Dnes je 26. 02. 2024

Uspávání bez starostí aneb hračky, které pomohou dítěti usnout

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Pro 3rd, 2015
0 komentářů

Děti se v postýlce často brání lví silou. Zatímco rodiče se každý den na spánek těší, miminka ho odmítají. Může za tím stát strach ze samoty, ze tmy i absence vnitřního klidu. Uspat dítě není jednoduchá záležitost a s problémy s tím spojenými se potýká nejeden rodič. Připravili jsme proto několik tipů na hračky, které usnadní uspávání potomka a zabaví ho tak, aby nakonec bez problémů usnul.

Bdící kamarádi na hraní i na spaní

Existuje mnoho příčin, které brání klidnému dětskému spánku. Jedním z důvodů, proč dítě nemůže usnout, je strach. Ten může být vyvolaný samotou, tmou nebo obavami ze strašidel. Je přirozené, že se rodiče snaží naučit dítě samostatnosti. Jednoho dne proto přijde čas, kdy už dál nemohou bdít u jeho postýlky celou noc. Tento přechod by ale neměl být drastický, vhodné je připravit dítě na nový spánkový režim pozvolna. V takovém případě je na místě poohlédnout se po pomocníkovi, který jejich roli zastoupí. Děti často mívají oblíbenou hračku, bez které neudělají ani krok. Právě ta bývá dostatečnou a bezproblémově přijímanou rodičovskou náhradou. Ve společnosti hraček, které zná a důvěřuje jim, se totiž cítí v bezpečí, snáz usne a v poklidu proběhne i celá noc. „Dítě si s hračkami před spaním rádo popovídá, povypráví jim, co se během dne událo zajímavého a co asi přinese zítřek. Ať je to jeden plyšový medvídek, plastové autíčko nebo celá armáda hraček, s jejich pomocí mohou rodiče dítěti před spaním vytvořit pohádkový svět, kde mu bude příjemně a nebude se ničeho obávat. A když se dítě náhodou uprostřed noci probudí, tento pomocník ho vesele zabaví,” radí Lukáš Fiala ze společnosti BabyDirekt, která nabízí širokou paletu hraček pro děti různého věku.

Před spánkem je důležitý vnitřní klid

Pocit samoty v postýlce je považován za klíčovou příčinu problémů dětí s usínáním. Ten však může vyvolávat také vnitřní neklid. Důležité proto je, aby se dítě před usnutím dostatečně uvolnilo. Rušivé pocity, jako je strach nebo napětí, ho totiž udržují v umělé bdělosti. Dítě však na rozdíl od dospělých netrápí běžné denní starosti a pracovní stres; jeho vnitřní neklid vyvolávají okolní vjemy, které velmi snadno a intenzivně vnímá. Některé ho ruší, některých se bojí, ale některé se mu naopak líbí a jsou příjemné pro jeho uši. Tomu, aby získalo pocit klidu, často napomáhá příjemná tichá hudba, která je základem ukolébavek. Mnoho dětí se v kombinaci s tím obává i tmy, proto je vhodné zvolit hračku, která kromě libých zvuků přináší i mírné světlo a navozuje ideální atmosféru pro usínání. Vnitřní neklid lze zahnat také nápaditými předměty z příjemného materiálu, jejichž součástí je zrcátko. Taková hračka má nejčastěji podobu plyšového zvířete, ke kterému navíc přibude i další člen usínací party – lidský kamarád v zrcadle. Nezvyklý a nečekaný odraz dítě zaujme, bude zvědavé, kdo to je a jak se tam dostal. Překvapí ho, že se směje stejně jako ono i že se ve stejnou chvíli mračí. Zkoumáním této hračky se před spaním dostatečně zabaví a usne s pocitem, že roztodivný, ale milý ochránce je tam s ním.

Děti cítí bezpečí díky dotyku

Děti se s rodiči rády mazlí a dotýkají se jich. Díky teplu druhého těla se totiž cítí v naprostém bezpečí. Pokud ale zrovna není po ruce maminka, musí její místo zastoupit přítulná hračka nebo oblíbený polštářek, které se dokáží přizpůsobit tvaru dětského tělíčka a nahradit rodičovské objímání. „Tuto funkci výtečně plní hračka známá jako muchláček. Ten je vyrobený z příjemného sametového či plyšového materiálu a jeho součástí bývají různorodé textury, které dítě může zkoumat, stejně jako kousátko a klip na šidítko. Ideální je, pokud má muchláček podobu mazlivého zvířátka či jiné roztomilé bytosti, která je dětským očím sympatická a snadno se s ní ztotožní,” vysvětluje Lukáš Fiala ze společnosti, BabyDirekt. Podobnou službu udělá také plyšová hračka plněná kuličkami, která nedrží stálý pevný tvar a která se díky flexibilní výplni k dítěti snadno přimkne. Jestliže si dítě oblíbilo určitou přikrývku nebo polštářek, měly by rovněž patřit mezi jeho postýlkový inventář. Optimální je takové vybavení, které nemá příliš velký rozměr, aby ho dítě mohlo plně obejmout, je vyrobené z příjemného materiálu a nese konkretizovanou podobu, která podpoří dětskou fantazii. Může například připomínat zvíře nebo oblíbenou pohádkovou postavu. Jakmile totiž dítě bude vědět, že ho v pelíšku čekají známé předměty, k nimž se může přitulit, snáze se mu do něj bude zalézat.