Dnes je 13. 07. 2024

Sezóna výletů je tu. Zajeďte si autem na horskou rozhlednu nebo vlakem do přírodního parku

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvn 9th, 2021
0 komentářů

Meteorologické léto je tu, teploty konečně poskočily vzhůru a díky slábnutí pandemie koronaviru se konečně život v Česku pomalu vrací do zajetých kolejí. Je tedy ideální doba znovu začít cestovat a užívat si krás naší země. Přinášíme vám tipy na výlety do přírody, za nimiž vás snadno dopraví auto a vlak. Nezapomeňte se vybavit kvalitní vycházkovou obuví a přibalte si i praktickou vycházkovou hůl nebo nordic walking hole.

Na výlet autem: Kramářova chata na Suchém vrchu s rozhlednou (Orlické hory)

Milujete výhledy do horské krajiny, ale dlouhé pěší výšlapy už pro vás nejsou ideální? Naštěstí u nás najdete řadu krásných horských cílů, kam lze pohodlně dojet i autem. Jedním z nich je Suchý vrch v Orlických horách. Suchý vrch je se svými 995 metry nad mořem nejvyšším vrcholem Bukovohorské hornatiny a leží přímo na zemské hranici Čech a Moravy. V roce 1928 byla asi půl kilometru od vrcholu dokončena Kramářova turistická chata, jejíhož otevření se sám Karel Kramář účastnil. Hned vedle ní najdete původně vodárenskou věž, která dnes slouží jako rozhledna. Po překonání jejích 117 schodů se vám naskytne krásný výhled na Orlické a Bystřické hory, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník, Praděd, Červenohorské sedlo, Soví hory v Polsku i podhorskou kotlinu v okolí města Králíky. Kousek od chaty a rozhledny začínají i nezpevněné stezky, z nichž jedna vede na asi kilometr vzdálený skalní útvar Bradlo, který rozhledně směle konkuruje svým výhledem. Pokud byste měli chuť na delší pěší výlet, vydejte se po červené turistické značce k dělostřelecké tvrzi Bouda.

 

Kramářova chata je symbolem Suchého vrchu. V malé oboře přímo před ní se můžete potěšit pohledem na stádečko jelenů a laní. Autem se na Suchý vrch dostanete odbočkou na Červenovodském sedle, ze silnice spojující Jablonné nad Orlicí s Červenou Vodou. Zaparkovat lze na parkovišti hned vedle rozhledny.

Tip pro autovýlety: Pokud se chystáte na delší jízdu, nepodceňte vlastní komfort. „Pro delší autovýlety je velmi praktický krční polštářek, který vám uleví od bolesti krku a ramen. Nemusíte jej nijak instalovat, jen jej jednoduše připevníte k opěrce hlavy elastickým popruhem. Samozřejmě je důležité dělat si během jízdy pravidelné přestávky a protáhnout si nohy. Starší lidé mohou být při delším sezení náchylnější k otokům nohou a protažení a rozhýbání je účinnou prevencí,“ radí Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN, která nabízí řadu cestovních vychytávek nejen do auta.

Na výlet vlakem: Terčino údolí (jižní Čechy)

Výlety vlakem jsou pohodlné, zvlášť když vyrážíte s partou přátel a chcete se bavit i během cesty. Náš tip na výlet vlakem vás zavede do jižních Čech za národní přírodní památkou Terčino údolí, která patří mezi nejvýznamnější krajinářské historické parky v Česku. V upravené volné krajině v romantické údolí řeky Stropnice si užijete nenáročnou sedmikilometrovou naučnou stezku. Na té se pokocháte mimo jiné umělým vodopádem z roku 1817, několika romantickými stavbami či velmi dobře zachovalou gotickou tvrzí ze 14. století zvanou Cuknštejn. Určitě si nenechejte ujít ani pohled na více než 500 let starý památný dub. V lokalitě pak naleznete i druhou trasu, která se jmenuje Přeshraniční stezka zdraví a provede vás místy, kde byly v minulosti zřízeny takzvané kneippovací chodníky. Chodníky vysypané štěrkem, štěpkou či šiškami byly určeny pro bosou chůzi, takže poskytovaly přirozenou masáž chodidel, zlepšovaly prokrvení končetin a zlepšovaly imunitu. Dnes jsou notně zchátralé, avšak stále je součástí stezky i cestička přímo po dně říčky Stropnice. Vstup do řeky je upraven a udržován, takže si můžete vyzkoušet ozdravnou chůzi naboso po říčních oblázcích a ve studené vodě.

Třináct metrů vysoký umělý vodopád z 19. století je dominantou Terčina údolí. Napájí jej 720 metrů dlouhý náhon z říčky Stropnice. Terčino údolí leží u města Nové Hrady, 34 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic a 30 kilometrů jižně od Třeboně. Dojedete sem po železniční trati číslo 199 z Českých Budějovic. Vstup do Terčina údolí je sice od novohradského nádraží trochu z ruky, ale určitě to bude stát za to.

Tip pro výlety vlakem: Pokud si dobře rozumíte s chytrými telefony, vyplatí se stáhnout si aplikace dopravců, takže jízdní řády budete mít vždy u sebe. A pokud vyrážíte na výlety vlakem rádi a hodila by se vám inspirace na zajímavé cíle, můžete vyzkoušet aplikaci Českých drah Vlakem na výlet. Ta nabízí inspiraci na výletní místa snadno dostupná vlakem, vyhledávat přitom můžete podle regionu, zaměření či toho, pro koho je výlet vhodný.

Nohy zapojíte vždy. Dobré boty i vycházková hůl jsou k nezaplacení

Ať už míříte za památkami ve městech, nebo za přírodními krásami, určitě počítáte s tím, že nachodíte pěkných pár kilometrů. Rozhodně tedy nepodceňte volbu kvalitních bot. „Na méně náročné pěší výlety po zpevněných cestách nebo městských površích můžete zvolit lehčí nižší obuv s měkkou podrážkou. Vždy by vám ale měla perfektně sednout, být pohodlná a ideálně vypolstrovaná. Pro náročnější výšlapy třeba v horském terénu se naopak hodí kotníkové boty s tužší podešví,“ popisuje Daniela Jičínská. Pro turistické výlety si s sebou zkuste přibalit i vycházkovou hůl, která poskytne dodatečnou oporu a uleví při námaze. Jste-li milovníky túr, můžete investovat i do trekových či nordic walking holí. Trekové hole se používají jako opora při horské turistice, nordic walking hole pak spíše pro chůzi po rovině. Trekové hole jsou také obvykle skládací, aby je bylo možné složit do batohu, a mají robustnější konstrukci.

Vybavení pro vaše toulky

Hůlky na nordic walking

S profesionálními hůlkami na nordic walking vyšlápnete každý kopec a při každé procházce ulehčíte kolenům a zádům. Rukojeti jsou ergonomicky tvarované a s nastavitelnými smyčkami s otvory pro palce. Výška holí je plynule nastavitelná od 80 do 140 centimetrů. Hůlky jsou stabilní, a přesto příjemně lehké – jedna hůlka váží pouhých 282 gramů.

Cena: 689 Kč

Sportovní obuv „Alena“

Lehká, vzdušná a super komfortní obuv vám skvěle poslouží při každém výletu. Díky pásku na suchý zip se pohodlně nazouvá. Jazyk je měkce polstrovaný, podešev robustní a protiskluzová.

Cena: 549 Kč

 

 

Krční polštářek do auta

Ulevte své krční páteři a ramenům při delším výletům autem. Tento polštářek se působením tělesného tepla perfektně naformuje k vaší šíji a zmírní případné bolesti krku a ramen. K opěrce hlavy jej snadno připevníte elastickým popruhem.

Cena: 549 Kč