Dnes je 2. 10. 2023

První česká on-line mapa pro plánování ekologických výletů

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Pro 14th, 2017
0 komentářů
Ekologické výlety: první česká on-line mapa

Informace o tom, kde si půjčit elektrokolo, kam se vydat za noční oblohou bez světelného smogu nebo kde nakoupit zboží bez obalů jsou od prosince rychle a pohodlně dostupné díky „Mapě trvalé udržitelnosti ČR“. Jde o novou službu, která do mapy zaznamenává zajímavé ekologické projekty. Na svých stránkách ji provozuje environmentální web ecoFuture.cz.

80 lokalit

Aktuálně zahrnuje mapa kolem 80 lokalit. Pro lepší přehlednost jsou jednotlivá místa rozdělena do 6 kategorií: elektropůjčovny, obchody a firmy, chytrá města, ekofarmy a ekocentra, příroda a nakonec e-mobilita. U každé lokality uvidí uživatelé výčet článků relevantních k danému tématu.

„Chtěli jsme přiblížit zajímavé příběhy spojené s ekologií a zároveň je spojit s místem, ke kterému se vážou. Mapa má lidi motivovat k tomu, aby příběhy nejen četli, ale rovnou vyrazili po jejich stopách. Základ tvoří projekty, jež pomáhají šetřit přírodu a energii a jsou od roku 2008 podporovány v rámci soutěže E.ON Energy Globe,“ vysvětluje záměry projektu Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Nevšední místa

Na mapě najdeme nevšední místa, na nichž lze obdivovat krásu 800 let staré lípy, divokou přírodu, kde se volně prohánějí stáda divokých koní, zubrů nebo majestátních praturů. Pratur je přitom vyhynulým druhem, který byl zpětně vyšlechtěn z primitivního plemena skotu a v ČR ho lze vidět pouze v Milovicích. Mapa upozorňuje také na města, jež pracují na vlastní energetické soběstačnosti nebo chytrým způsobem řeší problém odpadů a znečištění.

E-kola, e-skútry, e-koloběžky

Lidé si díky ní mohou naplánovat výlety do přírody nebo do zajímavých ekologických naučných center. Milovníci elektrických dopravních prostředků uvítají informace o půjčovnách e-kol, e-skútrů a e-koloběžek. Vlastníci elektromobilu se tu dozvědí, kde všude ho dobít. Všichni, kdo se zajímají o ekologii, najdou v mapě užitečné tipy na různé služby šetřící životní prostředí nebo obchody, kde prodávají zboží bez obalů.

Elektrokola jdou v Česku na odbyt. Meziročně rostou prodeje až dvojnásobně
E.ON přispívá až 4 000 Kč na nákup elektrokola, prvním 50 zájemcům věnuje také cyklovýbavu

GoogleMaps

Mapa je propojena s GoogleMaps, takže pomocí jednoho kliknutí naplánuje trasu k vybranému místu. Do budoucna se pak připravuje i funkce, kdy uživatel bude moci do mapy přidat i vlastní návrhy. „Počet lokalit chceme nadále zvyšovat. Našim cílem je doplnit mapu každý měsíc přibližně o 40 nových míst. Uvítáme jakékoliv tipy na další trvale udržitelná místa,“ dodává Roman Kouba. Čtenáři a uživatelé mapy budou moci své tipy posílat již od začátku příštího roku.