Pasivnímu kouření je doma vystaveno 23 % Čechů, negativní vliv má nejen na dětskou imunitu
Kuřáků v naší zemi stále neubývá. Podle statistik Státního zdravotního ústavu kouřilo v minulém roce 29,9 % Čechů. Téměř čtvrtina z nich se svému zlozvyku oddávala denně a více než 58 % kuřáků spotřebovalo každý den alespoň polovinu krabičky cigaret. Až 23 % Čechů je ve svých domovech vystaveno pasivnímu kouření, polovinou z nich jsou nekuřáci. V porovnání s výsledky statistik z minulých 10 let sice dochází ke zmenšování počtu kuřáků, jedná se však o velice mírný a statisticky nevýznamný trend. Zvláště na podzim, kdy může být lidská imunita oslabená i dalšími vlivy, je nutné pamatovat na to, že aktivní i pasivní kouření má velice neblahé důsledky pro obranyschopnost.
S největší zátěží pak bojují těla těch nejmenších. Děti kuřáků jsou během tohoto období ohroženy více než děti z rodin dodržujících zásady zdravého životního stylu. Pokud sami cigaretě neodoláte a vystavujete své děti pasivnímu kouření, přinášíme vám tipy, jak během podzimu alespoň částečně podpořit nejen jejich imunitu.
Za každou cigaretu kousek ovoce
Pro kuřáky, ať už aktivní, či pasivní, je klíčový dostatečný příjem antioxidantů. Jedná se o látky, které bojují proti volným kyslíkovým radikálům, jež během kouření vznikají. Mezi antioxidanty řadíme například vitamin C. Toho by měli lidé vystavení cigaretovému kouři přijímat o 60 až 100 % více než ostatní. Podzim s sebou v našich geografických podmínkách přináší výhodu široké škály sezónního ovoce i zeleniny. Ačkoli můžete tuto radu považovat za samozřejmou, evropské studie ukazují, že Češi stále zaostávají v konzumaci tepelně neupravené zeleniny a ovoce za evropským průměrem. Pokud vaše dítě není zrovna fanouškem jablek, hrušek či dováženého exotického ovoce, zařaďte do jeho jídelníčku ovocné a zeleninové šťávy. „Ovoce a zelenina jsou přírodním zdrojem pestré škály vitaminů. Ve středoevropských podmínkách jsou na vitaminy, především na vitamin C, bohaté hlavně bobuloviny, tedy černý či červený rybíz, případně borůvky, brusinky a angrešt. Ze zeleniny pak růžičková kapusta, brokolice, zelí a samozřejmě mrkev,“ vysvětluje Klára Minczinger ze společnosti Generica. „Pokud má vaše dítě problémy přijímat tuto stravu, zařaďte na podzim do jídelníčku více brambor a česneku a omezte vaječné těstoviny. Dohlížejte na to, aby vaše dítě snědlo aspoň jeden kousek ovoce a zeleniny denně. Pomáháte mu tak vyrovnat se s důsledky pasivního kouření, “ dodává Minczinger.
Dvě kila rakytníku na rok
Ideálním zdrojem vitaminů je na podzim čaj z šípku nebo rakytníku. Celkem 200 g šípku obsahuje asi 200 mg vitaminu C. Výhodou je, že se u nás šípek průmyslově nepěstuje, jeho spotřebu pokryje volný výskyt v přírodě. Můžete tak spojit nedělní procházku s užitečným a porozhlédnout se ve svém okolí po šípkovém keři. Kromě čaje je možné zavařit i šípkovou marmeládu či kompot. Abyste šípky nepřipravili o účinné látky, sušte je v tenkých vrstvách nejdříve na vzduchu a pak dosoušejte umělým teplem do 50 stupňů. Kromě vitaminu C šípky obsahují třísloviny, invertní cukr, sacharózu, pektin, kyselinu citronovou a jablečnou, vitaminy B, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík a další důležité látky. Alternativou k šípku je rakytník. Dva kilogramy sušeného rakytníku by pokryly roční potřebu vitaminu C dospělého člověka. Čaje z šípku a rakytníku mají blahodárné účinky také na astma, které je dle studie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně častým onemocněním u dětí vystavených pasivnímu kouření ve věku do 5 let.
Před porodem kouří každá šestnáctá, hrozí poruchy chování dítěte
Mezi další látky, jež pomáhají při boji s volnými radikály, se řadí také zinek a vitaminy E a A. Čím více cigaret vykouříte, tím větší by měl být pro vaše děti i pro vás přísun vitaminů. „Nejen pro kuřáky, ale také pro těhotné ženy je důležitý dostatečný příjem selenu. Jeho nedostatek totiž může způsobit poruchy chování dítěte. Podle desetiletého výzkumu provedeného Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně si ještě před porodem cigaretu neodpustí 6,7 % nastávajících matek. Přitom kouření výrazně zvyšuje nároky na příjem selenu, neboť je spotřebováván v boji s volnými radikály. Jedná se o další významný argument, proč by těhotné ženy v žádném případě neměly kouřit,“ varuje Klára Minczinger ze společnosti Generica, která se zabývá výrobou doplňků stravy.
Předávkování je rizikové. I v případě zdravých věcí
Přestože je velice vhodné přijímat veškeré vitaminy i prvky nejlépe v přírodní formě, mohou zde vzniknout určitá rizika. V případě potravin totiž není možné přesně určit obsah těchto látek. Může se tak stát, že jejich množství přeceníte, nebo naopak podceníte. „Z hlediska přesného přehledu o denním příjmu vitaminů a minerálu je nejjednodušší sáhnout po doplňcích stravy. Ty mají jasně daný obsah všech látek. Při jejich zavádění dětem je dobré poradit se s lékárníkem. Existují však vitaminové přípravky přímo určené těm nejmenším. Jedná se například o vitamin C v podobě kapek, které je možné uchovávat mimo lednici. Neobsahují sladidla, konzervační látky ani umělá barviva. Děti mají v oblibě také žvýkací tablety s obsahem zinku a vitaminu C, které mají pomerančovou příchuť a podobají se bonbonům,“ uzavírá Minczinger. Ačkoliv tedy existují různé způsoby, jak doplňovat důležité látky, tou hlavní cestou pro ochranu zdraví je správný životní styl a dobré návyky. Než budete svoje dítě příště vystavovat cigaretovému kouři, myslete na to, že pasivní kouření vede k mnoha onemocněním, především respiračním a růstovým, které mohou vašeho potomka trápit dlouhodobě.