Dnes je 24. 11. 2024

Šest nejčastějších otázek při zvažování chiptuningu vozidla

Autor: Redakce
Rubrika: Auto
Srp 29th, 2017
0 komentářů
Chiptuning vozu: Šest nejčastějších otázek

Větší výkon automobilu a úspora na pohonných hmotách. To jsou hlavní lákadla takzvaného chiptuningu, tedy úpravy softwaru v řídicí jednotce automobilu. Mezi motoristy o něm zároveň panuje řada polopravd, mnozí majitelé se například obávají, že jim zásah zničí motor. Podívejte se tedy na ty nejčastější otázky, jež jsou s chiptuningem spojené.

Otázka 1: Lze upravit každé vozidlo?

Upravit lze téměř každé vozidlo, samozřejmě však existují výjimky. „Chiptuning využívá výkonových tolerancí, které zde zanechal výrobce automobilu – ať už z legislativních, nebo obchodních důvodů. Ty jsou v některých případech poměrně úzké, v jiných naopak široké. Zpravidla tedy není na místě otázka, zda lze auto nachipovat, ale spíše otázka, jak moc lze výkon vozu zvednout,“ říká David Šimčík ze společnosti Profichip.

Otázka 2: Nezničí mi úprava motor?

Správně provedený chiptuning nemá na jednotlivé komponenty motoru vliv. Před samotným chipováním je ovšem důležité ověřit si, v jakém stavu motor je. To lze odvodit například změřením výkonu před úpravou a porovnáním s výkonem, jaký má motor mít dle technického průkazu. Z toho lze odvodit, zda a o kolik je možné vůz bez rizika nachipovat. Rovněž se vyplatí udělat celkovou diagnostiku auta, aby bylo jasné, že i další díly jsou v pořádku.

Otázka 3: O kolik si mohu nechat zvýšit výkon auta?

Bez dopadů na motor lze podle Davida Šimčíka zvednout výkon automobilu až o třicet procent. Samozřejmě ale záleží na modelu vozu i jeho stavu. „U neodborných a laicky provedených variant chiptuningu hrozí, že se limity motoru přesáhnou. U takových úprav pak neodbornost zásahu často odnáší převodovka, turbodmychadlo nebo třeba filtr pevných částic,“ tvrdí odborník.

Otázka 4: Nebude mít zvýšení výkonu negativní vliv na spotřebu automobilu?

Opak je v tomto případě pravdou. Vedle většího výkonu a točivého momentu, který zajistí svižnější jízdu, má chiptuning v případě přeplňovaných motorů pozitivní vliv rovněž na spotřebu auta. Podle varianty úpravy softwaru je úspora na pohonných hmotách až patnáct procent.

Otázka 5: Dostanu na provedenou úpravu nějakou záruku?

I chiptuning patří mezi služby, kde se požadovat záruku klientům vyplatí. „Nabídka chiptuningu od firmy, která na úpravu softwaru neposkytuje žádnou záruku, by měla být pro všechny majitele aut varováním. Každé auto je specifické a je třeba k němu přistupovat individuálně. Vyskytne-li se v úpravě chyba, měl by mít zákazník na opravu nebo přehrání původním softwarem a vrácení peněz nárok,“ komentuje David Šimčík.

Otázka 6: Jak poznám kvalitní firmu?

Odpověď na tuto otázku je vlastně souhrnem všech předchozích. Každý, kdo o chiptuningu uvažuje, by měl hledat takovou firmu, která je prověřená zákazníky a má kladné reference. Důležité je rovněž nenaletět slibům zázraků na počkání – profesionál žádné auto za pět minut nenachipuje ani nebude jeho majiteli slibovat obří nárůst výkonu. Kvalitní firma se v neposlední řadě pozná i podle toho, jaký doplňující servis u chipování provádí. Takovým ukazatelem je třeba provedení diagnostiky před zásahem a měření výkonu vozu na brzdě po něm.