Dnes je 23. 04. 2024

Slavnostní osvětlení v Brně bude díky modernizaci u dominant města úspornější. Za „staré“ ceny budou i Vánoce

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Lis 14th, 2022
0 komentářů

Slavnostní osvětlení brněnských památek a dalších dominant města tvoří z celkového počtu světelných míst v jihomoravské metropoli jen malý zlomek. Jeho spotřeba si pak z celkových nákladů na provoz světelné soustavy ukrojí pouhá dvě procenta. Díky modernizaci dominant města – Špilberku a Petrova – bude navíc ještě nižší. Nízké náklady vykazuje i osvětlení letošních Brněnských Vánoc, jejichž provoz bude ještě za „staré“ ceny.

V Brně je celkem více než 41,7 tisíce světelných míst, která tvoří 44 tisíc svítidel. Z tohoto počtu připadá 560 světelných míst (přibližně 800 svítidel) na slavnostní osvětlení. „To se týká celkem 72 objektů na území Brna, od památek jako Páter středa nebo Žárovka Edison s jedním či dvěma světly přes necelé dvě desítky kostelů až po Petrov či Špilberk s téměř stovkou svítidel,“ uvedl Josef Šaroun, provozně-technický ředitel Technických sítí Brno (TSB), které se o veřejné osvětlení metropole starají.

Veškeré slavnostní osvětlení se v Brně spouští společně s veřejným osvětlením ulic, ne každý objekt je ale nasvícený denně nebo stejně dlouho jako ostatní. Ze zmíněných 72 objektů je v provozu denně a ve stejném režimu jako veřejné osvětlení 33 míst. Do šesti hodin ráno jsou každý den nasvětleny tři dominanty města – hrad Špilberk, katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově a kříž v Denisových sadech.

„Dalších 16 objektů svítí denně do půlnoci, 18 svítí jen v soboty, neděle a ve státní svátky. Ve stejném časovém pásmu, ale pouze o svátcích, jsou pak nasvětleny poslední dva objekty – socha Tomáše Garrigue Masaryka a Památník odboje Kounicovy koleje,“ doplnil Josef Šaroun.

Spotřeba tvoří jen 2 procenta nákladů na provoz veřejného osvětlení

Celková spotřeba veřejného osvětlení v Brně se pohybuje kolem 14 tisíc MWh. Slavnostní osvětlení se spotřebou přibližně 281,15 MWh tak tvoří jen asi dvě procenta celkových nákladů. I přesto postupně probíhají aktivity, které mají spotřebu ještě snížit.

„To se týká zejména dvou největších soustav slavnostního osvětlení na Špilberku a na Petrově. V případě hradu probíhá kompletní výměna původního osvětlení za nové úsporné LED řešení, u vnitřní části se jedná o RGBW umožňující barevné nasvícení s úsporou přibližně 40 procent. U Petrova je vypracovaná studie na výměnu osvětlení za LED varianty, přičemž část již funguje s novými svítidly,“ přiblížil provozně-technický ředitel TSB s tím, že u dalších objektů probíhá výměna svítidel dle jejich technického stavu průběžně.

Osvětlení Brněnských Vánoc bude za staré ceny

Vedle stabilně osvětlených míst v rámci metropole se Technické sítě Brno starají i o osvětlení Brněnských Vánoc. Kvůli strmému nárůstu cen elektrické energie letos řada měst zvažuje omezení těchto tradičních akcí. „V Brně k tomu však není důvod. Elektřina na provoz vánočních trhů se neplatí za aktuální tržní ceny. Technické sítě Brno zasmluvňují nákupy elektřiny ve dvouletých intervalech a pro roky 2022 a 2023 byla zasmluvněna cena již v roce 2021,“ řekl ekonomický ředitel TSB Miroslav Sečkář.

Samotný provoz vánočního osvětlení a výzdoby v centru města je navíc díky použití LED technologií velmi úsporný. Například vánoční strom, který se na centrálním náměstí Svobody rozsvítí 25. listopadu, bude mít 24 tisíc světélek, 80 menších svítících hvězd, 60 větších hvězd a velkou svítící špici. Celková denní spotřeba elektrické energie bude 330 korun.

„Dalším příkladem může být LED nasvícení živých stromů na náměstí Svobody. Jedná se o 18 stromů lemujících náměstí, na každém z nich je umístěno zhruba 70 světelných řetězů, což představuje 1,2 kilometru řetězů na celé náměstí. Denní spotřeba tohoto nasvícení je 91 korun,“ dodal Miroslav Sečkář.