Prezidentští kandidáti se od pátku 24. listopadu utkají v online volbách
Od pátku 24. listopadu začne na internetu souboj o voličské hlasy mezi všemi oficiálními adepty na post českého prezidenta. Volební online hra Prezident 21 spouští svou druhou fázi, ve které budou hlasy od voličů sbírat už jen kandidáti potvrzení Ministerstvem vnitra ČR. Hra, do níž se v první fázi zapojilo na čtvrt milionu lidí, se tak promění v předvolební průzkum, který oproti těm klasickým probíhá v reálném čase, jinou metodou hlasování a je volně dostupný na internetu. Online platforma nabízí veřejnosti kromě hlasování i tzv. Volebního rádce a detailní profily jednotlivých uchazečů o prezidentskou funkci.
Projekt Prezident 21
Projekt Prezident 21 ukazuje v reálném čase, jak by dopadla prezidentská volba, kdyby měli občané možnost udělovat kandidátům nejen kladné, ale i záporné hlasy, což je podstata moderního volebního systému Demokracie 21. Od konce roku 2016 mohli na stránce všichni uživatelé internetu navrhovat osobnosti, které by mohly podle nich stát v čele státu, a hlasovat pro ně. (výsledky 1. fáze hlasování zde) Nyní začíná druhá fáze projektu, která přímo reaguje na skutečné podmínky a veřejné dění. Od pátku bude možné hlasovat pouze pro devět potvrzených kandidátů, dosavadní výsledky se vynulují a všichni tak budou mít stejnou startovní pozici. Druhá fáze hry potrvá do začátku ledna, kdy organizátoři vyhlásí vítěze. Kandidátovi, na kterém se hlasující na internetu nejvíce shodnou, tak vyjádří symbolickou podporu před reálnou volbou. V první fázi zvítězil Jiří Drahoš.
Prezidentští kandidáti se do hry zapojili
Všichni prezidentští kandidáti, u nichž se předpokládá, že se objeví na oficiálním seznamu, se do hry aktivně zapojili a mj. v ní spravují vlastní profily. „Restartem začne nové kolo, které částečně smaže výhody těm, kdo vedou kampaň již několik měsíců. Ale právě proto je to fér,“ uvedl předpokládaný kandidát na prezidenta Pavel Fischer. Začátek od nuly uvítal ve hře i Jiří Hynek: „Je to stejné jako play off ve sportu. Také se to těm, co jsou na čele základní tabulky nemusí líbit. Navíc u hry Prezident 21 byla konečná tabulka pokřivená tím, kdy a jak se kdo do soutěže zapojil.” Stejný názor sdílí také Vratislav Kulhánek. „Restart projektu Prezident 21 vítám. Od počátku, kdy jsem měl čest se s ním blíže seznámit, oceňuji profesionalitu týmu a jeho snahu přiblížit kandidáty potenciálním voličům. Srovnání pomyslné startovní čáry proto považuji za pozitivní,“ řekl. Podle Mirka Topolánka „je to logické vzhledem k tomu, že už bude známý finální počet kandidátů“.
Zeman se dělí o hlasy voličů s Okamurou, Drahoš s Horáčkem a Hilšerem
Tzv. restart souvisí s cílem hry simulovat prezidentskou volbu ve skutečném čase. „Zítra vynulujeme veškeré dosavadní hlasování a dáme tak všem kandidátům rovnou šanci na vítězství. Stránka Prezident 21 má velmi vysokou návštěvnost a pro kandidáty je to další komunikační kanál, kterým mohou oslovovat voliče. V první fázi hlasovalo na čtvrt milionu lidí,“ vysvětluje Ondřej Koutský, ředitel Institutu pro Demokracii 21 a koordinátor hry Prezident 21. „Hlasovací systém Demokracie 21, se kterým chceme prostřednictvím projektu seznámit širokou veřejnost, umožňuje udělit více kladných hlasů, v tomto případě tři, a také hlas záporný. Díky efektu více hlasů se i v jednokolovém systému objeví kandidát s nejširší společenskou podporou. Náš vítěz tak bude ten, který by společnost hypoteticky nejméně rozděloval, protože nedostává záporné hlasy, anebo málo, a naopak nejvíce lidí mu udělilo jeden ze svých kladných hlasů. Z dosavadních překryvů hlasů například vyplývá, že zhruba pětina voličů Miloše Zemana u nás hlasovala svými dalšími hlasy také pro Jiřího Drahoše. Díky zapojení široké veřejnosti máme velmi zajímavá data, která postupně zveřejňujeme a jsou dostupná i na samotných stránkách,“ dodává Koutský.
Zdroj cenných informací ke skutečné volbě prezidenta
Pro voliče je stránka také cenným zdrojem informací ke skutečné přímé volbě prezidenta. Na jednom místě najdou rozhovory s kandidáty, aktuality z médií a především profily, do kterých si kandidáti sami přidávají vlastní biografii nebo své názory na aktuální společenské otázky. Ty se pak promítají do Volebního rádce Prezident 21, kde mohou občané zjistit, s kým se v názorech nejvíce shodují. „Uvítám každou příležitost k ověření svých názorů. Navíc možnost hlasování elektronickou formou považuji za dobrý nápad, který může zvýšit zájem o veřejné dění,” ohodnotil fungování a vizi druhé fáze hry Jiří Drahoš.
Video o projektu, kterému propůjčil svůj hlas Alexander Hemala, lze zhlédnout zde.