Dnes je 7. 10. 2022

Poptávka po změně dodavatele energií v Česku loni klesla, u plynu o více než 32 %

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Led 11th, 2015
0 komentářů

Češi mají stále menší zájem o změnu dodavatele energií. Zatímco v roce 2013 zvolilo jiného dodavatele elektřiny nebo plynu celkem 673 tisíc odběratelů, loni to bylo jen 535 tisíc. To je meziročně o zhruba 20,5 % méně. Vyplývá to z nejnovějších statistik Operátora trhu s energiemi (OTE).

Podle údajů OTE se snížení počtu změn nejvýrazněji projevilo v kategorii domácností, kde činí pokles téměř 23 %. „Lidé si postupně uvědomují, že důležitější než úspora ve stovkách korun je kvalita a šíře nabízených služeb a spolehlivost dodavatele. Potvrzuje to i počet změn dodavatele plynu, kterého loni vyměnilo o skoro 100 tisíc zákazníků méně než v předcházejícím roce,“ potvrzuje trendVladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON Energie.

Menší zájem o změnu dodavatele je podle odborníků dán zejména termínovanými smlouvami, které zákazníci v minulosti podepsali. „Řada domácností již dříve podepsala smlouvu na dobu určitou, kterou nelze předčasně vypovědět. Případnou změnu dodavatele tedy musejí odložit, než závazek vyprší,“ vysvětluje Petr Woff, odborník na energie ze serveru Cenyenergie.cz a Kupnísíla.cz.

Zlepšuje se také informovanost zákazníků. „Pokud jde o nekalé praktiky některých prodejců, zákazníci si informace více ověřují a rozhodují se opatrněji. Týká se to zejména osobního prodeje,“ říká Vladimír Vácha.