Nové trendy v balení tekutin: kanystry vystřídaly jednorázové vaky v krabicích
Zatímco dříve byly nápoje většího množství běžně uchovávány v kanystrech či sudech, v posledních letech v České republice roste oblíbenost speciálních vaků, takzvané technologie bag in box. Hlavním důvodem je skladnost, snadná manipulace a delší doba trvanlivosti nápojů.
Stále populárnější technologii bag in box, která se v Česku objevila před 15 lety, tvoří krabice vyrobená z lepenky a dvojitý vak z pružné fólie opatřený hrdlem a uzávěrem. Výhodou oproti kanystrům je jejich skladnost a hygieničnost. „Zatímco prázdný kanystr je stejně objemný jako plný, sáčky i krabice je možné rozložit a přepravit na paletách i několik tisíc kusů. Uzavřený výčepní ventil u systému bag in box navíc zabraňuje zpětnému pronikání vzduchu. Tato technologie je tak sterilní, hygienická a tekutiny uvnitř si zachovají déle svou čerstvost,“ vysvětlil výhody Bohdan Daněk, výrobní ředitel společnosti Blatinie, která technologii bag in box v tuzemsku vyrábí. „Například balené víno si zachovává neměnnou chuť a svěžest až šest týdnů po otevření, protože nedochází k jeho nežádoucí oxidaci,“ dodal Daněk.
Tato technologie je vhodná především pro velkoobjemové obaly, které pojmou od tří do dvaceti litrů tekutin. Právě proto je oblíbená zejména v gastronomických provozech. „Zájemci o bag in box z řad provozovatelů gastronomických zařízení tvoří přibližně 30 % našich odběratelů,“ potvrdil Bohdan Daněk rozsáhlé využití této technologie v gastronomii. „Kromě vína, mléka či moštů je takto možné uchovávat i stolní oleje, protlaky, koncentráty nebo saponáty,“ dodal Daněk.