Dnes je 27. 04. 2024

Obliba vytápění plynem roste. Důvodem jsou nižší emise, vyšší účinnost nebo možnost získání dotace

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Led 21st, 2021
0 komentářů

O polovinu nižší emise oxidu uhličitého oproti hnědému uhlí. To je jeden z důvodů, proč v Česku roste obliba jednoho z moderních způsobů vytápění, konkrétně plynem. Svůj podíl na tom nese také neustálá dostupnost tohoto zdroje a možnost získání příspěvku od státu. Ačkoliv první vlna kotlíkových dotací skončila v loňském roce, letos by měla přijít další, a to s trváním až do roku 2027.

Obliba vytápění plynem neustále roste. Výrazný podíl na tom mají také kotlíkové dotace, které mohou lidé čerpat od roku 2015. Z evropských i českých fondů na ně šlo téměř 12 miliard, podle posledních statistik by za období do loňského roku mělo být proplaceno přes 170 tisíc žádostí. Od letošního roku by pak na kotlíkové dotace měl být spuštěn další program, ze kterého budou moci lidé čerpat až do roku 2027.

Právě plynové jsou přitom prakticky nejčastější skupinou kotlů, které lidé pro získání dotace využívají a nahrazují tak brzy již nevyhovující zařízení. Jedná se především o kotle na pevná a tuhá paliva první a druhé emisní třídy. Ty totiž od začátku příštího roku nebude již možné používat kvůli nesplňování emisních limitů. Pokud se tak stane, hrozí člověku pokuta ve výši 50 tisíc korun.

„Právě rozdíl v emisích mezi uhlím a plynem je obecně velmi výrazný. U zemního plynu se jeho spalováním uvolňuje pouze 50 procent emisí oxidu uhličitého ve srovnání s hnědým uhlím. Ve srovnání s černým uhlím je to o 40 % méně, oproti kapalným palivům o 25 % méně. Další obvyklé emise při vytápění plynem jsou pak minimální nebo nulové, při spalování zemního plynu totiž nedochází k produkci pevných nespálených částic,“ uvedl další z výhod Michal Karabina ze společnosti Národní energie.

Obliba plynových kondenzačních kotlů neroste pouze díky možnosti získání dotace či nižším emisím, ale také díky řadě výhod, které tato technologie nabízí. Je to zejména nebývalá účinnost oproti jiným variantám, podle statistik totiž dosahuje až 108 %. Tak vysokého čísla je dosaženo proto, že plynové kondenzační kotle využívají kromě tepla ze spalování plynu také vzniklého tepla z kondenzace spalin. V celkovém přepočtu se tak jedná o finančně úspornou variantu s krátkou návratností investice.

Oproti starším variantám kotlů tato ani nepotřebuje mít zděný komín, což dále zjednodušuje údržbu a provoz kotle. „V neposlední řadě je výhodou také to, že odpadá starost o dovoz paliva či jeho skladování. K dispozici je 365 dní v roce, a to za stále stejných podmínek. Připojení k plynu dnes může využít prakticky každá domácnost, klíčem tak bývá především volba vhodného partnera, který nabídne rozumnou cenu a férové smluvní podmínky,“ uzavírá Miroslav Mikeš ze společnosti Národní energie, která ceny za dodávku plynu drží stabilně pod největšími hráči na trhu.

 

Komerční sdělení