Dnes je 26. 05. 2024

Revoluce v domácí fotovoltaice – celoskleněné solární panely s dlouhou životností

Autor: Redakce
Rubrika: Bydlení
Srp 7th, 2018
0 komentářů
Nová technologie fotovoltaických panelů s označením glass-glass

Nová technologie fotovoltaických panelů s označením glass-glass zpomaluje stárnutí a výrazně prodlužuje životnost panelů. Petru Petříkovi z Brna se investice do domácí solární elektrárny vrátí za 15 let. Celoskleněné fotovoltaické panely by mu ale měly při téměř stejném výkonu sloužit minimálně jednou tak dlouho. Jeho domácnost dokáže díky fotovoltaice celoročně pokrýt spotřebu domu a ušetřit až 40 % energie.

„Celoskleněné fotovoltaické panely, nazývané též glass-glass, jsou oboustranně zapouzdřené do speciálního tvrzeného skla. Díky tomu může takový panel lépe odolávat vlivům počasí, a tím se prodlužuje jeho životnost,“ vysvětluje Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. Provozovatel malé solární elektrárny s celoskleněnými fotovoltaickými panely může počítat s více než třicetiletou životností, která dalece převyšuje dobu ekonomické návratnosti celého zařízení. „I po 25 letech stálého používání by měl celoskleněný solární panel nabízet minimálně 85 procent původního výkonu,“ popisuje nízkou výkonovou ztrátu těchto panelů Luboš Vrbata.

Návratnost malé solární elektrárny může být i 15 let

Delší životnost a nižší výkonová ztráta vlivem stárnutí celoskleněných solárních panelů potěší hlavně provozovatele malých domácích solárních elektráren, kteří vyrábějí elektřinu pro svoji potřebu. Ti totiž mohou počítat s výrazně delší celkovou dobou provozu. Elektrárna jim tak bude déle pracovat i v době, kdy už je dávno „zaplacena“. Obzvláště pokud s financováním celého zařízení pomáhají také dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. „O solární elektrárně jsem přemýšlel již dřív, ale návratnost nebyla tak zajímavá, jako je dnes, kdy je možné na ni čerpat dotaci. Na střeše mám nyní nainstalovaných 11 panelů o výkonu 3,19 kWp, návratnost investice mám spočítanou na 15 let,“ uvádí majitel menší domácí solární elektrárny Petr Petřík.

Už 8 % domácností využívá solární energii. Nejlepším obdobím pro plánování systému je podzim, pozor na správný návrh

Malá střešní solární elektrárna dokáže pokrýt energetické potřeby domácnosti minimálně z jedné třetiny a často i více. „Podle zkušeností, které mám, dokážeme pokrýt spotřebu domu celoročně a ušetřit 30 až 40 procent energie. V zimě, při menším slunečním svitu, se musí dočerpat ze sítě elektřina na ohřev bojleru,“ uvádí Petr Petřík. Efektivitu jeho elektrárny výrazně zvyšuje i fyzická baterie o celkové kapacitě 4,8 kWh. Ta slouží jako zdroj energie v době, kdy nesvítí slunce. Pokud je navíc baterie plně dobita, použije se elektřina ze slunce na ohřev teplé vody v bojleru.

Na principu cloudových služeb pak funguje Virtuální baterie od E.ONu, která umožňuje ukládat energii, kterou fotovoltaický systém vyrobí, ale domácnost ji v danou chvíli nevyužije. Ze sítě, resp. cloudu, si ji pak může uživatel vzít kdykoli potřebuje. Díky tomu majitelé spotřebují 100 % vyrobené energie, čímž se výrazně zvyšuje návratnost prvotní investice na pořízení solární elektrárny.

Budoucnost? Výkonnější panely i fyzické baterie

Výhodou moderních domácích solárních elektráren je také snadný monitoring provozu. Technologie pro vzdálený monitoring elektrárny většinou nabízí přímo její dodavatel. Majitelé si tak na webových stránkách nebo v mobilních aplikacích mohou snadno ověřit stav výroby, nabíjení akumulátorů nebo průběh ohřevu vody. „Sleduji na dálku, kolik vyrábím, jaká je momentální spotřeba, jak mám nabité baterie. Vše pomocí aplikace přes internet, kde se zobrazí vaše fotovoltaika a váš dům,“ popisuje výhody dálkového monitoringu Petr Petřík. „Dodavatel, který má vzdálený přístup, kontroluje provoz na denní bázi. Sledujeme, zda vše pracuje tak, jak má, odchylky a nedostatky se hned hlásí. U Virtuální baterie má uživatel navíc k dispozici všechny údaje o výrobě a spotřebě přehledně zobrazeny v Klientské zóně, takže přesně ví, kolik energie ze slunce kdy vyrobil a kolik spotřeboval,“ dodává Luboš Vrbata ze společnosti E.ON.

Díky chytré regulaci od společnosti E.ON majitelé domácích solárních elektráren ušetří

Celoskleněné fotovoltaické panely jsou jen jednou z mnoha technologií, které by mohly v blízké budoucnosti výrazně zvýšit efektivitu domácích solárních elektráren. Již nyní například výrobci představují fotovoltaické panely s výkonem až 405 kWp, což je oproti těm dnešním o polovinu více. Na trhu se také začínají objevovat stále výkonnější a levnější baterie, poslední novinkou je již zmíněná Virtuální baterie.