Dnes je 28. 03. 2024

Smartphone udává nový trend cestování. 5 tipů, na co si dát s mobilem na cestách pozor

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvn 20th, 2016
0 komentářů

S příchodem chytrých telefonů se postupně mění způsob cestování. Aplikace nainstalované v mobilu šetří čas s vyhledáváním spojů a rezervací hotelů, pro plánování tras už nepotřebujeme ani papírové mapy. Smartphone se stal nepostradatelným společníkem na výlety u nás i v zahraničí. Přináší s sebou ovšem také úskalí, která nás mohou zaskočit nepřipravené. A jak nepříjemné bývají situace, kdy telefonu dojde šťáva nebo nezajistíme roaming, snad ani není třeba přibližovat.

V dnešní době slouží mobilní telefon na cestách jako praktický pomocník, který zjednoduší celou řadu věcí. Chytré telefony navíc rozšiřují možnosti v podobě užitečných mobilních aplikací, které zpříjemňují cestování a odlehčují batoh. Není už tak například potřeba s sebou nosit rozložité mapy, samostatnou navigaci nebo jízdní řády. A díky stále kvalitnějším technologiím, jejichž inovace stojí u řady výrobců v centru zájmu, postupně nahrazují i klasické fotoaparáty a kamery. Tak jako každé elektronické zařízení má však i mobil svou životnost, baterie nevydrží věčně, je závislý na elektrickém zdroji a v zahraničí bez roamingu nefunguje.

Mobilní aplikace zarezervují hotel a doporučí trasu na druhý den                                       

Dostatek energie je zásadní, zejména pokud je součástí telefonu též řada chytrých aplikací, které jsou pro cestování nepostradatelné a na něž cestovatel spoléhá. Podle vývojářské společnosti STRV mají Češi ve smartphonu nainstalovaných v průměru 28 aplikací, z toho 89 % v neplacené verzi. U mobilních aplikací strávíme podle průzkumu přibližně 35 hodin měsíčně, což je více než hodinu každý den. Své zastoupení tu mají i aplikace pro cestování. Například mezi 15 nejlepšími aplikacemi pro platformu Android na portálu Google Play se umístila GPS aplikace Waze, největší dopravní a navigační komunitní aplikace na světě. V TOP 3 nejprodávanějších aplikací pak najdeme oblíbený Flightradar24, který monitoruje lety po celém světě v reálném čase. Základem pro cestovatele je rovněž aplikace Booking.com, jež usnadňuje vyhledávání a rezervaci hotelů, užitečný je i TripAdvisor, který díky více než 225 milionům hodnocení umožňuje najít nejlepší restaurace, hotely, ale třeba i nejnižší ceny letenek. Vyhledávání autobusového, vlakového a MHD spojení nabízí Pubtran, existují také elektronické cestovní průvodce evropskými velkoměsty s názvem Tripomatic, jež umožňují naplánovat trasu den po dni.

Datový roaming je dobrý sluha, ale při nepozornosti zlý pán

Mnohé aplikace fungují bez nutnosti připojení k internetu, řada z nich je však na mobilních datech závislá. V zahraničí ovšem internet, nepočítáme-li Wi-Fi připojení, nefunguje tak jako doma. Podobně, jako se při volání a posílání SMS zpráv neobejdete bez aktivního roamingu, potřebujete též datový roaming, chcete-li používat mobilní aplikace. Ten snadno zajistí váš český mobilní operátor, ovšem poplatky budou vyšší, než je tomu u běžného roamingu, a objem možných přenesených dat bude omezenější, než je tomu v tuzemsku. Alternativou může být koupě SIMkarty dané země, do které cestujete. Dobrá zpráva ale je, že v červnu 2017 by měly poplatky za roaming po celé Evropské unii skončit. „Po překročení hranic si rovněž dejte pozor na automatické nastavení internetových dat v telefonu. Pokud jsou aktivní, operátor vám bude účtovat roamingové příplatky, které se mohou během cestování značně prodražit, a to až do řádu statisíců korun,“ upozorňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

Ukládejte fotografie a dokumenty na cloud

Stejně jako při práci s počítačem či notebookem i u telefonu platí nutnost pravidelně zálohovat data. Obzvlášť pokud se při cestování na mobil spoléháme a stahujeme do něj potřebné dokumenty, jako jsou potvrzení o rezervaci ubytování, jízdenky a další, bez nichž by se výlet mohl zkomplikovat. Na cestách je potřeba počítat se všemi situacemi, i s těmi nepříjemnými, kdy se nám mobil ztratí, utopí nebo nám jej někdo odcizí. To samé platí pro fotografie, o které bychom neradi přišli. Ochranu a zálohování poskytují online úložiště dat, takzvané cloudy, které jsou přístupné kdykoliv a odkudkoliv a nabízejí různou kapacitu. Řada z nich existuje také ve formě aplikací, které jsou zdarma a dostupné pro všechny platformy chytrých telefonů, jako je Android nebo iOS. Populární je například Dropbox, Google Drive nebo SkyDrive.

Elektromagnetické vlny mobilů mohou zkomplikovat let

Pro mobily platí též určitá pravidla například při cestování letadlem, kdy musí být jejich provoz z hlediska bezpečnostních opatření omezený. „Ačkoliv mobil obvykle funguje jako pasivní přijímač elektromagnetického vysílání, může se stát, že přejde do aktivního režimu a začne rušit přístroje v letadle. Tomuto stavu sice zabraňují vodiče, které chrání důležité palubní systémy pomocí rušiček elektromagnetických vln, ale ty nemusejí být stoprocentně funkční. Správné fungování palubního zařízení je klíčové zejména při vzletu, přistání a pojíždění po ranveji, kdy letadlo neřídí autopilot, ale lidská posádka,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí velký výběr baterií do mobilních přístrojů. Zatímco starší typy mobilů musejí být po celou dobu letu zcela vypnuté, novější smartphony disponují funkcí leteckého módu, který zabraňuje rušení palubních systémů a zároveň nechává některé funkce v mobilu částečně aktivní.

Dostatek energie zajistí přenosný zdroj

Důležité je také zajistit mobilnímu telefonu dostatek energie, aby byl plně k dispozici po celou dobu cestování. Pokud je dostupná elektrická zásuvka, je nabití telefonu jednoduché. Do zahraničí si však nezapomeňte pořídit adaptér pro různé typy zásuvek, protože standardy konektorů v cílové zemi se mohou od tuzemských lišit, a to nejen za oceánem, ale i v rámci Evropy. Při cestování automobilem lze dobít energii za pomoci autonabíječky, která však nebývá běžnou součástí vybavení a je na místě si ji před odjezdem opatřit. Čím dál populárnější jsou proto externí baterie, které nevyžadují přístup k elektrické síti a mají podobu kompaktního přenosného zdroje. „Externí baterie vynikají nízkou hmotností v řádech desítek gramů, praktickou velikostí i kapacitou dle vlastního výběru. Běžný smartphone dokážou dobít až osmkrát. Energii dodávají pomocí USB kabelu s univerzálním konektorem, a jsou tedy vhodné jak pro mobilní telefony a smartphony, tak pro tablety, hudební přehrávače, navigace nebo herní konzole,“ uvádí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, v jehož sortimentu jsou kvalitní nabíječky do auta nebo externí baterie značky T6 Power.