Dnes je 1. 03. 2024

Tipy, jak zabavit děti v zimě: Vyzkoušejte akvaparky i dětské experimentárium

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Pro 2nd, 2016
0 komentářů

I v zimním období se dá s dětmi podniknout mnoho aktivit. Zábavu nabízí například akvaparky, netradiční výstavy pro děti i vnitřní zábavní atrakce. Díky následujícím tipům se ani v zimních měsících s dětmi nebudete nudit.

Akvaparky děti zabaví, rodiče si odpočinou

Ne každá dětská zábava baví nutně jen děti. V zimě proto vyrazte s ratolestmi například do akvaparku. Zatímco vy budete popíjet u baru Piña Coladu, děti si vyzkouší tobogány, skluzavky i bazény. Kromě komplexů v Ostravě, Liberci či Mladé Boleslavi máte možnost využít služeb největšího akvaparku ve střední Evropě, Aquapalace Praha.

Na jižní Moravě zase kraluje známý Aqualand Moravia. Ten pro rodiny s dětmi navíc v zimních měsících chystá zajímavé akce. „O víkendu 2. až 4. prosince čekají návštěvníky vodní hrátky s Mikulášem, čertem a andělem. Prosincové stresy s vánočními nákupy jsme se rozhodli lidem zpříjemnit také našimi aquavánocemi. Advent si tak může celá rodina užít na tobogánech či wellness zóně a nebude chybět ani chutné menu. Rodiny s dětmi mohou využít nedělní dětské saunování s teplotou upravenou pro dětský organismus. V zimních dnech také potěší bazény s termální vodou, která má blahodárné účinky,“ uvádí ředitel Aqualandu Moravia, Petr Pavlacký.

Vyzkoušejte netradiční expozice

Čím je aktivita neobyčejnější, tím je pro děti atraktivnější. Mezi tipy na netradiční expozice se vyjímá jeden z finálových projektů letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe – putovní dětské experimentárium s názvem Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě! Díky expozici se děti hravou formou kromě jiného naučí, co je to pasivní dům a proč je užitečný.

„Hlavní je, aby to děti bavilo,“ myslí si Kateřina Tydlačková, projektová manažerka Centra pasivního domu, který přišel s nápadem experimentária. „V expozici naleznete třeba dvě pumpy, přičemž jednou nafukujete děravý dům a druhou utěsněný. Děti si tak mohou dát závod, který dům se nafoukne dřív. Dále máme například model domu s místnostmi a vnitřním vybavením, kde se děti učí, na kterou světovou stranu jej správně natočit,“ popisuje výstavu Tydlačková. Expozice se pohybuje po celé republice a její aktuální polohu můžete dohledat na webových stránkách www.pasivnidomy.cz.

Pokud mají vaše ratolesti rády poutě, záhady a napětí, stojí za zvážení také návštěva pražského Imaginária. Kromě muzea voskových figurín v něm najdete fascinující kaleidoskopické kino, můžete se ztratit v křišťálovém labyrintu nebo najít cestu ven ze zrcadlového bludiště.

Probuďte v dětech vědce a badatele

Zamračenému počasí můžete vzdorovat také v brněnském zábavném vědeckém parku Vida! Komplex byl navíc letos v dubnu obohacen o novou sérii expozic a aktivit. Děti i dospělí si tak mohou vyzkoušet, jak se strhává lavina, rozpoutává cyklón či vytváří tajemná hustá mlha. Čeká na vás také dřevěný počítač, obří CD nosič i lednička na lidský pohon.

S dětmi se můžete zapojit také do technických soutěží pro kutily v každém věku, které se konají v Národním technickém muzeu v Praze. V rámci projektu můžete s dětmi vyrobit autíčko na gumičku nebo se pokusit o model Stirlingova teplovzdušného motoru. Společný výtvor pak přihlásíte do samotné soutěže. Sice zůstanete s dětmi v domácím prostředí, ale v technické dílně či laboratoři, kterou si doma vytvoříte, se děti mohou nadchnout pro manuální práci i techniku.

Ekologie již v mladém věku

Zimní zábava nemusí probíhat jen v teple interiéru. Pražská nezisková organizace TEREZA, která zvítězila v loňském kole soutěže E.ON Energy Globe, inspiruje k bližšímu kontaktu s přírodou i v zimě. Děti se v rámci nových vzdělávacích programů TEREZA naučí pečovat o les a vytváří si bližší vztah k přírodě.

Jednou z novinek, které TEREZA spustila nedávno, je vzdělávací program pro první třídy v programu Les ve škole. Prvňáčci si z vlastní staré ponožky vyrobí maskota, se kterým se pak vydávají na výpravy do lesů a zkoumají přírodu. Aktivit však organizace nabízí více. „V rámci programu Ekoškola zase nově učíme děti, jak neplýtvat potravinami a volit svůj jídelníček s ohledem na planetu i své zdraví. V Ekoškolce je po roce a půl od jejího otevření přihlášeno již přes 100 školek,“ prozrazuje ředitel neziskovky, Petr Daniš.

Zůstaňte v pohybu

I když se nejlépe sportuje při hezkém počasí, nemusíte se pohybu vzdávat ani v zimě. Možností pro sport či pohyb v interiéru je spousta. Zajděte si s dětmi třeba zaskákat do JumpParku, který se nachází v Brně a v Praze. Najdete v něm obrovské trampolíny pro děti i dospělé, na kterých se s rodinou vyblázníte. Odvážlivci mohou z trampolíny skočit až do bazénu plného pěnových krychlí.

Přestože se laser game pomalu stává klasikou, pořád je zajímavá, zejména pokud máte starší děti. Inovací v podobném stylu je takzvaná archery game, kde po sobě hráči střílejí z luku šípy upravené tak, aby neublížily. Zní to hrozivě? Nebojte, jedná se o celkem neškodnou nedělní zábavu. Pokud je to pro vás přeci jenom příliš akční, pořád jsou zde záložní aktivity pro ty méně otrlé, jako například krytý minigolf nebo bowling.