Dnes je 28. 01. 2023

Nový hráč na českém trhu: Polský Budimex se příští rok chystá ucházet o zakázky na dopravní stavby

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Lis 4th, 2021
0 komentářů

Budimex S.A. se chce v roce 2022 ucházet o zakázky na výstavbu českých silnic a železnic. Největší polská stavební společnost je podle jejích představitelů připravená působit na nových zahraničních trzích. Kromě tuzemska totiž Budimex S.A. hodlá expandovat také na Slovensko.

Holding Budimex S.A. se chce zaměřit na nové zahraniční trhy ve dvou segmentech – výstavbě silnic a výstavbě železničních sítí. První zakázky v Česku by společnost chtěla získat v roce 2022. „Jsme si vědomi toho, že uspět ve výběrových řízeních nebude snadné. Jsme svědky výrazného cenového tlaku našich konkurentů,“ uvádí Michał Wrzosek, mluvčí společnosti Budimex S.A., která v Polsku realizuje každý čtvrtý kilometr rychlostních silnic a dálnic. Dodává, že situaci na trhu bude ovlivňovat rovněž dostupnost a výše fondů z nové rozpočtové perspektivy Evropské unie Operační program doprava 2021–2027.

Společnost Budimex S.A., jež v Polsku působí jako generální dodavatel, subdodavatel a developer, se na vstup na zahraniční trhy dlouho připravovala. „Začít podnikat na zahraničním trhu je vždy výzva. Musíme získat potřebné informace o jeho specifikách a o pravidlech pro zakázky. Proto jsme se na vstup na český trh dlouho připravovali, mimo jiné prostřednictvím výběru a školení zaměstnanců,“ říká Wrzosek.

Společnost, která získala ocenění za nejlepšího polského dodavatele ve stavebnictví, by postupně ráda vytvořila dceřiné společnosti, a to nejen v Česku, ale také v Německu a na Slovensku. Zatím však bude holding nabídky podávat pod jménem své společnosti Budimex S.A., jejíž hlavní činností je výstavba dálnic, rychlostních silnic a obchvatů, mostů a letišť. Působí však i v developerské oblasti, kde se zaměřuje na projektování, vývoj, výstavbu a údržbu průmyslových zařízení či veřejných a komerčních budov a rozvoj rezidenčních nemovitostí.

„Propojení mezi naší společností a českým trhem stále sílí. V roce 2021 Budimex S.A. prodal vlastní rezidenční developerskou společnost Budimex Nieruchomości (nyní Spravia) českému developerovi Crestyl Real Estate s.r.o. Také realizujeme mnoho stavebních projektů blízko česko-polských hranic, dodává Wrzosek. Na českém trhu tak Budimex S.A. rovněž hledá nové zaměstnance. Zájem má o úsekové stavbyvedoucí silniční a železniční infrastruktury, hlavní stavbyvedoucí či rozpočtáře staveb.

V Polsku stojí společnost za mnoha úspěšnými projekty. V roce 2020 dokončila stavbu největší polské protipovodňové nádrže u města Ratiboř. Za modernizaci železniční trati z Varšavy do Lublinu zase získala ocenění TOP Builder 2021. Obnova trati LK7 je největším polským železničním projektem v rámci národního železničního programu na období 2015–2020.