Dnes je 23. 02. 2024

S plošnou cenou lze aktuálně tankovat nejlevnější naftu na trhu

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Pro 10th, 2018
0 komentářů

Cena barelu ropy se v posledních dvou měsících propadla skoro o třetinu a tento vývoj se začíná s obvyklou prodlevou promítat i do cen na čerpacích stanicích. V Česku podle údajů Evropské komise zlevnila nafta během listopadu v průměru o 70 haléřů za litr. Plošná cena nafty, která je dostupná i malým firmám a živnostníkům, reaguje na aktuální cenu ropy bezprostředně. Aktuálně dosáhla úrovně 30,50 Kč/l, což je cena odpovídající nejlevnějším čerpacím stanicím v Česku.

Plošné ceny paliva

S plošnou cenou paliva lze tankovat v dané síti čerpacích stanic za jednotnou cenu bez ohledu na lokalitu a ceny uvedené na totemu čerpací stanice. Zatímco dříve byly plošné ceny dostupné pouze velkým firmám a dopravcům, dnes je stále více využívají i podnikatelé a menší firmy, a to bez závazku k minimálním odběrům. Petrolejářské společnosti reagují při vyhlašování týdenní plošné ceny bezprostředně na vývoj cen ropy. V případě jejího zlevňování tak plošná cena klesá rychleji než běžné ceny uváděné na stojanech čerpacích stanic.

Zatímco na počátku října stál barel ropy Brent 85 amerických dolarů, koncem listopadu se cena propadla pod hranici 60 dolarů. Ropa tak zlevňovala nejvyšším tempem od roku 2014. Podle údajů Evropské komise začaly na tento vývoj reagovat tuzemské čerpací stanice na začátku listopadu, kdy stála nafta v Česku ještě průměrně 33,70 Kč/l. Na začátku prosince už to bylo asi o 70 haléřů méně. „Z našeho monitoringu trhu navíc vyplývá, že nejlevnější čerpací stanice prodávaly na konci minulého týdne litr nafty za 30,50 Kč. Za stejnou cenu lze přitom tankovat s využitím plošné ceny naftu bez biosložky v síti EuroOil, která nedávno zprovoznila již 200. čerpací stanici,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „Plošná cena v síti Shell pak aktuálně činí 30,89 Kč/l, což je stále výrazně podprůměrná cena,“ dodává Damir Duraković.

Řidič nemusí hledat levnější čerpací stanici

Plošné ceny jsou ve srovnání s průměrem trhu nižší dlouhodobě. Hlavní výhoda tak spočívá v tom, že řidič zpravidla nemusí hledat levnější čerpací stanici, protože s tankovací kartou pro něj platí jedna cena v celé síti. Díky tomu lze eliminovat různé cenové výkyvy napříč jednotlivými kraji, ale především vyšší ceny typické pro pumpy na dálnicích. „Kupříkladu na D1 stojí aktuálně litr benzínu nebo nafty až 35,90 Kč. Plošná cena Naturalu 95 přitom v minulém týdnu činila 28,88 Kč/l. To je rozdíl 7 korun na každém litru paliva, což dělá úsporu 350 korun na plné 50litrové nádrži,“ uzavírá Damir Duraković.