Dnes je 25. 04. 2024

Úspory na elektřině – nenechávejte spotřebiče v domácnosti zbytečně zapnuté

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 26th, 2021
0 komentářů

Počet přístrojů na elektřinu se v tuzemských domácnostech rok od roku zvyšuje. S tím roste i jejich celková spotřeba. Zatímco u některých lze správným nastavením ušetřit, u jiných se vyplácí je v době nevyužívání odpojovat od elektrické sítě úplně. Není ani od věci si domů pořídit takzvaný wattmetr.

U některých přístrojů se jejich nepřetržitému provozu nevyhneme. Tradičně jde o lednici či mrazák, v letním období je při vysokých teplotách prakticky neustále zapnutá i klimatizace. U těchto domácích spotřebičů se vyplatí věnovat velkou pozornost jejich nastavení. Jinak můžeme být u ročního vyúčtování elektřiny nepříjemně překvapení.

„U klimatizace je důležité nastavení teploty, která by se od té venkovní neměla lišit o více než 7 stupňů. Nižší teplota není zdravá, protože hrozí teplotní šok při přestupu mezi interiérem a exteriérem, a samozřejmě se projeví také ve spotřebě. Při chlazení klimatizací nikdy nemějte otevřená okna a ideálně zavřete i dveře, pokud vedou do místností, které chladit nepotřebujete,“ radí Michal Malaník, specialista tuzemského dodavatele energií Národní energie.

U lednice pak podle něj platí, že bychom ji měli mít ideálně umístěnou v chladnějším koutě dál od zdrojů tepla i od oken, kterými by na ni svítilo slunce. Co se týče vnitřní teploty, nemá cenu ji nastavovat co nejnižší, bohatě postačí 5 až 6 stupňů. Pravidelně je také třeba ji odmrazovat, protože vysoká vrstva námrazy její spotřebu zvyšuje o desítky procent.

Wattmetr nám řekne, kolik spotřebiče „žerou“

Pokud to s úsporami za elektřinu myslíme vážně, není od věci si pořídit takzvaný wattmetr, což je zpravidla nenápadná krabička s několika tlačítky, digitálním displejem, zdířkou a vidlicí pro zapojení mezi spotřebič a zásuvku. Je běžně k dostání u prodejců elektrického nebo technického zboží a nestojí více než pár stokorun. V domácnosti a menších prostorách přitom dokáže docela dost financí ušetřit.

„Wattmetry jsou užitečné pro toho, kdo potřebuje okamžitě zjistit spotřebu jednotlivých spotřebičů ve své domácnosti či kanceláři. Jsou nenáročné na ovládání a po pečlivém přečtení návodu je bez problémů dokáže obsloužit každý,“ vysvětluje Michal Karabina, specialista ze společnosti Národní energie.


Wattmetr po zapojení mezi zásuvku a spotřebič změří nejen aktuální spotřebu, ale dokáže stanovit i spotřebu energie v čase. Některé pak při zadání ceny za kilowatt dokáží využívání energie změřit přímo v korunách, čímž poskytnou okamžitý přehled o tom, kolik provoz daného spotřebiče stojí, nebo kalkulovat emise CO2 za spotřebovanou energii. Takové souhrnné informace mohou přispět k odhalení skrytých „žroutů“ elektřiny a ke snížení nákladů za energie.

Wattmetr nám také dokáže pomoci vybrat přístroje, které bychom například v noci, před den, kdy jsme v práci, či o dovolené měli odpojovat od sítě úplně. „Mnoho starších elektrických zařízení, jako jsou televize, videorekordéry nebo hi-fi věže totiž spotřebovávají proud, i když je zrovna nepoužíváte. U novějších typů je už spotřeba v klidovém režimu zpravidla zanedbatelná,“ vysvětluje Michal Karabina.

S úsporami nám následně může pomoci také časové ovládání. Pomocí časového spínače můžeme na konkrétní časový úsek vypínat přístroje, které by jinak zbytečně spotřebovávaly elektrickou energii. Ročně se tak dá ušetřit i několik stokorun. .

Komerční sdělení