Dnes je 7. 10. 2024

Bezpečnost u vytápění plynem či elektřinou – pamatujte na dokonalé spalování i přepěťovou ochranu

Autor: Redakce
Rubrika: Finance
Led 21st, 2021
0 komentářů

Ať už se člověk rozhodne pro jakýkoliv zdroj energie pro svoji domácnost, neměl by zapomínat na základy bezpečnosti. Beze zbytku to platí i pro plyn a elektřinu. Na co dbát u starých plynových spotřebičů nebo ucpaných komínů? A má smysl řešit přepětí i u vyhřívání venkovních ploch?

Vytápění plynem, zejména pak plynovými kondenzačními kotly, patří mezi vůbec nejbezpečnější na trhu. Problém může nastat pouze u starších plynových zařízení, u kterých dochází vlivem opotřebení k nedokonalému spalování. Namísto oxidu uhličitého tak do prostoru – v lepším případě do komína, v horším pak přímo do interiéru – může unikat oxid uhelnatý. Jedná se o plyn bez barvy i zápachu, který však má na člověka toxické účinky, jež mohou končit v krajním případě i úmrtím.

Děje se tak zejména v případě, kdy se plyn dostává přímo do interiéru. Důvodem v takovém případě může být jednat špatné odvětrávání, ale také vadný či rovnou ucpaný komín. „Z hlediska uživatele je problematické, že oxid uhelnatý nedokáže rozpoznat. Klíčem je proto nejen pravidelný servis plynových spotřebičů a komína, ale také pořízení plynových čidel, které únik a přítomnost oxidu uhelnatého pohodlně rozpoznají, nebo pojistek spalin, které mu rovnou zabrání a daný spotřebič vypnou,“ říká Roman Outrata ze společnosti Národní energie.

I díky autonomním hlásičům, které některá města do svých komunálních bytů dokonce instalují zdarma, množství otrav oxidem uhelnatým klesá. Výrazný podíl na tom má ale zejména postupná obměna starých plynových zařízení za nová – efektivnější a bezpečnější. Staré plynové kotle s odtahem do komína tak dnes nahrazují moderní kondenzační plynové kotle, u kterých únik oxidu uhelnatého nehrozí. Zároveň pro svůj provoz nepotřebují ani komín.

Přepěťová ochrana i u venkovního vytápění

Stejně jako u jiných elektrických spotřebičů, i u těch, které slouží k vytápění, je potřeba brát ohled na bezpečnost. Zejména pak na zvýšené napětí, které může takové spotřebiče poškodit. Řešením je proto přepěťová ochrana, která takovému riziku zabrání. Toto klasické řešení lze využít například u klasických domácích přímotopů, které se zapojují do elektrické sítě.

„Rafinovanější systémy přepěťové ochrany se pak využívají v případě vytápění míst umístěných mimo domácnost. Může se jednat například o příjezdové cesty, okapy pro snazší odtok vody v zimním období nebo zatravněné pochozí střechy. Díky umístění ve venkovním prostředí se může stát, že tato místa zasáhne blesk a způsobí jednorázové zvýšení napětí. Přepěťovou ochranu je proto dobré konzultovat s odborníky, kteří vždy navrhnou optimální řešení,“ uzavírá Tomáš Musil ze společnosti Národní energie.

 

Komerční sdělení