Dnes je 28. 11. 2022

Řidiči na českých dálnicích potkají přes 4 600 kilometrovníků. Značek mostů je o dva tisíce méně

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Led 20th, 2020
0 komentářů

Na 1 267 kilometrů tuzemských dálnic připadá celkem 26 702 svislých dopravních značek. Největší zastoupení mezi nimi mají kilometrovníky, kterých mohou šoféři potkat více než čtyři a půl tisíce. V TOP 10 nejčastějších značek pak najdeme třeba i označení mostů či exitů. Vyplývá to z mobilního mapování tuzemských dálnic, které v minulých měsících realizovala brněnská společnost TopGis.

TopGis v uplynulých měsících pomocí systému mobilního mapování nasnímal svislé dopravní značení na všech tuzemských dálnicích. „Mapování proběhlo za pomoci speciálního vozidla. To má na střeše umístěnou soustavu 15 kamer pro pořizování panoramatických záběrů, pro přesné určení polohy vozu pak slouží dva samostatné systémy. Celkem jsme takto zaznamenali 26 702 svislých značek,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti TopGis Drahomíra Zedníčková.

Zpracování a rozklíčování všech nasbíraných dat následně probíhalo v systému Gisonline.cz který společnost vyvíjí a provozuje. Ten nejčastěji využívají města a obce například při evidenci a pasportizaci majetku, aplikace ale umí zobrazovat také šikmé a panoramatické snímky.

Díky tomu je možné nejen říci, kde se jednotlivé značky nacházejí a jaká je jejich hustota na kilometr, ale rovněž snadno rozklíčovat, o jaké značky se jedná a kolik jich na daném území najdeme celkem. Snadno tak lze například sestavit žebříček deseti nejčastějších svislých dopravních značek na tuzemských dálnicích.

„V tomto ohledu s velkým náskokem vedou kilometrovníky. Těch je na dálnicích v Česku celkem 4 640. Druhá příčka pak patří značkám upozorňujícím na mosty, těch je ale o bezmála dva tisíce méně, konkrétně 2 661,“ popsala Drahomíra Zedníčková.

Třetí a pátá příčka žebříčku nejčastějších značek patří exitům. Více – 2 319 – je těch vpravo, exitů vlevo je poté na dálnicích 1 521. Mezi dvojici exitů se pak na čtvrtou příčku „vmáčkly“ vodicí tabule s jednou šipkou, kterých kamery automobilu zachytily 2 316.

„Na šestém místě v četnosti se umístily značky Zákaz vjezdu všech vozidel, kterých je 1 037. Sedmá a další příčky již patří značkám, které jsou zastoupeny méně než tisícovkou kusů. Konkrétně jde o značku Dej přednost v jízdě!, Návěst před křižovatkou, Dálnice a Směrová návěst před odbočením,“ doplnila ředitelka společnosti TopGis.

Mapování dopravního značení se příliš neliší od kompletního pasportu majetku obce

Pro obce, města a další orgány státní správy může být mapování svislého dopravního značení na tuzemských dálnicích ukázkou toho, co vše lze za pomoci mobilního mapování zjistit. Speciální vůz totiž umí nasnímat prakticky cokoliv – od lamp veřejného osvětlení přes parkovací místa v obci až po lavičky a odpadkové koše. Takový pasport má pak pro obec široké využití.

„Pasportizace nám umožní efektivně plánovat například údržbu zeleně v obci. Můžeme se zaměřit na opravy místních komunikací či rozšíření parkovacích míst, kterých je pořád nedostatek. Velkou výhodu vidíme také v tom, že tento systém umožňuje komunikaci přes mobilní aplikaci, s jejíž pomocí mohou občané upozornit kupříkladu na nefunkční osvětlení nebo poškozený mobiliář a podobně,“ řekl Pavel Houšť, starosta obce Hodonice.

10 nejčastějších svislých značek na českých dálnicích

  • Kilometrovník (4 640)
  • Most (2 661)
  • Exit vpravo (2 319)
  • Vodicí tabule s jednou šipkou (2 316)
  • Exit vlevo (1 521)
  • Zákaz vjezdu všech vozidel (1 037)
  • Dej přednost v jízdě! (969)
  • Návěst před křižovatkou (895)
  • Dálnice (688)
  • Směrová návěst před odbočením (512)