Dnes je 28. 03. 2024

Vhodit svůj hlas v parlamentních volbách plánují i prezidenští kandidáti. Do budoucna by ale uvítali možnost hlasovat online

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 19th, 2017
0 komentářů
Prezidentští kandidáti parlamentní volby nevynechají. Uvítali by ale možnost hlasovat online

Vhodit svůj hlas některé z politických stran v parlamentních volbách plánuje drtivá většina oslovených kandidátů na příštího českého prezidenta. Do budoucna by ale uvítali i možnost volit online či korespondenčně. Shodují se na tom, že elektronické hlasování lépe odpovídá potřebám dnešní společnosti, a zvýšila by se tím volební účast. Zároveň ale upozorňují i na hrozbu zneužití a potřebu špičkového bezpečnostního zajištění obou systémů volby na dálku.

Účast u parlamentních voleb

Spolu s miliony Čechů zamíří k volebním urnám o tomto víkendu i osobnosti usilující o post hlavy státu. Mezi nimi například textař a antropolog Michal Horáček. „Svobodných voleb se účastním pravidelně. Jako stěžejní však vidím to, aby k volbám přišlo co nejvíce lidí. Ostatně i proto jsem využil své petiční stánky k tomu, abych posílil povědomí o voličských průkazech a o možnosti volit mimo trvalé bydliště,“ uvedl Horáček pro volební hru Prezident 21, do které se zapojily již stovky tisíc lidí. Účast u parlamentních voleb potvrdil i bývalý šéf automobilky Škoda Auto a další z ohlášených kandidátů na prezidenta Vratislav Kulhánek. Svůj hlas odevzdá v Praze v místě trvalého bydliště. „Volby jsou nejvyšší mírou, jak jedinec může v demokratické společnosti projevit svoji vůli,“ vyjadřuje se Kulhánek k účasti ve volbách. Zpěvačka a aktivistka Jana Yngland Hrušková, která také před časem oznámila svou kandidaturu, bude muset kvůli volbě zamířit do jiného města. „Voličský průkaz jsem si nestihla dát udělat, tak budu muset jet na otočku do města, kde mám stálé bydliště,“ vysvětlila Hrušková.

Online způsob volby

Hodit hlas svému favoritovi ale letos nebude moci například pedagog a spisovatel Milan Kohout. Musel by totiž kvůli volbám překonat vzdálenost téměř pěti tisíc kilometrů. „Tento semestr ještě učím na Massachusetts College of Art v Bostonu a musel bych jet volit až do Washingtonu na české velvyslanectví,“ vysvětlil Kohout. I proto by uvítal možnost distanční volby. Kandidáti na hlavu státu proto pro internetovou hru Prezident 21 vyjádřili svůj názor na online způsob volby. Nemám žádné námitky, protože by to bylo popírání současnosti,“ řekl Kulhánek s tím, že je pro něj zásadnější, aby se voleb zúčastnilo co nejvíce lidí. Online volbu podporuje i Jana Yngland Hrušková. Ta by se dokonce nebránila ani elektronickým referendům. „Díky online volbě by se voleb účastnilo mnohem více lidí. Vše by se zjednodušilo a byl by to krok k větší demokracii. I referenda by mohla probíhat online. Mnoho petic a dotazníků funguje online a už teď ovlivňují naši politiku,“ podotkla s tím, že je však nutné zajistit bezpečné fungování voleb, aby nemohlo dojít k podvodům a dalšímu ohrožení například ze strany hackerů.

Komentář odborníka: EET se dostalo do fáze, kdy by jeho zrušení napáchalo víc škody než užitku
Komentář odborníka: Cenová politika velkých řetězců může za odlišnou kvalitu potravin v ČR

Už ve čtyřiadvaceti zemích EU funguje korespondenční volba

Kandidáti se shodují, že prvním krokem pro zavedení možnosti vzdáleného hlasování je možnost korespondenční volby, která už funguje ve čtyřiadvaceti zemích Evropské unie včetně Slovenska. Právě korespondenční volba již v praxi prokázala svou smysluplnost a významný vliv na volební účast. Lidé si totiž nemusejí složitě vyřizovat voličské průkazy a cestovat kvůli pár minutám mnohdy i stovky kilometrů. Stačí jim zastavit se na nejbližší poště. Tyto výhody oceňují i dotázaní prezidentští kandidáti. „U korespondenčního hlasování je všechno otázka provedení. Například slovenský systém několika obálek je sice poměrně složitý, ale jinak celkem rozumný a odolný vůči zneužití. Podle mého by se tato možnost mohla zavést pro občany žijící trvale mimo ČR,“ uzavřel Michal Horáček. Zavedení korespondenční volby mohou občané podpořit v rámci online petice, kterou organizuje Institut pro Demokracii 21.

Více informací o finanční náročnosti voleb naleznete zde.

Celé odpovědi prezidentských kandidátů k účasti v parlamentních volbách naleznete zde.

Co je Prezident 21

Prezident 21 je internetová hra, která chce seznámit co nejvíce občanů ČR s principy volebního systému Demokracie 21 na příkladu společensky významné volby. Prezident 21 v reálném čase ukazuje, jak by volba prezidenta dopadla, kdyby občané získali možnost snadno navrhovat kandidáty a měli k dispozici 3 kladné a 1 záporný hlas.

Na internetu se aktuálně do hry zapojilo už přes 215 000 lidí z celého Česka. Z více než 600 navržených kandidátů vede Jiří Drahoš, následuje Michal Horáček. Na posledním místě je Miloš Zeman, jelikož získává nejvíce negativních hlasů, které Demokracie 21 oproti jiným systémům umožňuje použít.

Do hry je nominována kromě politiků i řada známých osobností, například Jaromír Jágr či Marek Eben. Oba ale kandidaturu odmítli. V květnu přibyl do hry i omilostněný vrah Jiří Kajínek. Počet hlasů a aktuální pořadí kandidátů lze sledovat ZDE.

Hra je unikátní i v tom, že se jí už nyní účastní významný vzorek populace. Hlasuje se napříč všemi regiony i věkovými skupinami. Pro porovnání, v anketě Zlatý slavík loni pro prvního Karla Gotta hlasovalo 36 934 lidí, Jiřímu Drahošovi už nyní dalo kladný hlas přes 75 000 lidí. Prezident 21 také od hlasujících anonymně sbírá sociodemografické údaje a názory na společenská témata, které budou později zveřejněny jako celek. Některé zajímavé statistiky jsou dostupné už teď na webu www.prezident21.cz v sekci Výsledky.