Dnes je 7. 10. 2024

Podhorná: K léčbě impotence lze využít i byliny, důležitý je komplexní přístup

Autor: Redakce
Rubrika: Komentář
Srp 21st, 2014
0 komentářů

Erektilní dysfunkce postihuje podle statistik významnou část mužské populace. Ve věku nad 50 let se s ní setkává každý druhý muž, přesto není ničím neobvyklým ani u mladších ročníků. Rizikových faktorů, které mohou k této poruše vést, je celá řada. Léčba onemocnění naštěstí dosahuje v případě použití klasických metod velké úspěšnosti. Účinné bývají také alternativní přístupy, jak o tom vypovídá komentář nejznámější české bylinkářky, Mgr. Jarmily Podhorné.

Vysoký výskyt problémů s potencí je v naší populaci zapříčiněn nezdravým životním stylem, ale bývá také průvodním jevem nejrůznějších onemocnění, jakými je například diabetes, ischemická srdeční choroba či roztroušená skleróza. Mezi rizikové faktory erektilní dysfunkce patří nedostatek pohybu, přemíra alkoholu, kouření, psychické problémy a deprese, ale také obezita. Na všechny tyto problémy včetně samotné impotence zná alternativní přístup řešení.

Přestože klasické metody léčby jsou v současné době velice úspěšné, měli bychom se soustředit především na snahu předcházet vzniku samotného problému. Zásadní v tomto případě je vyloučení výše jmenovaných rizikových faktorů z našeho života. K tomu mohou vedle obvyklých doporučení pomoci i byliny. Například na léčbu obezity je vhodné užívat tinkturu ze směsi ananasu, vinných hroznů a mořských řas, neboť zabraňuje ukládání tuků a odvádí z těla vodu. Muži mohou sáhnout také po maté, které tlumí pocity hladu a redukuje přebytečný tuk v játrech i v podkoží.

Pokud jsou problémy s erekcí zapříčiněny stresem či depresemi, mohu ze své praxe doporučit třezalku. Ta pomáhá proti úzkostem, neklidu a psychickému vypětí. Známým harmonizátorem, který zvyšuje odolnost organismu proti stresu, je eleuterokok. Pocity úzkosti a depresí pak odstraňuje například vrbka. Proti vyčerpání a únavě je možné použít rozmarýn.

Za impotencí mohou stát i problémy s vysokým krevním tlakem, případně obecně choroby, které postihují cévy. V takovém případě je vhodné užívat například jmelí, jež pomáhá udržet krevní tlak v normě. Snížení krevního tlaku můžeme docílit i tinkturou ze žampionu či lesklokorky. Pro podporu kardiovaskulárního oběhu se pak nabízí kupříkladu gotu-kola nebo ginkgo, které pomáhají zlepšit i periferní prokrvení. Také gemmoterapeutikum z pupenů hlohu je prostředkem, který působí příznivě na činnost srdce a cév, a tím zároveň pomáhá udržovat normální krevní tlak. Zásadním problémem bývá i onemocnění cukrovkou. Udržet normální hladinu cukru v krvi je možné například směsí výtažků z penízovky, borůvky a rozmarýnu, případně tinkturou z kukuřice.

Pro posílení samotné potence nabízí příroda několik možností. Jednou z nejznámějších bylin je v tomto případě kotvičník, který má velice široké spektrum působení. Vedle samotného faktu, že zvyšuje hladinu testosteronu a tím pomáhá k lepší potenci, zabraňuje také rozvoji některých chorob, jež může erektilní dysfunkce provázet. Jedná se například o aterosklerózu, ischemickou srdeční chorobu či již zmiňovaný vysoký krevní tlak. Také známým prostředkem působícím jako afrodiziakum a posilujícím sexuální funkce je maralí kořen – leuzea. Usnadňuje též adaptaci na stres. Činnost žláz s vnitřní sekrecí harmonizuje gemmoterapeutikum z pupenů dubu, které v kombinaci s březovými jehnědami stimuluje sexuální aktivitu.

Pro celkovou stimulaci je vhodný také dangšen, který navíc zlepšuje libido, a to u obou pohlaví. Doporučována bývá i kustovnice čínská, jež je známá i pro své antioxidační účinky. Vynikající možností je užívání medů s výtažky z bylin, v tomto případě dubu, kotvičníku, březových jehněd a kopřivy. Čajová lžička tohoto medu jednou až dvakrát denně vede k posílení mužské vitality, podporuje správnou funkci prostaty, zklidňuje stres a podrážděnost a příznivě ovlivňuje náladu i sebevědomí muže.

Autorkou komentáře je Mgr. Jarmila Podhorná, přední česká odbornice na léčivé byliny.