Dnes je 29. 03. 2024

Kdy obdrží studenti daňovou vratku za rok 2018?

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Kvě 22nd, 2018
0 komentářů
Kdy obdrží studenti daňovou vratku za rok 2018?

V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají různými brigádami a absolventi nastupují do svého prvního zaměstnání. V řadě případů jim tak vzniká nárok na daňovou vratku za letošní rok. Proč?

V praxi si studenti v letních měsících přivydělávají nejčastěji na pracovní dohody, tedy dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Na tyto dohody přitom mohou pracovat pro více zaměstnavatelů současně. Vzniká-li povinnost platit z pracovních dohod sociální a zdravotní pojištění, nikdy se zaplacené sociální a zdravotní pojištění nevrací. „Odvedenou zálohovou nebo srážkovou daň z příjmu je však možné obdržet v plném nebo částečném rozsahu zpět po provedení ročního zúčtování daně nebo podaní daňového přiznání za rok 2018,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Vrácení srážkové daně

Pokud nemají studenti u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a dostávají hrubou odměnu z dohody o provedení práce do výše 10 000 Kč nebo z dohody o pracovní činnosti do výše 2 500 Kč, potom je z této částky odvedena 15% srážková daň z příjmu. Studenti pracující pouze několik měsíců v roce, kterým byla z dohod odvedena srážková daň, ji však mohou obdržet zpět. „Je-li podmínka studia splněna po celý kalendářní rok 2018, potom se daň z příjmu neplatí do ročního daňového základu 192 400 Kč. Při nižším ročním daňovém základu bude následně srážková daň z příjmu zaplacená během roku 2018 po podání daňového přiznání vrácena v plném rozsahu zpět,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Zálohová daň z brigád

Studenti, kteří podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani, nebo ti, jež nepodepsali prohlášení k dani a pracovali pouze v letních měsících na některou z pracovních dohod s hrubou měsíční odměnou nad limit pro jednoho zaměstnavatele, mohou začátkem roku 2019 za účelem vrácení odvedené zálohové daně z brigády požádat svého bývalého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně za rok 2018. A to i v případě, kdy u tohoto zaměstnavatele v danou dobu již nepracují.

Letní brigáda a daně

Pozor na povinnost podat daňové přiznání

Pokud studenti pracovali v některém měsíci pro dva zaměstnavatele současně a ze mzdy nebo odměny od obou zaměstnavatelů jim byla odvedena zálohová daň z příjmu – tedy obdrželi hrubou měsíční odměnu 10 001 Kč a více –, vzniká jim povinnost podat za daný rok daňové přiznání. To se týká i studentů, kteří mezitím nastoupili do zaměstnání na běžnou pracovní smlouvu. Daňové záležitosti za ně v tomto případě nemůže vyřídit žádný ze zaměstnavatelů. „Pro vyplnění daňového přiznání je potřeba mít od obou zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2018. Většinou je pro studenty vyplnění daňového přiznání výhodné, neboť mají roční zdanitelný příjem do limitu a po podání daňového přiznání obdrží zaplacenou daň zpět,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Roční zúčtování daně při nástupu do prvního zaměstnání

Absolventům, kteří nastoupí po úspěšném ukončení školy do práce, vznikne většinou nárok na daňovou vratku za rok 2018. V ročním zúčtování daně, jež za ně začátkem roku 2019 provedla mzdová účetní, se totiž uplatní daňová sleva na poplatníka v plném rozsahu 24 840 Kč, i když začal absolvent pracovat až v průběhu roku 2018. Dále se v ročním zúčtování uplatní poměrná sleva na studenta, tedy 335 Kč za každý měsíc studia a případně další daňové slevy a odpočty, na něž lze uplatnit nárok.

Druhá práce během prázdnin a daně