Dnes je 1. 12. 2022

Svátek pejskařů protáhne kožichy a naplní prázdné misky

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Bře 3rd, 2020
0 komentářů

Soutěž v psím skoku do výšky, první pomoc pro psy, umísťovací výstava svěřenců z útulků i zábava pro rodiny s dětmi. Druhý ročník Moravského psího dne, který se uskuteční 20. června v Lanžhotě, je svátkem pro všechny pejskaře spojeným s celodenním tematickým programem.

Na rase ani velikosti tentokrát nezáleží. Na Moravském psím dnu jsou vítány dogy, čivavy, voříšci, ale i veškeří milovníci psů, ať už čtyřnohého kamaráda mají, nebo ne. Na lanžhotském fotbalovém hřišti Šlajsa čeká návštěvníky den plný zábavy, sportovních výkonů i pomoci opuštěným psím duším. „Lidé se budou moci zapojit do soutěží, uvidí ukázky výcviku a poslechnou si našlapaný hudební program, který vyvrcholí koncertem skupiny Kamelot. Připravujeme také bohatou tombolu, jejíž výtěžek věnujeme útulkům,“ popisuje Jakub Zajíček, zakladatel zvířecí sociální sítě Animal Breath, která celou akci pořádá ve spolupráci s významnými partnery. „Pozvání na akci přijalo mnoho významných hostů, počínaje Mahulenou Bočanovou a Jakubem Kohákem, kteří budou celou akci moderovat,“ upozorňuje na atraktivní program Jakub Zajíček.

Skoky do nebe i zneškodnění zloděje

Na své si přijdou fanoušci psích sportů. Pod taktovkou teamu Hard Dog Race ČR, organizátora překážkového běhu člověka se psem, si i začátečníci vyzkoušejí opičí dráhu. Ve dvoučlenných i rodinných týmech tak budou přeskakovat a podlézat překážky, překonávat pneumatiky nebo lovit „kořist“ z vody.

Kromě překážkového běhu si pejsci zasoutěží také v prolézání tunelů či ve skoku do výšky v disciplíně s názvem Moravský skok do nebes. „V průběhu dne chystáme ukázky nejrůznějších psích sportů a aktivit, jako jsou Dog frisbee, Puller show, Dog dancing nebo policejní výcvik. Užitečná bude pro všechny pejskaře ukázka prví pomoci pro psa, která naučí majitele, jak v případě potřeby zachránit svému parťákovi život,“ upozorňuje Jakub Zajíček.

Jak najít toho pravého psa?

Novinkou v programu je umísťovací výstava útulkových psů Chcete nás? spolku Dočasky.cz. Mnoho lidí tento koncept zná z brněnských Lužánek, kde se v předchozích letech sešly desítky psů z patnácti útulků a mnoho z nich díky této akci našlo domov. Nyní s sebou ve stejném duchu vezmou útulky do Lanžhota vybrané psy, se kterými se zájemci o adopci na místě seznámí a mohou o nich zjistit daleko více než z internetových inzerátů. „Velkou výhodou je, že k dispozici budou pracovníci útulků, kteří své svěřence dobře znají. Se zájemci tak mohou podrobně probrat, který pes se k vybranému páníčkovi či rodině nejlépe hodí s ohledem na jeho povahu, potřeby a životní styl nových páníčků,“ vysvětluje Ája Černá ze spolku Dočasky.cz.

Na akci podle ní útulky berou jen takové psy, kterým převoz a podobně rušné prostředí nevadí. „To ale neznamená, že šanci na nový domov nedostanou také ostatní svěřenci útulků. Pokud si zájemce o psa nevybere mezi těmi přítomnými, může si projít i nástěnky s fotografiemi a popisky nepřítomných psů. Další informace k nim přidají pracovníci útulků a se zájemci vše rádi proberou a případně domluví návštěvu v útulku,“ doplňuje Ája Černá.

Skákací hrad i nabídka kroužků pro děti

Vítanými hosty jsou na akci rovněž děti. Speciálně pro ně bude přichystán rodinný sektor plný zábavy a atrakcí. Vyřádit se budou moci na skákacím hradu, při zorbingu nebo zábavné hře headis, u níž se místo pingpongové pálky používá vlastní hlava. Nejen pro holčičky budou připraveny rukodělné a výtvarné dílny se zvířecí tematikou. „Děti čeká také malování na obličej. Díky barevnému maskování se tak budou samy moci proměnit nejen v pejsky, ale i další zvířata a bytosti,“ dodává Luboš Kalouda, marketingový ředitel brněnské organizace Kroužky, která má rodinný sektor na starosti. Právě tady se děti také seznámí s možnostmi mimoškolních aktivit pro školy i jednotlivce a možná si vyberou ten pravý koníček.

Čipování zdarma a Facebook pro psy, kočky i křečky

Pořadatel akce Animal Breath je sociální síť pro zvířata, kde mohou majitelé svému mazlíčkovi vytvořit profil, sdílet jeho fotografie, čerpat informace i inspiraci a sdružovat se v tematických skupinách.

Kromě toho ale Animal Breath vydal aplikaci, která pomáhá s hledáním ztracených psů. Na loňském ročníku Moravského psího dne měli majitelé možnost nechat své psy zdarma označit registračním čipem. Od letoška je čipování psů povinné, takže i letos mají majitelé štěňat možnost přivést své psy k očipování.

Tím ale aktivita Animal Breath nekončí. „Vydali jsme bezplatnou aplikaci, která umí prohledat všechny psí registry a najít v nich informaci o majiteli ztraceného psa, což bývá při identifikaci největší problém. Informace o majitelích jsou totiž často roztroušené v různých registrech a vyhledávání je složité, což aplikace řeší,“ vysvětluje Filip Zajíček. Jak s aplikací, tak se sociální sítí pod značkou Animal Breath se budou návštěvníci moci seznámit na informačních stáncích.