Uvažujete o investici do zlata? Drahý kov funguje jako dobrý uchovatel hodnoty, v portfoliu má především roli pojistky
Snem mnohých začínajících investorů může být vlastnictví zlaté cihličky v hodnotě několika set tisíc korun. Zlato má totiž podle odborníků své místo v každém investičním portfoliu. Slouží ale také jako dlouhodobý uchovatel hodnoty a pojistka před případnou finanční krizí. Rychlé zhodnocení naspořených finančních prostředků se od něj však nedá očekávat, a to i přes současné nízké ceny.
Jednu trojskou unci zlata, tedy 31,103 gramu tohoto kovu, si dnes můžete koupit přibližně za 1 800 dolarů. V porovnání s loňským rokem, kdy jeho cena stoupala ke dvěma tisícům dolarů, tak zaznamenáváme určitý pokles. „Zlato je ideální variantou zejména pro investory, kteří chtějí diverzifikovat svoje portfolio a hledají dlouhodobou investici, ale také finanční pojistku. Před koupí je ale velmi důležité důkladně zvážit, jaká z forem investice do zlata je pro daného zájemce ta nejlepší,“ vysvětluje Matěj Lašek ze společnosti High Corporation Invest.
Malé nebo větší slitky?
Pro investory, kteří chtějí zlato reálně vlastnit, je jednou z možností nákup zlatých slitků. Ty je možné nakoupit i o váze jednoho gramu. Nejoblíbenější variantou jsou však slitky o váze jedné trojské unce. Majetnější investoři si však mohou dovolit koupit půlkilogramové či kilogramové slitky. Podstatným faktorem, který rozhoduje o tom, jakou váhu slitků zvolit, je likvidita, ale také spread – tedy rozdíl mezi pořizovací a pozdější prodejní cenou. Hodnota spreadu se pohybuje v řádech jednotek procent, ale může dosáhnout až desítek procent. „Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou ale nelze dopředu s jistotou odhadnout, protože nikdo nedokáže říct, jaká bude cena zlata v době prodeje,” upozorňuje Matěj Lašek. Investice do slitků je proto vhodnou formou finanční pojistky či jako mezigenerační investice.
Nákup investičních mincí
Další možnou investicí, při které přechází zlato do reálného vlastnictví, je nákup investičních mincí. Ve srovnání s ostatními slitky může jejich cena růst rychleji a výrazněji. Na druhou stranu je však potřeba trh s nimi pozorně sledovat, znát jednotlivé mincovny, vývoj cen i jejich produkci. Začínající investoři se mohou podrobněji zaměřit na produkci jedné mincovny, případně na jednu konkrétní sérii. Pozor je však třeba dát také na regionalitu. Ve světě jsou stovky mincoven, přičemž většina z nich existuje na regionální úrovni. To znamená, že o jejich produkty budou mít investoři zájem především v dané oblasti. Ve zbytku světa je třeba počítat s tím, že případný prodej bude ostatními investory počítán jako takzvané zlomkové zlato.
Co jsou to ETF fondy?
Do zlata se dá investovat v různých formách. Existuje tedy i možnost investice, kdy investor drahý kov ani neuvidí. V takovém případě lze využít například takzvaných EFT fondů (Exchange Traded Fund), s nimiž obchod probíhá na podobném principu jako u akcií. Výhoda tohoto způsobu obchodování spočívá v tom, že – podobně jako u akcií – lze i v tomto případě do obchodu vložit i poměrně malé finance. Z tohoto důvodu není tato forma obchodu oproti přímému nákupu zlata tak náročná. „Ve srovnání s investicemi do slitků a mincí se také mnohdy jedná o krátkodobou investici, která spekuluje s růstem ceny drahého kovu,“ vysvětluje Matěj Lašek.
Další části investičního portfolia
Podle Matěje Laška tvoří zlato u většiny investorů pouze část portfolia. Mezi nejčastější druhy aktiv, do kterých se investuje, jsou přitom z dlouhodobého hlediska dluhopisy a akcie. Firemní dluhopisy nabízejí ve srovnání s ostatními typy cenných papírů zajímavý výnos, a to kolem dvou až čtyř procent. Ty rizikovější dokonce až kolem deseti procent. „Z hlediska jistoty a bezpečnosti jsou pak nejlepší variantou takzvaně termínované vklady, jejich úrok se však pohybuje maximálně kolem dvou procent. Tento typ investice je proto vhodný zejména pro konzervativce, kterým snižuje riziko ztráty celého portfolia,“ dodává odborník.
Komerční sdělení