Dnes je 18. 05. 2024

Češi začínají nakupovat zimní dovolené. Za lyžováním vyrážejí nejčastěji do Itálie

Autor: Redakce
Rubrika: Cestování
Lis 22nd, 2016
0 komentářů

Čeští turisté začínají v současné době plánovat své lyžařské zájezdy. Největší zájem tradičně mají o italské hory, které tvoří polovinu z prodeje všech lyžařských dovolených u cestovní agentury Invia. Oblíbené je také Rakousko. Na české hory pak lyžaři vyrážejí spíše na poslední chvíli a často na vlastní pěst, přičemž se přizpůsobují aktuální sněhové situaci. Češi letos v průměru investují do lyžařské dovolené 6 456 korun na osobu, což je o 559 korun více než v loňské sezóně.

Stejně jako v loňském roce vedou u turistů, kteří si pořizují lyžařské zájezdy u cestovních kanceláří, Italské Alpy. Lyžařské zájezdy do italských středisek tak tvoří 53% podíl na prodeji všech lyžařských zájezdů u cestovní agentury Invia. Průměrná cena lyžařské dovolené v Itálii je letos 7 209 korun na osobu, což je zhruba stejně jako loni.

Mezi nejoblíbenější patří italské údolí Val di Fiemme, které volí 19 % turistů cestujících za lyžováním do Itálie. „Středisko je oblíbené také díky tomu, že patří v Itálii mezi nejlevnější, průměrná cena dovolené na osobu zde letos vyjde na 5 774 korun na osobu. Díky své poloze blízko u hranic je navíc dopravně nejdostupnějším střediskem Dolomit, objasnil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou v prodeji pobytů přes internet. Mezi další populární cíle lyžařů patří středisko Aprica, bodují ale i dražší centra, například Livigno nebo Civetta.

Více než 35 % osob cestujících za lyžařskými zážitky s cestovní kanceláří poté volí jako cílovou destinaci Rakousko. „Rakousko je oblíbené zejména kvůli své snadné dostupnosti, též průměrná cena zájezdu na osobu je oproti italským letoviskům nižší, a to téměř o 2 tisíce korun. Mezi nejoblíbenější střediska patří tradičně Kaprun,“ dodal Michal Tůma z cestovní agentury Invia, jež nabízí lyžařské zájezdy do tuzemských i zahraničních letovisek. Rakousko je rovněž oblíbeným cílem individuálních lyžařů, kteří vyrážejí na kratší pobyty na poslední chvíli. Cesta autem z Prahy do nejbližších rakouských středisek trvá pouze kolem pěti hodin. Konkrétní situace a sněhové podmínky pak hrají roli také při cestování do českých hor. Lyžařské zájezdy na české hory si tak u cestovních kanceláří prozatím pořídila jen 3 % turistů. Většina jich stejně jako loni volí Krkonoše.