Dnes je 20. 04. 2024

Potřebujete notebook pro domácí výuku? Revitalizujte starší přístroj nebo pořiďte repasovaný

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Led 14th, 2021
0 komentářů

Kvůli pandemii koronaviru si mnoho českých domácností jen s jediným počítačem nevystačí. Pořizovat dětem nové notebooky pro distanční výuku je ovšem finančně náročné. Zkuste nejprve sehnat starší kousek a několika základními kroky a menšími investicemi jej obnovit pro efektivní použití. Možností je také pořídit repasovaný notebook, který je oproti běžným bazarovým kouskům hned v několika ohledech výrazně výhodnější.

Pandemie koronaviru přinesla do českých domácností mimo jiné i zvýšené nároky na IT vybavení. Rodiče častěji pracují přímo z domova, děti i starší studenti se učí distančně, senioři se chrání sociální izolací, ale zároveň potřebují udržovat kontakt s rodinou a přáteli. Všechny tyto skupiny tak nutně potřebují odpovídající počítač. Ne pro každého je ovšem finančně snadné pořídit si nový notebook nebo desktop, nehledě na to, že například rodiny s více školou povinnými dětmi potřebují zařízení hned několik. Řešením může být poohlédnout se doma či u příbuzných po starších přístrojích a vhodnými úpravami jim vrátit efektivní život.

Pro domácí výuku toho notebook nepotřebuje umět mnoho

Čechům podle odhadů a průzkumů jejich desktopové počítače slouží průměrně více než šest let, notebooky asi dva až tři roky. Častěji se tudíž v domácnostech setkáme se staršími notebooky, které jejich uživatelé již vyměnili za výkonnější přístroje. „Starší notebooky si doma schovává poměrně hodně lidí, ať už z nostalgie, nebo jako záložní zařízení. Podobně jako mobilní telefony totiž představují zařízení, která používáme každý den a k nimž si často vytvoříme blízký vztah, což nám brání staré přístroje prodat nebo odevzdat k recyklaci,“ podotýká David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu. Pokud tedy prohledáte domácnost, případně oslovíte příbuzné či přátele, máte velmi dobrou šanci, že získáte starší notebook alespoň k dočasnému zapůjčení.

U starších notebooků je samozřejmě nutné počítat, že nebudou pracovat kdovíjak svižně – alespoň tedy ne hned poté, co je přinesete z půdy. Proto se spíše než pro náročnější práci na home office hodí pro použití dětmi při distanční výuce či pro seniory pro online komunikaci s rodinou. Zásadní je, abyste na notebooku bez potíží rozběhli stabilní internetové připojení, komunikační aplikace, jako třeba Skype nebo MS Teams, a ideálně také kvalitní antivirový program. Děti ještě pro výuku často upotřebí kancelářské balíky (Microsoft Office, LibreOffice) a programy pro prohlížení PDF dokumentů. Nutný je fungující mikrofon a reproduktor, nejlépe i webkamera. Internetové připojení je u starších přístrojů lepší řešit kabelem, aby je zbytečně nezpomaloval Wi-Fi přenos.

Výkon zlepší vyčištění od prachu i obnovení továrního nastavení

Výkon notebooku ani pro základní úkony nedostačuje? Pak se nabízí hned několik možností, jak jej zlepšit. U maximálně tři roky starých zařízení obvykle stačí nechat je vyčistit od nánosů prachu, promazat zbytečná data a programy a případně do nich dokoupit novou baterii, aby je bylo možné používat „mobilně“. „U starších modelů výměnu baterie uživatelé většinou zvládnout sami, u moderních přístrojů patrně budou muset navštívit servis. Pořídit si mohou buď baterii originální, nebo kompatibilní od alternativních dodavatelů. Vždy je ale nutné použít baterii, u níž výrobce garantuje bezproblémovou funkčnost s daným modelem notebooku,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do notebooků, mobilů a dalších zařízení. Pokud se náhodou stane, že ke staršímu notebooku již nemáte síťový adaptér pro nabíjení, nezoufejte. Za pár stokorun dnes pořídíte univerzální adaptéry české značky T6 Power s až 11 různými konektory.

U starších přístrojů bude nejspíše nutná revitalizace důkladnější. Pro vyčištění zahlcené paměti je nejrychlejším řešením obnovení továrního nastavení. Pokud si s výpočetní technikou dobře rozumíte, můžete dále zkusit defragmentovat pevné disky, případně starý HDD disk vyměnit za nový a rychlejší SSD disk. Vyplatí se pořídit i novou operační paměť (RAM) – ta by měla mít minimálně 8 GB. Běží-li notebook na Windows 7, Windows XP či ještě starším operačním systému, může se stát, že se neobejdete bez jeho upgradu na novější plně podporované verze. Nepodporované operační systémy totiž mohou mít problémy s instalací a správným chodem různých programů a aplikací. Pro ušetření rozpočtu lze ovšem místo po Windows 10 sáhnout po bezplatných operačních systémech, jako je třeba Linux.

Repasované notebooky nabízejí kvalitu i záruku za zlomek původní ceny

Pokud si na celý proces revitalizace starších notebooků netroufáte, nabízí se možnost nákupu repasovaných zařízení. Repasovaný notebook není totéž, co běžný bazarový kousek. Repasované notebooky bývají nejčastěji manažerské notebooky, tedy přístroje vyšší cenové kategorie a vyšší kvality, které dříve používala některá velká korporace. Firmy svou výpočetní techniku po dvou až třech letech – obvykle podle doby daňových odpisů – modernizují, a například notebooky, ale i tiskárny, monitory a desktopy, od nich odkupují speciální repasovací firmy. Tyto přístroje následně procházejí přísnou technickou kontrolou, čistí se, opravují se drobné vzhledové vady vzniklé při používání, případně se vymění vadné nebo rychle zastarávající díly za plně funkční. Jejich kvalita tedy i po oněch pár letech používání zůstává velmi vysoká, mnohdy dokonce předčí i zcela nové notebooky z nižších cenových kategorií. Cenově jsou naopak značně výhodné – repasovaný notebook lze pořídit i za třetinu původní ceny.

„Na repasované notebooky poskytují solidní prodejci rovněž minimálně roční záruku, což většinou u notebooků z druhé ruky nenajdete. Bazarové kousky také obvykle neprocházejí technickou kontrolou a nebývají profesionálně čištěné. Pokud kupujete přímo od původního majitele, nemáte v podstatě žádnou záruku jejich stavu. Místo vstupní úspory peněz vám tak hrozí dodatečné náklady na brzké opravy, anebo přístroj jednoduše během pár týdnů či měsíců doslouží úplně,“ upozorňuje David Vandrovec.