Dnes je 25. 07. 2024

Kam za netradiční zimní lyžovačkou?

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Pro 5th, 2019
0 komentářů

Čeští turisté pro svou lyžařskou dovolenou stále hledají nové dosud neobjevené destinace. Nevšední alternativou ke klasickým alpským zemím může být například Bulharsko či Gruzie. Sjezdovky nabízí i africké Maroko.

Itálie stále vítězí

Každoročně se za zimními radovánkami vydávají tisíce Čechů. Podle údajů cestovní agentury Invia míří většina jejích zákazníků do horských středisek v Alpách, zvyšuje se zájem i o méně typické destinace. Stále vede Itálie, na druhém místě je letos Rakousko, následují Slovensko, ČR, Francie a Slovinsko. Mezi nejvyhledávanější lokace v Itálii patří Paganella, kam míří 9 % cestujících, Val di Fiemme (8 %) nebo Livigno (4 %). Do Rakouska se nejčastěji jezdí do Kaprunu, který je cílem celých 8 % klientů cestovní agentury Invia, a to do Schladmingu či areálu Dachstein West. „Přestože zájem o tradičně oblíbená lyžařská střediska neklesá, naši klienti stále častěji hledají různé alternativy. Roste mezi nimi poptávka po lokalitách, které nepatří mezi turisticky vyhlášené. Hlavním bonusem bývá absence davů a přeplněných sjezdovek,“ uvádí Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která je českou jedničkou v online prodeji dovolených.

Lyžování v zemích písku

Pokud už vám Krkonoše nestačí a Alpy vás odrazují množstvím lidí, není třeba zoufat. „V nabídce máme zájezdy i do méně tradičních zemí, jednou z nich může být Bulharsko, které lidé stále vnímají spíše jako letní destinaci,“ nabízí tip Řezníčková. Hory tvoří v Bulharsku 60 procent celkové rozlohy. Okouzlí svou přátelskou atmosférou, kvalitními službami a lyžováním za nízké ceny. Mezi nejoblíbenější střediska patří lyžařský areál Bansko. Své místo si zde na 48 kilometrech sjezdovek najdou jak středně pokročilí, tak i náročnější lyžaři, pro které je vyhrazena sjezdovka Alberta Tomby. Areál nabízí vyžití také pro rodiny s dětmi, lyžařská škola naučí kvalitní základy sportu i ty nejmenší.

Stejně kvalitní podmínky pro lyžování a překrásné panoramatické výhledy nabízí Gruzie. Nejpopulárnější středisko Gaudari poskytuje 50 kilometrů sjezdovek na 22 trasách. Gruzii ocení zejména milovníci nekomerčních dovolených a cestovatelé s ruskou slovní zásobou.

Afrika pro většinu lidí automaticky znamená poušť a písek. I zde se však mohou milovníci zimních sportů vyřádit. V Maroku se dá kvalitně lyžovat ve středisku Oukameden nacházejícím se přibližně 60 kilometrů od Marrakeše. Mezi země spojované také spíše s pískem, než se sněhem, patří Írán. Většinu jeho rozlohy zabírá poušť, ovšem na severu země se nacházejí vysoké hory, kde lze najít zajímavá místa na lyžovačku. Střediska Shemshak nebo Dizin leží jen dvě hodiny cesty od Teheránu.

Autem až k ubytování

Češi v případě tradičních lyžařských zájezdů preferují zejména ubytování v soukromí a cestu vlastním autem. „Také letos převažuje ubytování v apartmánech, následují tříhvězdičkové hotely, většinou s polopenzí. Dominuje vlastní doprava, a to z 90 procent. Zbylých 10 procent volí autobus,“ shrnuje prodeje lyžařských pobytů u cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

Volno na českých a slovenských horách

Nejrychleji se plní kapacity pro velké skupiny osob, a zejména na období jarních prázdnin. „Nejčastěji poptávané jsou zájezdy na jeden týden, a to hlavně během jarních prázdnin. Na toto období ještě lze na české hory zájezd sehnat, stejně tak na Slovensku, například Vysoké Tatry disponují obrovskými hotely, a tak zde ještě lyžaři místa seženou,“ doplňuje Řezníčková. O české hory mají nejčastěji zájem páry a rodiny s dětmi. Nejnavštěvovanější zůstávají Krkonoše a Jeseníky, většinou na 3 až 4 dny. Na Slovensku se nejvíce jezdí do Jasné a okolí Štrbského plesa.