Dnes je 22. 06. 2024

Přichází elektrosurf, který umožňuje surfovat i na klidné vodní hladině

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvn 6th, 2018
0 komentářů
Elektrosurf, závod v motosurfingu

Prototyp elektrosurfu, který umožňuje surfovat i na klidné vodní hladině, vyrobila společnost JetSurf. Se surfy s vlastním pohonem nyní dobývá svět. Doposud je však vybavovala jen spalovacím motorem. Prototyp poháněný elektřinou je novinkou, jež se představí tento víkend na brněnské přehradě v rámci světové závodní série MotoSurf WorldCup.

Speciální závod E.ON JetSurf Elecric Challenge Cup

Závodu v motosurfingu, který je původem ryze českou sportovní disciplínou, se letos účastní 72 závodníků z 25 různých zemí. Nový prototyp si návštěvníci budou moci prohlédnout ve speciálním závodě E.ON JetSurf Elecric Challenge Cup, v němž se utkají 3 nejlepší závodníci a závodnice. Sponzorem této kategorie je E.ON, jenž dlouhodobě podporuje rozvoj e-mobility. Vítěze odmění částkou 10 000 Kč a na dobu jednoho týdne mu zapůjčí elektrovůz značky VW nebo smart.

Objevte skryté perly evropského pobřeží. Nabízejí klid i příznivější ceny

„Máme obrovskou radost, že dochází k dalšímu vývoji v oblasti elektromobility. O to víc nás těší, že můžeme podpořit sport, který si snad jako jediný vymysleli Češi,“ doplňuje Miloslav Fialka ze společnosti E.ON.

Elektrosurf dokáže vyvinout rychlost až 45 km/h

Elektrosurf váží 28 kg a jeho výkon je 8 kW. V praxi to znamená, že dokáže vyvinout rychlost až 45 km/h. Jeho vývoj trval přibližně 2 roky. Tvůrci ze společnosti JetSurf u něj zužitkovali znalosti a zkušenosti, které nasbírali při vytváření různých typů motorových surfů. Než dostal svoji dnešní podobu, trvalo to 6 let. I vývoj motorových surfů nadále pokračuje.

První česká on-line mapa pro plánování ekologických výletů

„Hlavní problém pro nás představovalo moře. Když dáte jakoukoliv elektroniku do slané vody, tak ji zničíte. Technologicky bylo dost náročné vymyslet to tak, aby prkno ve slané vodě dlouhodobě fungovalo. Většinu komponent, které musely být z materiálů, jež odolají slunci i slané vodě, jsme si nakonec začali vyrábět sami,“ dodává Martin Šula z JetSurf.

Výrobcem je společnost JetSurf

Společnost JetSurf je zatím jediným výrobcem prken s pohonem, jež mohou jezdit ve sladké i mořské vodě. Z výrobny ve Střelicích u Brna putuje každý rok do celého světa kolem 2 000 surfů. Jeden z nich vlastní například zpěvák Andrea Bocceli nebo jezdec formule 1 Lewis Hamilton. Firma byla hlavním iniciátorem závodní série Motosurf WorldCup, která se postupně odehrává na 5 různých místech světa. Letos proběhne již 4. ročník.

E.ON e-půjčovny zahajují sezónu. Letos už ve 14 lokalitách