovému využití. Stále totiž existují společnosti, které z elektroodpadu vyberou jenom dobře prodejné komodity, jako například desky plošných spojů, měď nebo hliník, a zbytek zaskládkují,“ sdělil Aleš Šrámek z Asociace recyklátorů elektrického odpadu. Materiálové využití odpadu navíc významně přispívá ke snížení plýtvání přírodními zdroji. „Recyklací elektroodpadu a baterií dochází k úspoře elektrické energie, ropy a vody a rovněž ke snížení produkce nebezpečného odpadu a skleníkových plynů. Ekologická likvidace jednoho notebooku například představuje úsporu přibližně 7 litrů ropy nebo téměř 400 litrů pitné vody,“ uzavřel David Vandrovec.