Dnes je 9. 12. 2023

Stoupající popularita elektrických a hybridních aut zvyšuje nároky na automechaniky. Bude tato auta kde servisovat?

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Kvě 24th, 2022
0 komentářů

Prodeje elektromobilů a plug – in hybridů loni v Česku vzrostly o více než tři sta procent. Podle Centra dopravního výzkumu u nás jezdí přibližně deset tisíc aut s externím nabíjením. Politici se snaží řešit, aby bylo dostatek nabíjecích stanic. Máme ale dostatek kvalifikovaných automechaniků, která se o tato auta budou starat ? Odpověď na tuto otázku a další názory k té matu servisování elektrických a hybridních aut nabízí ve svém komentáři Marek Zukal, jednatel společnosti Quick Stop Car.

Hybridy a elektroauta mají sice stejný podvozek jako benzínová nebo naftová auta, avšak elektromotor, hybridní systém, napájení nebo b aterie – to vše je výrazně jiné, než na co jsou automechanici zvyklí. Nároky na tuto profesi se výrazně zvyšují. Automechanik už nikdy nebude chlápek v ušmudlaných montérkách. Práce je odbornější, mechanici musí být více diagnostiky a autoelektrikáři. Prot o by a utoservisy měly začít rychle školit své zaměstnance. Bez kvalitní a pr o pracované výuky se již neobejdou, nebyly by konkurenceschopní.

Majitelé elektro a hybridních vozů, ale také majitelé servisů si musí uvědomit, že dle platné legislativy nemůže mechanik bez proškolení na hybrid ani sáhnout. A to ani do hybridního ústrojí či baterie, ale vůbec na nic v takovém voze.

V současné době posk ytují profesionální péči a servis o elektro a hybridní auta především autorizované servisy, z těch ostatních je připravených pouze zlomek. Vznikají ale nové typy servisů, které se inspirují trendem udržitelnosti. Jsou energeticky soběstačné a zakládají si na propracovaném systému proškolování svých servismanů, aby byli schopni pečovat o auta s nejnovějšími trendy.

Jedním z takovýchto servisů je i náš Quick Stop Car. Do dvou let plánujeme vybudovat 400 poboček kvalitních servisů po celé České republice. Bud ou fungovat jako franšízy. Všechny pobočky budou energeticky soběstačné a plné kvalitních automechaniků, kteří budou certifikovaní pro opravu všech aut na trhu.