Počet veřejných čerpacích stanic v Česku roste osmým rokem v řadě. Přibývají hlavně plnicí stanice CNG a LPG
Česká republika je z hlediska hustoty sítě čerpacích stanic na špičce Evropy. Aktuální statistiky Ministerstva průmyslu a obchodu sice ukazují, že celkový počet čerpacích stanic poklesl, ovšem veřejně dostupné stanice stále přibývají již osmým rokem v řadě. Je to dáno zejména zvyšujícím se počtem plnicích stanic LPG a CNG.
Celkový počet čerpacích stanic v České republice rostl 9 let v řadě a v roce 2014 překročil hranici 7 000. Hustotou jejich sítě je Česko evropským rekordmanem. V posledních dvou letech ale dochází k mírnému poklesu a dle evidence Ministerstva průmyslu a obchodu za první polovinu letošního roku je čerpacích stanic pouze 7 001. Pokles celkového počtu je však způsoben zejména zrušením evidence značného počtu neveřejných čerpacích stanic, které se staly dle definice zákona o pohonných hmotách takzvanými provozními nádržemi.
Pro běžného motoristu jsou však relevantní pouze veřejně dostupné čerpací stanice. „Veřejně přístupných pump je v Česku pouze 55,6 % z celkového počtu evidovaných čerpacích stanic. Zbývající pumpy jsou takzvané neveřejné nebo čerpací stanice s vymezeným přístupem,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty. Neveřejných čerpacích stanic je v prvním pololetí letošního roku evidováno 2 459 (35,1 %), čerpacích stanic s vymezeným přístupem pak 651 (9,3 %). „V obou případech se jedná o objekty, které jsou umístěny v areálech podniků, jako jsou například zemědělské farmy, střediska automobilové nákladní i osobní dopravy, lomy, areály technických služeb měst a podobně,“ dodává Damir Duraković s tím, že čerpací stanice s vymezeným přístupem uskutečňují prodej pohonných hmot omezeně na základě smluv s odběrateli.
Počet veřejných čerpacích stanic se v České republice zvyšuje již osmým rokem v řadě. V první polovině letošního roku jich přibylo 47 a celkově je jich evidováno 3 891. „Nejedná se však o to, že by se v Česku otevřelo dalších 47 benzinek. Do evidence se totiž dostává zvyšující se počet výdejních míst LPG a CNG. Tyto plnicí stanice jsou často otevírány v rámci již existujících čerpacích stanic, provozuje je stejná obsluha, ale majitel je jiný,“ upozorňuje Damir Duraković. „Příkladem mohou být plnicí stanice CNG společnosti RWE Energo provozované v síti čerpacích stanic Benzina,“ dodává Damir Duraković. U plnicích stanic CNG byl v 1. pololetí roku 2016 zaznamenán nejvyšší nárůst počtu čerpacích stanic. Jejich počet se zvýšil o 53, což jen potvrzuje aktuální trend rostoucí obliby CNG, který je nejrozšířenějším alternativním palivem.