Dnes je 23. 11. 2024

Sedmnáctiletí řidiči nehodovost nezvýšili. S mentory se více rozjezdí, věří dopravce

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Čvc 1st, 2024
0 komentářů

Už půl roku se na českých silnicích můžeme potkat se sedmnáctiletými řidiči. Možnosti začít s řízením dříve než v osmnácti, ale zato pod dohledem zkušeného řidiče využily již tisíce mladých lidí. Žádné větší problémy podle statistik nezpůsobují a odborníci novinku chválí.

Mezi viníky dopravních nehod bývají neúměrně často zastoupeni nezkušení řidiči. Mladí motoristé s praxí do dvou let zaviní ročně 11 procent nehod, přitom jejich podíl na celkovém počtu řidičů tvoří pouhá tři procenta. Řidiči ve věku osmnácti let byli loni viníky nehody v téměř 1 200 případech, často bohužel i s tragickými následky. „Nejsou zkušení, neznají svá vozidla tak dobře a nedostali se do krizových situací, a to jde ruku v ruce se statistikami,“ říká mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Evropská rada pro bezpečnost silničního provozu (ETSC) uvádí, že zatímco během uplynulé dekády přišlo v rámci Evropské unie o život při nehodách v průměru 49 lidí na jeden milion obyvatel, u mladých ve věku 15–30 let činí tento podíl 67 osob. V Česku se pak jedná o 54 a 80 osob. Ze statistik dále vyplývá, že výrazně rizikovější jsou mladí muži.

Do autoškoly před šestnáctým rokem

Ministerstvo dopravy proto ve snaze zvýšit bezpečnost mladých řidičů na silnicích přistoupilo od letošního roku k praxi běžné například v sousedním Německu či Rakousku. Paradoxně se ukazuje, že dovolit řídit lidem ještě mladším, ale nechat je vyjezdit pod dohledem zkušeného řidiče, by mohla být správná cesta. „Systém L17 umožňuje zkušeným mentorům předávat své řidičské zkušenosti mladým začínajícím řidičům a výrazně tak přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Mladý řidič získává první zkušenosti z reálného provozu pod dohledem řidiče, který už má něco odřízeno, často se navíc jedná o jeho rodiče,“ představil novinku ministr dopravy Martin Kupka.

Uchazeči o řidičák, kteří mají o takzvaný režim L17 zájem, se tak nově mohou přihlásit do autoškoly ještě před dovršením 17 let, nejdříve však ve věku 15,5 roku. Po absolvování plnohodnotné řidičské průpravy a dovršení 17 let mohou složit závěrečnou zkoušku, zažádat o řidičské oprávnění a pod dohledem mentora začít řídit. Mentoři musejí mít řidičské oprávnění nejméně deset let a nesmějí mít žádný trestný bod.

Bezpečnější přístup a nižší nehodovost oceňují i řidiči nákladních aut

„Nový systém jsme uvítali, jsme pochopitelně rádi za každý krok k větší bezpečnosti. Jako dopravci máme na silnicích velká a těžká nákladní auta, jejichž nehody s osobním autem mohou být tragické,“ nabízí pohled logistické společnosti Ondřej Stöhr, jednatel největšího českého silo cisternového dopravce CONTI-RSC. U mladých a nezkušených řidičů bývá problémem nadhodnocování svých schopností, nerespektování dopravních předpisů, jízda nepřiměřenou rychlostí, riskantní předjíždění či řízení pod vlivem návykové látky. Právě to může při střetu s nákladním autem vyústit ve smrtelnou nehodu.

„Je prokázáno, že u řidičů, kteří začínají řídit pod dozorem mentora, je pak při samostatné jízdě o třetinu nižší výskyt smrtelných dopravních nehod ve srovnání s kontrolní skupinou, která s mentorem nejezdila,“ tvrdí Roman Budský, dopravní expert z Platformy VIZE 0. Stejný závěr potvrzuje i expertní oddělení ministerstva dopravy pro bezpečnost provozu BESIP. Například v Německu se podle něj ukázalo, že to je prvek, jenž přispívá k větší bezpečnosti. „Absolventi L17 mají při samostatném řízení o dvacet procent méně nehod než řidiči, kteří nezačínali řídit s rodičem či jiným mentorem,“ uvádí.

Čerství řidiči se více „vyjezdí“

Podle Ondřeje Stöhra začínající řidiči najedou pod dohledem mentorů více kilometrů než v autoškole, čímž si zažijí i více problematických situací. „Je rozdíl udělat si řidičské oprávnění během prázdnin, když je venku hezky a doprava ve městech je klidnější díky dovoleným, a pak se jako čerstvý řidič potýkat s celoročním provozem. Takto si mladí lidé alespoň vyzkoušejí podzimní plískanice, zimu se sněhem a náledím a nejspíš i zkusí více tras, než na jaké je berou dokola v autoškole,“ vysvětluje zkušený řidič a dopravce.

V policejních statistikách nehodovosti se přítomnost sedmnáctiletých pod dohledem na silnicích zatím negativně neprojevila. Za prvních pět měsíců letošního roku dokonce počet nehod, usmrcených i těžce zraněných mírně klesl. „Počet těžce zraněných osob při nehodách byl letos za prvních pět měsíců vůbec nejnižší od roku 1980,“ popisuje Policejní prezidium ČR v aktuálním vydání statistik nehodovosti.

Tisíce mladých lidí již možnost využily

Po pomalejším rozjezdu projektu v lednu se zájem o režim L17 zvyšuje. Z 30 tisíc čerstvých řidičů tvořili sedmnáctiletí už čtvrtinu. Od začátku letošního roku do konce května využilo novinky skoro 7 800 sedmnáctiletých řidičů, z nichž 6 745 si již převzalo řidičský průkaz. Drtivá většina z nich zatím provoz zvládá bez větších problémů. O řidičský průkaz dosud přišli tři mladí řidiči. Podrobnější a celkové informace se nicméně dozvíme až z policejních statistik zveřejněných na začátku příštího roku.

„Ročně si v Česku dělá řidičák na skupinu B zhruba sto tisíc lidí. V zemích, kde mají s takzvaným systémem L17 delší zkušenost, jako v Německu a Rakousku, ho využívá zhruba třetina populace. Byli bychom rádi, kdybychom do konce roku dosáhli počtu 20 až 30 tisíc mladých řidičů,“ říká předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Obecně je podle Ondřeje Stöhra ze společnosti CONTI-RSC k řízení potřeba určitá osobní vyzrálost, kterou někdo může projevit v sedmnácti letech a někdo jiný ji naopak postrádá i v pozdějším věku. „Jsem ale rezervovaný k návrhům, že by se věkový limit snížil také pro řidiče kamionů. Přece jen jde o objemné stroje, k jejichž ovládání jsou zkušenosti s řízením opravdu potřeba,“ uzavírá.