Ryby jezte dvakrát týdně, obsahují zdravé tuky a kvalitní bílkoviny
Ze všech stran se k nám dostává informace, že by ryby měly být nepostradatelnou součástí našeho týdenního jídelníčku. Jsou totiž považovány za zdravou potravinu. Lékaři i výživoví poradci doporučují sníst rybu alespoň dvakrát týdně, a to v jakékoliv úpravě. I když naše země je vnitrozemským státem, v dnešní době už se nemusíme bát malého výběru v rybích pochoutkách. Pozor bychom si u ryb však měli dávat hlavně na čerstvost a správné skladování.
Dnes už není pochyb o potřebnosti ryb pro lidský organismus. Ryby jsou zdrojem zdravých tuků, tedy omega-3 nenasycených mastných kyselin. Dále obsahují pro naše tělo potřebné bílkoviny v kvalitní a lehce stravitelné podobě. Kvalita bílkoviny ryb je dokonce tak vysoká, že se v některých zemích používá při průmyslové výrobě pokrmů pro kojence a batolata i jako zdroj bílkoviny pro předčasně narozené děti. Vysoký obsah minerálních látek, včetně nejdůležitějšího přírodního jódu, dále selenu a vápníku je jen dalším ukazatelem prospěšnosti ryb. Jód patří mezi prvky nezbytné pro vývoj lidského organismu, je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou. V rybách najdeme také proteiny, stopové prvky a vitamíny A, D a B-komplex potřebný k správnému fungování metabolismu.
Konzumace ryb napomáhá předcházet nejen kardiovaskulárním onemocněním
Vzhledem k obrovskému množství zdraví prospěšných látek obsaženému v rybách je zřejmé, že mořské i sladkovodní ryby jsou výbornou prevencí proti nesčetnému množství různých onemocnění. Prospívají srdci, cévám, nervovému sytému a celkové imunitě. „Pro tyto účinky jsou doporučované hlavně mořské ryby, jako například losos, tuňák, makrela, sardinky nebo sleď,“ tvrdí Marek Sedlák z rybích restaurací Nordsee. „Zcela právem lze rybu považovat za výbornou ‚zbraň‘ proti degenerativním onemocněním krevního oběhu a srdce, která jsou u našeho obyvatelstva zodpovědná za velký podíl úmrtí. Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi zásadní pro vývoj nervové soustavy. Pokud jich děti přijímají dostatek, může se jejich mozek a nervová soustava snadněji rozvíjet a děti se tak lépe učí, jsou pozornější a lépe si pamatují,“ upřesňuje Tereza Novotná z výživové poradny Viviente. Podle výzkumů působí mořské ryby též preventivně proti některým druhům rakoviny.
Ryba musí být vždy čerstvá, jinak by nás mohla potrápit střevní infekce. „Ryby se nesmí vícekrát rozmrazit a znovu zamrazit. Pokud ale vyberete kvalitní rybu a necháte jí pomalu v lednici rozmrazit, nemusíte se mražených ryb obávat,“ ujišťuje Sedlák z Nordsee. Jsou-li ryby správně skladované, neztrácejí své nutriční hodnoty. „Problém u mražených ryb může být v přidané vodě, jejíž obsah by neměl být vyšší než 5 %,“ dodává Novotná z Viviente. Správná příprava rybích pokrmů je neméně důležitá. Ryby je vhodné dusit, grilovat nebo péct. Nejzdravější a rovněž nejdietnější způsob přípravy je samozřejmě vaření, nejlépe v páře. Také smažená či grilovaná ryba je opravdovým zážitkem pro naše chuťové pohárky. Rybí pochoutky mají též pozitivní vliv na naši náladu. „Díky aminokyselině tryptofan obsažené v rybím mase můžete mít o něco příjemnější den. Navíc při konzumaci ryb s vhodně zvolenou přílohou, s bramborem nebo rýží, přijímá mozek tuto látku ke zpracování snadněji,“ překvapuje zajímavou informací Marek Sedlák z Nordsee.
Další výbornou vlastností omega-3 nenasycených mastných kyselin je jejich příznivý vliv na stav kloubů a prevence různých zánětů šlach a kloubů. Proto by měl ryby do svého jídelníčku zařadit i každý sportovec. „Na soustředění se vždy snažíme klukům zařadit do jídelníčku rybí maso. Také v den zápasu jim doporučuji sníst čerstvou mořskou rybu,“ říká Jiří Mífek, trenér mladšího dorostu HC Kometa Brno. Pro sportovce v objemovém tréninku se pak doporučuje zejména konzumace tučnějších ryb, jako je třeba losos. Pro ty, co si rýsují postavu, je pak vhodná například treska.