Dnes je 1. 03. 2024

V Brně se utkají mladí sportovci se zdravotním postižením. Blíží se již jedenáctý ročník Evropských her handicapované mládeže

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Kvě 18th, 2022
0 komentářů

Brno bude opět hostit Letní e vropské hry handicapované mládeže Emil Open . Od 22. do 26. června se na brněnských sportovištích utkají sportovci ve věku od deseti do šestadvaceti let se zdravotním postižením. Své síly budou měřit v sedmi sportech a více než 30 disciplínách. Jedinečný pr ojekt Emil Open se uskuteční již po jedenácté.

Týden plný sportu a zábavy nabídnou Letní evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Hry jsou určené sportovcům se všemi typy zdravotního postižení ve věku od deseti do šestadvaceti let. S portovc i mezi sebou bud ou soupeřit o cenné kovy v sedmi sportech a kategoriích OPEN a MIXED . Společně s doprovodem zamíří do Brna 884 účastníků z 16 zemí Evropy (Albánie, Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Island, Litva Lotyšsko, Maďarsko, Moldavsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajina a nejpočetnější výprava z České republiky). „Máme v plánu uspořádat soutěže v atletice, plavání, stolním tenisu, boccii a bocce, což je aktivita podobná u nás známější hře pétanque, a letos nově i v lukostřelbě a cyklistice, “ přibližuje Pavel Zbožínek , prezident organizačního výboru Emil Open.

Dorazí i vítěz paralympijských her v Tokiu

Mezi ambasadory bude řada úspěšných paralympioniků, včetně reprezentanta v bocci i Adam a Pešk y , který v roce 202 1 získal na L etních p aralympijs kých hrách v Tokiu nejcennější kov a jenž právě na Emil Open začínal . „ Nadace Emil mi v minulosti velmi pomohla, díky ní jsem si mohl pořídit nové míče a rampu. V Brně na Emil Open jsem dříve také soutěžil , moc se mi to líbilo a rád na to vzpomínám. Věřím, že krásné zážitky si odvezou všichni sportovci i z letošního ročníku,“ říká Adam Peška .

Jelikož se jedná o sportovně společenské setkání mladých lidí, nabídnou h ry také bohatý program. Pořadatelé je 22. června odstartují slavnostním zahajovacím ceremoniálem, na němž nebude chybět průvod vlajkonošů, ale i prezentace brněnských sportovních klubů a neziskových organizací. Uskuteční se rovněž tradiční benefiční show Jana Krause Z očí do očí. Následující den odstartují sportovní soutěže. „Sportovních klání se zúčastní začínající nebo doposud nesportující děti a mládež , ale i medailisté z vrcholových soutěží handicapovaných. Kromě toho bud e mít veřejnost možnost vyzkoušet si sportovní aktivity zdravotně postižených,“ popisuje Zbožínek.

Bohuže l i letos h ry poznamenala smutná událost . „Po dvouleté pandemii a loňském tornádu se vyrovnáváme i s následky toho nejhoršího. Před vypuknutím války se na Emil Open přihlásilo 46 ukrajinských účastníků. Bezmála třicet z nich se nám podařilo ihned po propuknutí konfli ktu přivé z t do Brna, ostatní nás kontaktovali z různých míst Evropy až nyní s přáním účastnit se her. Pro ty nyní připravujeme týdenní soustředění,“ konstatuje prezident Emil Open.

Hry letos vstupují do druhé dekády

Letos jde o již jedenáctý ročník tohoto unikátního projektu, který pořádá spolek Emilova sportovní založený Nadačním fondem Emil. Na akci se podíl ej í a významným způsobem ji finančně podporují město Brno a Jihomoravský kraj. „ Myslím, že se sportovci mají na co těšit. Handicapovaná mládež zde zažije atmosféru vrcholové sportovní akce, ovšem v přátelském duchu a pohod ov é atmosféře. Poslední roky včetně tohoto nejsou pro nikoho z nás jednoduché a právě Emil Open nám dá možnost zapomenout na všechny starosti a nechat se unést radostí z pohybu,“ uvádí primátorka města Brna Markéta Vaňková .

Letošní ročník doposud podpořilo také sedm krajů, které přispěly na ubytování a stravu svých účastníků. Stálými p artner y her j sou Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity , která zároveň figuruje jako odborný garant sportovní části Emil Open, a městská společnost SAKO Brno, jež se pro letošní ročník stala generálním partnerem .

Cílem her je poskytnout sportovcům se zdravotním postižením potěšení ze svobodného pohybu. „ Díky hrám dos tanou mladí sportovci s handicapem možnost sportovat s mládeží majoritní, najdou nové přátele a společně tak přispějí k odstraňování zbytečných předsudků a vzájemného ostychu,“ dodává Zbožínek.