Regulace výkonu zdroje tepla na základě teploty venkovního vzduchu ušetří 10 až 20 % nákladů na vytápění
Ekvitermní regulace, kdy se při řízení výkonu otopného systému bere v úvahu teplota vnějšího vzduchu, může vést k nezanedbatelným úsporám energie potřebné na vytápění. Výhod ekvitermní regulace přitom mohou využít jak rodinné domy, v nichž je instalován kotel, tak i bytové domy s napojením na dálkové zásobování teplem. Úspory nákladů na teplo se při dobrém hydraulickém vyvážení a ekvitermní regulaci otopné soustavy mohou v bytových domech pohybovat v řádu desítek procent.
Při ekvitermní regulaci je výkon otopné soustavy v domě řízen na základě aktuální venkovní teploty vzduchu. Řídicí jednotka kotle zpracovává údaje z venkovního čidla teploty a s jejich pomocí pak automaticky přizpůsobuje teplotu otopné vody aktuální potřebě. Díky tomu, že je výkon otopné soustavy regulován přesně podle aktuálních teplotních podmínek, mohou provozovatelé ušetřit náklady na vytápění.
„Princip ekvitermní regulace je jednoduchý. Při nižší venkovní teplotě je požadována vyšší teplota otopné vody, aby došlo k rovnováze mezi dodaným teplem a tepelnými ztrátami místnosti, a teplota v místnosti tak zůstala konstantní,“ popisuje způsob ekvitermního řízení výkonu vytápění Ivo Winkler, vedoucí technického oddělení společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „Pro každý objekt je ale nejdříve na základě vypočtených tepelných ztrát a typu otopné soustavy nutné stanovit ekvitermní křivku, která popisuje závislost teplot otopné vody a venkovního vzduchu. Teprve na jejím základě lze vytápění dobře a úsporně regulovat,“ doplnil Ivo Winkler.
Ekvitermní regulaci mohou využívat nejen majitelé kotlů, ale také bytové domy napojené na centrální zásobování teplem. V takovém případě řídicí jednotka nastavuje potřebnou teplotu otopné vody ve směšovači. Právě v bytových domech může být efekt ekvitermní regulace vytápění poměrně vysoký. „Podle našich zkušeností mohou bytové domy po vyregulování topné soustavy a instalace ekvitermní regulace snížit svou spotřebu tepla o 10 až 20 %. Velmi však záleží na konkrétních podmínkách,“ upřesňuje Vojtěch Smola z oddělení projekce společnosti ENBRA.
Při využití ekvitermní regulace vytápění není většinou potřeba příliš vysoká teplota otopné vody. Je to dáno tím, že skutečně mrazivých dnů, kdy je nutný velký výkon vytápění, je jen několik do roka. Nižší teplota otopné vody znamená nejen úsporu paliva, a tedy i nižší náklady na vytápění, ale též velkou výhodu pro plynové kondenzační kotle a tepelná čerpadla, tyto totiž s nižší teplotou vody pracují nejúsporněji a díky ekvitermní regulaci mohou v nejúspornějším režimu pracovat déle.