Dnes je 24. 11. 2024

Nerez, šamot nebo železo. Nedostatek materiálů a komponent brzdí na startu topné sezony dodávky systémů pro vytápění

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Říj 5th, 2022
0 komentářů

Odliv pracovníků během pandemie, válka na Ukrajině či nedostatek vstupních surovin. To jsou hlavní důvody chybějícího materiálu pro vytápěcí systémy, které lidé aktuálně poptávají jako náhradu za plynová zařízení. Právě kvůli enormnímu růstu zájmu o tato řešení se výrazně prodlužují jejich dodací lhůty. Odborníci ze segmentu vytápění uvádějí mezi nedostatkovými materiály například železo, nerez či šamot. Problém však představují i elektronické komponenty jako čipy, konektory či displeje, jejichž nedostatek znamená zpoždění dodávek zejména u tepelných čerpadel.

 

Odvětví vytápění aktuálně čelí problému s dostupností některých materiálů a výrobních komponent. Podle Dagmar Kopačkové ze serveru tzb-info.cz se tato skutečnost týká například oceli a plastů, stále přitom přetrvává i problém s čipy. Vlivem špatné dostupnosti některých materiálů se pak protahují i lhůty od objednání do samotné realizace. Zásadně do toho v posledních měsících vstupuje i nová topná sezona a výrazná snaha lidí na vytápění co nejvíce ušetřit.

 

„Zvýšená poptávka se nejvíce týká zařízení pro úsporné vytápění, větrání, přípravu teplé vody či moderní regulaci. Řešení, která vedou k úsporám energií, vody a tepla, jednoznačně táhnou,“ doplnila Dagmar Kopačková. Hlavní příčiny podle ní vznikly už v minulém roce, týkaly se přitom problémů výrobních kapacit a logistiky. V letošním roce pak problém umocnila i válka na Ukrajině.

 

Velmi podobný pohled v tomto směru sdílí i Aleš Plšek, manažer nákupu společnosti Enbra, která se zabývá prodejem a servisem otopné techniky. „Nedostatek komponent na trhu technického zařízení budov je způsobený současným konfliktem, ale i odlivem zaměstnanců z výrobních firem v období pandemie či nedostatkem vstupních surovin pro výrobu,“ řekl s tím, že typickým příkladem je železo, jehož nedostatek svazuje ruce výrobcům kotlů na tuhá paliva. „Ti tak nejsou schopni garantovat termíny dodání ani ceny produktů,“ doplnil Plšek.

 

Zpoždění u akumulačních prstenců

 

Čekací doby se prodlužují i v odvětví krbů a kamen, hlavním důvodem je zejména enormní nárůst poptávky po vytápění dřevem, kterým se lidé snaží nahrazovat svá plynová zařízení. „V našem případě je u kamen a krbů čekací lhůta od objednání zhruba 2-3 měsíce. Ve srovnání například s německým trhem je však situace ještě dobrá, lhůty jsou tam více než 6 měsíců. Podobně jsou na tom podle našich informací i ostatní výrobci,“ řekl Petr Banasinski, jednatel společnosti Hoxter, která působí v odvětví krbových a kamnových systémů.

 

V případě krbů a kamen se lidé podle něj kvůli prudkému růstu cen energií zaměřují více než v dříve na efektivní rozložení tepla v interiéru. „Kvůli tomu výrazně stoupá poptávka po akumulačních krbech, úzkým hrdlem jsou v tomto směru zejména akumulační prstence a obecně materiály se schopností akumulovat teplo, jako například šamot. Dodavatelské firmy na tento růst poptávky reagují poměrně složitě, proto se dodací lhůty pro akumulační prvky prodlužují,“ popsal Petr Banasinski.

 

Výrazný růst poptávky po vytápění dřevem prakticky v celé Evropě se však promítá i do odvětví komínových systémů, kde je jedním z nedostatkových materiálů nerez. „Díky indikaci nárůstu cen energií se spousta rodin rozhodla pořídit si do svým domů, a to nejen do novostaveb, dodatečně komín. Nejvhodnější variantou pro tento požadavek je nerezový tříplášťový komínový systém, který se dá jednoduše umístit na fasádu rodinného domu a napojit krbová kamna či krbovou vložku. Zároveň se masivně vložkují stávající starší komíny nerezovými jednovrstvými systémy. To jsou hlavní důvody, proč se aktuálně potýkáme s dodacími lhůtami právě u nerezových komínových systémů, aktuálně činí 25 až 55 pracovních dní,“ uvedl Jan Housa obchodní ředitel společnosti Schiedel, která prodává komínové systémy.

 

Nouze o elektronické komponenty tepelných čerpadel

 

Další velmi vyhledávanou alternativou k vytápění plynem jsou i tepelná čerpadla. Jejich prodejci přitom spíše než nedostatek výrobních materiálů zmiňují chybějící klíčové komponenty, zejména pak elektroniku. Jedná se například o elektronické desky, konektory, vodiče či displeje. „V odvětví tepelných čerpadel je nyní velká krize napříč všemi značkami. Výrobci postupně potvrzují termíny dodání na 6 až 12 měsíců od objednávky, dříve to přitom bylo 6 až 8 týdnů. Z části je tento nedostatek způsoben pozdními dodávkami produktů z Asie, částečně z důvodu nedostatku komponent pro výrobu a kapacity ve výrobě,“ řekl Aleš Plšek.

 

Podle něj by přitom tepelná čerpadla byla nedostatkovým zbožím i v případě, že by nenastala krize s chybějícími komponenty. „Obrovský zájem o toto řešení je napříč celou Evropou, výrobci tepelných čerpadel přitom neměli dostatek času k navýšení výrobních kapacit, která meziročně mnohonásobě vzrostla,“ sdělil Plšek.

 

Stálým problémem, který se propisuje i do odvětví technického zařízení budov, jsou pak i již zmíněné čipy. Jeden z největších výrobců těchto zařízení je podle Plška dodává za 90 týdnů od objednání, což je komplikace například pro měřiče tepla či rádiové moduly. Většina výrobců tak polovodiče shání jinou cestou, což ale znamená i několikanásobně vyšší cenu. Alespoň částečné zlepšení se přitom podle Plška dá očekávat ke konci letošního roku.