Dnes je 23. 04. 2024

Nevsázejte vše na jednu kartu, své investiční portfolio diverzifikujte

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Srp 22nd, 2021
0 komentářů
Jak ochránit peníze před inflací? Spoření, investice, fondy, ETF

Máte volné finance a zvažujete, jak je zhodnotit nebo alespoň ochránit před dopady zvyšující se inflace? Investoři mají v současné době na výběr z velkého množství produktů od cenných papírů, přes různá spoření až po alternativy, jako jsou kryptoměny. Odborníci ale upozorňují na to, že by nikdy neměli vsázet vše na jednu kartu. Diverzifikace portfolia je pro ochránění investic nezbytná.

Podle Romana Outraty ze společnosti Infin je diverzifikace základní pravidlo každého začínajícího investora. „Je důležité mít poskládané portfolio investic tak, aby případná krize měla minimální dopad na celkovou výnosnost všech investic dohromady. Některé jeho část – například akcie – tak mohou v průběhu času klesnout, jiné – kupříkladu nemovitosti – si však zachovají svou hodnotu nebo budou vydělávat,“ popisuje Roman Outrata.

Základní diverzifikace přitom spočívá v investování do různých aktiv. Část investic tak bude investor mít například v akciích, část v dluhopisech a termínovaných vkladech a část v nemovitostech. „Zároveň je důležité diverzifikovat i v rámci těchto jednotlivých tříd. Vyhraněné finance tak nikdy nevkládáme do akcií jedné firmy, ale v portfoliu máme akcie více firem. To samé platí o firemních dluhopisech a dalších aktivech,“ vysvětluje Roman Outrata.

Správný poměr aktiv

Nejčastějšími druhy aktiv, do nichž se investuje, jsou akcie a dluhopisy. Zejména firemní dluhopisy v současné době nabízejí výnosy kolem 2-4 procent, ty rizikovější dokonce až kolem deseti procent. Tato dvě aktiva velmi často tvoří velkou část celého portfolia. Své místo v něm ale mají i další aktiva.

„Z hlediska bezpečnosti jsou sázkou na jistotu termínované vklady, jejich úrok se ale pohybuje maximálně kolem dvou procent. Jedná se tak o konzervativní investici, která snižuje riziko ztráty celého portfolia. Dlouhodobě oblíbené, ale zároveň z pohledu velikosti počátečního kapitálu, jsou investice do nemovitostí. Výhodou je, že stabilní výnos lze mít i prostřednictvím různých nemovitostních fondů, kdy není nutné nemovitost reálně kupovat,“ dodává Roman Outrata.

Za jistotu v rámci investic se dlouhodobě považují také cenné kovy – zlato, stříbro či například platina. Ty jsou dlouhodobě vnímané zejména jako uchovatel hodnoty než jako zdroj přímých zisků. Řada investorů má tak zejména ve zlatě dlouhodobě uloženou část svých prostředků.

Kryptoměny spíše pro hráče

Poslední léta pak do portfolií řady investorů přidala i takzvané kryptoměny. Nejoblíbenější z nich, je Bitcoin, který po pádu z posledních měsíců zažívá zase výrazný růst. „Z pohledu celého portfolia by se ale mělo jednat pouze o doplněk dalších aktiv. Řada odborníků kryptoměny vnímá jako vysoce rizikovou investici, která a jedné straně může přinést závratné zhodnocení, na straně druhé ale také spolknout obrovské množství financí,“ upozorňuje Roman Outrata ze společnosti Infin.

Komerční sdělení