Dnes je 17. 06. 2024

Sledování televize přes internet se v létě přesouvá na mobilní zařízení

Autor: Redakce
Rubrika: IT
Srp 14th, 2018
0 komentářů
Sledování televize přes internet se v létě přesouvá na mobilní zařízení

Zatímco v zimě a na jaře sleduje internetovou televizi na televizoru téměř 43 procent uživatelů, v létě jejich počet klesá pod jednu třetinu. Výrazně naopak roste podíl lidí, kteří využívají IPTV služeb na svých mobilních zařízeních. Dle statistik LEPŠÍ.TV sleduje přes léto televizní programy přes mobilní telefony a tablety téměř 32 % jejich uživatelů.

Sledování televizních programů na mobilech

Letní období mění způsob, jakým lidé sledují televizní programy. Příchod televizí přes internet, takzvaných IPTV, zpřístupnil sledování programů na mobilních zařízeních, jako je tablet, notebook nebo mobilní telefon. Těchto zařízení pak diváci v létě využívají více než v průběhu roku. Data IPTV platformy Lepší.TV ukazují, že zatímco v období od ledna do května konzumovalo televizní obsah na tabletu a mobilním telefonu 23,09 % uživatelů služby LEPŠÍ.TV, v období od 1. 6. do začátku srpna tento podíl vzrostl o 8,77 procentního bodu na celkových 31,86 %. K nejrazantnějšímu poklesu o 8,05 procentního bodu naopak došlu u sledování televizních pořadů přes Lepší.TV set-top box. V létě se snížil též podíl sledování přes Smart televizory (o 3,02 procentního bodu). Počet uživatelů služby využívajících internetový browser naopak mírně narostl z 34,08 % na 36,37 %.

Internetové televize a nelineární vysílání: vývojový milník emancipace televizních diváků

Zpětné nahrávání a dívání se na dovolené

„Nárůsty a poklesy na jednotlivých typech zařízení přes léto jsou logické, lidé využívají bonusu sledovat své oblíbené programy přes LEPŠÍ.TV i na dovolené. Na tu si na rozdíl od televize snadno přibalí notebook nebo tablet. Díky nahrávání pořadů a jejich zpětnému sledování si pak večer na dovolené mohou vychutnat třeba sportovní přenos, hlavní zprávy či svůj oblíbený seriál tak, jako kdyby byli v pohodlí domova,“ komentuje data Pavel Górecki, ředitel Lepší.TV.

 Už tam budeme? 4 tipy, jak zabavit děti v autě po cestě na dovolenou

Používané zařízení Podíl v období 1. 1. až 31. 5. 2018 Podíl v období 1. 6. až 8. 8. 2018
Lepší.TV set-top box 16,38 % 8,33 %
Smart televize 26,46 % 23,44 %
Mobilní telefon a tablet 23,09 % 31,86 %
Počítač a notebook 34,08 % 36,37 %

Zdroj: Statistiky LEPŠÍ.TV