Pohádku dětem přečte kniha, cizí jazyk naučí plyšák. Interaktivní hračky nejen baví, ale i vzdělávají
Nabídka hraček v dnešních hračkářstvích je nepřeberná a novinek neustále přibývá. Odborníci se shodují, že největší smysl má investovat do hraček, které děti rozvíjejí a něco je učí, tedy do takzvaných interaktivních hraček. Tyto hračky jsou navrženy tak, aby dítě mohlo při hraní rozvíjet jemnou motoriku, sluch, hmat, ale například i logické myšlení. Jak lze ovšem poznat, co má smysl kupovat, a co jsou spíše zbytečně vynaložené peníze, objasníme v následujícím článku.
Podle odborníků je v první řadě třeba vždy vybírat hračky s ohledem na věk dítěte. Výrobci už v dnešní době většinou vyvíjejí své produkty ve spolupráci s vývojovými psychology, pediatry a jinými odborníky. Doporučená věková hranice značená na obalech u kvalitního zboží odpovídá schopnostem a dovednostem dětí v daném období, proto jim nemá smysl kupovat hračky určené pro jinou věkovou kategorii.
Bezpečnost na prvním místě
Přibližně tři měsíce po narození dítě začíná jevit zájem o svět, ve kterém žije, a snaží se s ním seznámit. Pro normální vývoj je proto důležité, aby v tomto období měli kojenci dostatečný přísun podnětů ve svém okolí. Pamatovat musíme zejména na to, že v prvním roce života dítě získává nejvíce informací z okolí pomocí zraku a hmatu. „Investovat se vyplatí zejména do jednodušších hraček výrazných barev a kombinací materiálů, neboť dítě v daném období jeví zájem především o strukturu hračky, její chuť a zvuk, který vydává,“ vysvětluje Lukáš Fiala z internetového obchodu s dětským zbožím Funbaby.cz. „Vzhledem k tomu, že děti v tomto období rády strkají vše do úst, měli bychom se ujistit, že pořizujeme hračky ze zdravotně nezávadných materiálů, bez ostrých hran a dostatečně velké, aby je děti nemohly vdechnout či spolknout,“ dodává Fiala.
Děti od jednoho roku se už rády pohybují a přemisťují věci z místa na místo. Ocení proto hračky, které jim umožní rozvíjet jejich pohybové schopnosti. Ideálním dárkem jsou v tomto období například interaktivní odrážedla, která zlepšují koordinaci, ale zároveň jsou vybavena různými klaksony a tlačítky, takže dítě stimulují. Ačkoliv to může být pro rodiče někdy psychicky náročné, děti multifunkční odrážedla obvykle milují, protože kombinují pohyb se zvukem, mnohdy navíc blikají a svítí.
Rozkládací stolky zabaví i více dětí zaráz
Pro rozvoj hudebního sluchu, řeči, ale i zlepšení jemné motoriky lze dětem pořídit také interaktivní hrací pulty či stolky, které nabízejí mnoho aktivit a je jen na fantazii dítěte, k čemu všemu je využije. Interaktivní stolky či pulty kombinují několik různých hraček, které lze často vytáhnout a dát na zem. Dítě si tak například může vydělat piáno či jiný hudební nástroj, který bývá mnohdy součástí, ale zároveň ho lze bezpečně uložit zpět poté, co si dítě vyhraje. Další z výhod interaktivních stolečků a pultů je, že si s nimi může hrát několik dětí zaráz.
Místo rodičů přečte pohádku interaktivní kniha
Pro děti v předškolním věku existuje nepřeberné množství plyšových hraček, které simulují domácí mazlíčky, či mluví. A to nejen česky, ale mnohdy i v cizím jazyce. Pro malé čtenáře obchody zase nabízejí interaktivní knihy opatřené elektronickými tužkami, které dítěti zvládnou předčítat text, ale umožňují mu také luštit různé kvízy a ovlivňovat obsah knihy. Mezi hit posledních let pak patří i nejrůznější typy interaktivních tabletů. „Interaktivní hračky bychom obecně měli vybírat především s ohledem na konkrétní dítě a jeho zájmy. Vyplatí se také poradit se při nákupu s odborníkem, který doporučí otestované a osvědčené hračky. Vždy ovšem musíme mít na paměti, že ani ta nejlepší hračka nenahradí dítěti pozornost a čas rodičů,“ uzavírá Lukáš Fiala.