Dnes je 31. 01. 2023

První hudební sdílený prostor se otevřel v Praze

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Úno 12th, 2019
0 komentářů

Pražská metropole má další unikum. Včera se veřejnosti otevřela hudební zkušebna Melogee. Sdílený prostor umožní individuálním hudebníkům i potenciálním hráčům využít dostupné hudební nástroje. Poslouží tak hlavně těm, kdo nástroj nevlastní, ale chtěli by se hře naučit, nebo takovým, kteří nemohou doma trénovat. 

Sdílená zkušebna Melogee: Digitální piana, klávesy, akustické kytary nebo housle

Sdílená zkušebna Melogee je od února přístupná všem individuálním hráčům, kteří si chtějí zahrát na některý z nástrojů, které budou ve zkušebně k dispozici. Na začátku se bude jednat především o digitální piana, klávesy, akustické kytary nebo housle. „Chtěli jsme vytvořit místo pro ty, kdo si touží zahrát, ale mají v cestě nějakou překážku. U hudebníků, kteří už měli některý z nástrojů aspoň párkrát v ruce, je to nejčastěji problém s trénováním. Jsou limitováni třeba spolubydlícími, sousedy, dětmi, a podobně. U těch, kdo uvažují o hře jako o zcela novém koníčku, jde o to, že mnohdy nechtějí nástroj hned kupovat, ale nejdříve si ho párkrát vyzkoušet, osahat. Neví, jestli je to bude bavit a jak jim to půjde,” vysvětluje poslání zkušebny Veronika Kynclová, jedna ze zakladatelek.

Vybudování hudební komunity

Sdílený hudební prostor je jednou z aktivit projektu Melogee. Ten vznikl už s koncem roku 2017, kdy se Veronika Kynclová a Blanka Pauerová rozhodly, že usnadní lidem cestu k hraní na hudební nástroje. Kromě přípravy sdílené zkušebny se pustily do pořádání akcí a workshopů, jejichž cíl byl stejný – zpřístupnit lidem hru. „Nejde jen o akce nebo zkušebnu jako místo. Naším záměrem je taky vybudovat hudební komunitu. Komunitu hráčů, kteří si pomáhají. Když někomu chybí parťák na hraní, potřebuje radu od zkušenějšího nebo pomoc s výběrem lektora, pomůžeme mu,” říká Pauerová.

Social Imapact Award

Zkušebnu dotáhly autorky projektu mimo jiné i díky účasti v akcelerátoru. Na podzim loňského roku totiž získaly za nápad Cenu poroty v mezinárodní soutěži Social Impact Award, kterou pořádá na české půdě každoročně Impact Hub. Akcelerační a vzdělávací program, který učí a podporuje mladé talenty v oblasti společensky prospěšného podnikání, působí v 30 zemích světa. Účastníci vždy podstoupí 3 měsíce akcelerace, v průběhu kterých se učí od mentorů, aby posunuli svou myšlenku co nejblíže udržitelnému byznysu. V předešlých letech v něm vzkvetly například nápady Rekola, Czechitas nebo Hero Clan.

Prostory hudební zkušebny najdou milovníci hudby v Plzeňské ulici v Praze 5. V testovacím provozu budou veřejnosti otevřené ve všedních dnech od 17:00 do 21:00.