Dnes je 28. 03. 2024

Střešní doplňky slouží jako ochrana i ozdoba. Které by na střeše neměly chybět?

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 3rd, 2016
0 komentářů

Při výstavbě nové nebo rekonstrukci původní střechy je nutné myslet nejen na poctivě provedený krov a výběr kvalitních střešních krytin, ale také na vhodné doplňky, které jsou nedílnou součástí střechy. Ty hrají především funkční roli, ale mohou mít i estetický charakter. Připravili jsme pro vás přehled základních a nejčastěji používaných střešních doplňků, jež by neměly chybět na žádné střeše.

  1. Okapy jsou základ

Základní střešní doplňky mají chránit střechu před vlivy vnějšího prostředí. Okapy napomáhají odvodnění střešního pláště, což je pro správné fungování střechy zcela zásadní. Tvorba vlhkosti může zapříčinit růst plísní, mechů nebo hub, jež pak snižují funkčnost a kvalitu střechy. Existuje několik druhů okapů, mohou být vyrobeny z PVC nebo kovu. Ve středoevropském podnebí jsou vhodné obě varianty, jelikož klimatické podmínky jsou tu poměrně stálé, bez výrazných výkyvů. Doporučovaný spád podokapních žlabů je přibližně 0,5 %. Okapy v létě nevyžadují žádnou speciální péči. Zimní podmínky se však na jejich stavu značně podepisují. Kvalitu okapů snižuje například sníh, rampouchy nebo led uvnitř žlabu. Proto je nutná jejich pravidelná kontrola a odstraňovaní nahromaděného ledu a sněhu.

  1. Dobře odvětrávaná střecha nepropustí vlhkost

Střechy je třeba nejen odvodňovat, ale též dostatečně odvětrávat. Střešní doplňky, které k tomuto účelu slouží, jsou například větrací komínky, odvětrávací hlavice, střešní tašky s průchodkami, ochranné větrací mřížky a další. Kvalitní odvětrávání zajistí rovněž paropropustné folie, které nepropustí vlhkost a vodu z vnějšího prostředí dovnitř, ale v opačném směru ano. „Paropropustné folie se mohou používat při všech spádech střech, ovšem pokud má střecha nízký sklon, je použití nutné. Tyto folie také výrazně pomáhají v případě extrémních klimatických jevů, jako jsou bouřky a silný vítr. Eliminují totiž vliv zafoukané vody a sněhu pod vlastní střešní krytinu,” vysvětluje Jaroslav Nikodým ze společnosti Borga, která nabízí široké spektrum ocelových doplňků pro střechy.

  1. Holubí trus naleptává povrch okapů i krytiny

Nejen klimatické podmínky se negativně odrážejí na stavu střech. Velkým problémem je zejména holubí trus, který obsahuje agresivní látky, a naleptává tak povrch střešních krytin a okapů. Zejména ve městě je proto vhodné instalovat ochranné prvky proti holubům a dalšímu ptactvu. Nejčastěji se využívají bodáky, sítě či mřížky proti usednutí ptactva. Další problém pak vyvstává v zimě, kdy se na střeše mohou hromadit vrstvy sněhu a ledu. Tyto někdy až několik set kilogramové hromady se mohou ze střechy sesunout a vážně ohrozit zdraví kolemjdoucích. Střechy by proto měly být vybaveny též sněhovými zábranami, jež sesuvu zamezí. Současný trh navíc nabízí takové prvky, které působí i příjemně esteticky a dají se barevně sladit se střešní krytinou. Moderní zachytávače sněhu jsou tvořené dvěmi až třemi elegantními trubkami vedoucími podél střechy.

  1. Design střechy lze dotvořit lemováním

Lemování vlastní střechy a jednotlivých prvků na střeše zajistí řízený odvod vody ze střechy i její vodotěsnost a umožní odvětrání. „Olemovat lze zakončení střech nad okapy a štíty budov, stěny čnící nad střechu, komíny, průchody hromosvodů, výlezy, různé držáky antén nebo větrací komínky. Nejčastěji používaným materiálem pro lemování a oplechování jsou různé druhy lakovaných plechů, které se ohýbají na míru dle potřeby a požadavků vyplývajících z umístění lemování,“ popisuje Nikodým. Zároveň dodává, že se dá vybírat z nepřeberného množství barev a materiálů, a lze tak doladit celkové vzezření střechy do požadovaného stylu. Klasické střešní tašky v cihlové barvě vypadají velmi dobře s měděným lemováním. Použít je však možné i hliníkový nebo jinak barevný plech.

  1. Kohout jako ochránce stavení a zajímavý estetický prvek

Estetický ráz střechy může pozvednout pár dobře vybraných okrasných doplňků. Mezi ty patří mimo jiné i hřebenové prvky, takzvané hřebenáče, které lze opět sladit s barvou střešní krytiny. Hřebenové prvky se vyrábějí ze stejného materiálu jako střešní tašky, proto je snadné je doladit ke zbytku střechy. Hřebenáče mohou střechu ozvláštnit díky motivům nejrůznějších zvířat či rostlin. Nejčastějším tvarem jsou kohouti, kteří jsou již odpradávna považováni za ochránce stavení. Motiv kohoutů se též často objevuje na nejrůznějších korouhvičkách, které v dnešní době plní pouze okrasnou funkci. Dříve je lidé využívali zejména k předpovědi počasí, podle směru větru totiž odhadovali, zda přijde déšť, nebo naopak sucho.