Dnes je 1. 03. 2024

Díky chytré regulaci od společnosti E.ON majitelé domácích solárních elektráren ušetří

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Srp 24th, 2017
0 komentářů
Majitelé domácích solárních elektráren ušetří. Chytrá regulace od E.ON sleduje a řídí přetoky jejich energie

Majitelé domácích fotovoltaických elektráren mohou od této chvíle využít jedinečný nástroj pro efektivnější a úspornější provoz svých solárních systémů. Nadstavbová chytrá regulace, kterou společnost E.ON nabízí, pomůže lépe využít vyrobenou elektřinu přímo v místě spotřeby. Sleduje výrobu elektřiny a podle ní automaticky reguluje provoz různých domácích spotřebičů, jako je zařízení pro ohřev vody, klimatizace nebo větrání. Typickým využitím chytré regulace v létě je filtrace a ohřev vody v bazénu, který se zapíná jen v případě nadbytku solární energie.

Chytrá nadstavbová regulace

„Díky chytré nadstavbové regulaci mohou majitelé domácích elektráren znatelně ušetřit náklady na elektřinu. S pomocí tohoto zařízení se totiž co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebuje přímo v domácnosti a minimalizují se ekonomicky neefektivní přetoky elektřiny do distribuční sítě,“ popisuje výhody chytré regulace Michal Meškán ze společnosti E.ON Energie, a. s. „Nadstavbová regulace navíc umožňuje ovládat tok energie a monitorovat stav výroby a spotřeby elektřiny na dálku. Zařízení spolupracuje se spotřebiči, vyhodnocuje data a upravuje aktuální výrobu i spotřebu domu. Mimo to nabízí celou řadu dalších užitečných funkcí,“ dodává Meškán.

Řídicí jednotka se snaží přetoky co nejvíce omezit tím, že ovlivňuje spotřebu různých domácích spotřebičů. Například reguluje výkon klimatizace nebo tepelného čerpadla přesně podle aktuální výroby elektřiny v domácí solární elektrárně a díky tomu zachová komfort v domě za velmi nízké náklady. Nadstavbová regulace sleduje i aktuální venkovní a vnitřní teplotu, teplotu vody v bojleru či bazénu nebo případně i data z meteostanice. Tyto hodnoty pak slouží nejen pro řízení spotřebičů samotných, ale také pro chytré plánování spotřeby a nabíjení baterie nebo připojeného elektromobilu.

Zařízení navíc komunikuje s cloudovým centrem distributora a může tedy zohlednit i časové tarify a aktuální cenu elektrické energie na trhu. Naše nadstavbová regulace snadno připojí domácí solární elektrárny do uceleného systému chytré domácnosti a výrazně zvýší efektivitu domácí fotovoltaiky,“ uvádí Luboš Vrbata ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Klíčové výhody chytré nadstavbové regulace domácí solární elektrárny:

  • Plynulé řízení spotřebičů přes analogové relé 0–10 V.
  • Plynulé řízení invertorových spotřebičů (tepelné čerpadlo, klimatizace) na základě komunikačních protokolů.
  • Řízení vytápění definovaných prostor (zónová regulace).
  • Řízení zdrojů tepla (vytápění, ohřev vody, větrání s rekuperací, ohřev bazénu) v režimu zapnuto/vypnuto.
  • Řízení toků energie do a z baterie dle požadavku.
  • Regulace teploty prostor pomocí stínicí techniky.
  • Řízení nabíjení a vybíjení připojeného elektromobilu na základě výroby fotovoltaické elektrárny a dle možností proudového zatížení v daném odběrném místě.
  • Regulace pracuje s aktuálními vnějšími (venkovní teplota) a vnitřními teplotami (bojler, zásobník, interiér, voda v bazénu a další).
  • Zpracování dat z připojené meteostanice pro řízení spotřeb.