Dnes je 26. 04. 2024

Představujeme trojici investic s nízkou mírou rizika: Firemní dluhopisy, stavební spoření i termínované vklady

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Říj 4th, 2021
0 komentářů

Pátráte po způsobu, jak co nejlépe uložit volné finanční prostředky, aby neztrácely hodnotu? Zároveň si však netroufáte na nákup akcií nebo kryptoměn? S minimální mírou rizika je můžete investovat do stavebního spoření, ale také termínovaných vkladů. Rozumné výnosy však nabízejí také dluhopisy firem.

Termínované vklady

Jednou z nejbezpečnějších investic jsou takzvaně termínované vklady. „Ze zákona jsou vklady pojištěné až do výše vkladu 100 tisíc eur. Z hlediska výnosů se jedná o investici, která je vhodná především pro konzervativní investory, kteří nechtějí příliš riskovat, ale současně nechtějí naspořené peníze nechat volně ležet na svých účtech,“ popisuje Roman Outrata ze společnosti High Corporation Invest.

Při pětiletém vkladu u bank se úroky termínovaných vkladů pohybují kolem jednoho procenta. Naopak u družstevních záložen je úrok při stejném období vyšší, a to přibližně kolem dvou procent. Je ovšem třeba počítat s počátečním vkladem ve formě poplatku družstvu, a to ve chvíli, kdy se investor stává jeho členem.

Firemní dluhopisy

Pro ty, kteří nechtějí peníze odkládat po menších částkách, jsou vhodnější – a také výnosnější – variantou dluhopisy firem. Stejně jako u termínovaných vkladů se také u firemních dluhopisů vkládá celý obnos jednorázově. Je možné začít i s desítkami tisíc korun. Samozřejmě však platí, že čím vyšší částku investor vloží, tím vyšší závěrečné zhodnocení může očekávat.

„U firemních dluhopisů se úrok zpravidla pohybuje kolem dvou až čtyř procent. Rizikovější investice však slibují až desetiprocentní zhodnocení. Cenné papíry lze nakoupit buď napřímo, nebo také prostřednictvím dluhopisových podílových fondů,“ vysvětluje Roman Outrata.

Stavební spoření

Mezi oblíbené varianty bezpečných investic se řadí také stavební spoření. To investory láká především z důvodu možnosti státního příspěvku, o který jsou úroky dále navýšeny. „Celkové zhodnocení je tedy tvořeno jak úrokovou sazbou, tak státní podporou, která se pohybuje přibližně kolem deseti procent ročně. Zároveň je zde maximální roční příspěvek dva tisíce korun. Aby investoři dosáhli plné částky, je optimální naspořit alespoň dvacet tisíc korun ročně,” popisuje Roman Outrata.

Investoři mohou zisk ze stavebního spoření využít na libovolné účely. Podmínkou však je, že klient smí vložené finance vybrat až po šesti letech. V opačném případě může dostat pokutu za předčasné vypovězení smlouvy, což se odvíjí od podmínek dané spořitelny, ale přijde také o celý příspěvek od státu.

 

Komerční sdělení