Dnes je 23. 04. 2024

Největší český výrobce kol BIKE FUN International zvýšil meziročně EBITDA o 16 % na 6,7 milionu eur. Prodeje elektrokol se zvýšily o 39 %

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Pro 3rd, 2020
0 komentářů

Největší český výrobce jízdních kol, kopřivnická společnost BIKE FUN International (BFI), ve fiskálním roce 2020 zaznamenal rekordní zisk. EBITDA dosáhla 6,7 milionu eur, v meziročním srovnání se jednalo o 16% nárůst. Podnik prodal celkem 172 639 kol a elektrokol, v segmentu kol s elektrickým pohonem se přitom jednalo o nárůst o více než 39 %. V následujícím období plánuje společnost, kterou na konci listopadu od holandských majitelů odkoupil rodinný holding Consillium vlastněný Tomášem Němcem, rozšířit výrobní kapacitu a přijmout další zaměstnance. Cílem je podpora prodeje vlastních značek Superior, Rock Machine a Frappé na nových trzích i nové OEM zakázky.

Firmě s bezmála pěti sty zaměstnanci se i přes krizi spojenou s dubnovou odstávkou výroby související s pandemií onemocnění covid-19 dařilo nejlépe v historii. Tržby za fiskální rok 2020 činily 87,8 milionu eur a oproti předchozímu období se jednalo o 4% nárůst. Ještě lepší meziroční výsledek pak vykázala EBITDA. Ta dosáhla 6,703 milionu eur oproti 5,773 milionu za fiskální rok 2019, což znamená 16% růst. Výsledky firmy pozitivně ovlivnil stoupající zájem o elektrokola na globálním trhu i zvýšená poptávka po klasických jízdních kolech způsobená zavřením sportovišť během pandemie. Vlastní značky BFI Superior, Rock Machine a Frappé zaznamenaly meziroční nárůst prodejů o 35 %.

Obrat i EBITDA rostou kopřivnickému výrobci kol v posledních letech kontinuálně. „Děje se tak hlavně díky rostoucí průměrné ceně prodaného kola. Stále více se nám totiž daří prodávat dražší elektrokola. Každý rok z výrobních linek sjíždí více a více elektrokol, příští rok dokonce očekáváme, že jejich obrat poprvé přesáhne obrat klasických kol. Přesto, co se vyrobených kusů týče, budou dvě třetiny koláče patřit stále kolům bez motoru,“ uvedl finanční ředitel BFI Petr Sazovský.

Z pohledu obratu byl pro firmu historicky nejúspěšnější letošní červen. Letní měsíce v roce 2020 se kvůli pandemii koronaviru nesly zejména v duchu cestování po Česku, což se pozitivně podepsalo i na zájmu o kola. Obrat za šestý měsíc se tak vyšplhal na 15,59 milionu eur, což bylo o 35 % více, než činil dosavadní měsíční rekord. Za vynikající finanční výsledky pak může i fakt, že se podniku podařilo snížit skladovou zásobu z přibližně 25 tisíc kol na 18,5 tisíce kusů.

Segment elektrokol rostl o více než 39 %

BFI v uplynulém fiskálním roce prodal více než 172 tisíc kol a elektrokol. V segmentu kol s elektrickým pohonem přitom firma zaznamenala značný růst. Prodalo se jich přes 49 tisíc a v meziročním srovnání to bylo o 14 tisíc více. Rekordní byla také jejich výroba.

„Přiblížili jsme se k hranici 50 tisíc kusů. V jejím překonání nám zabránila pandemie, protože jsme museli na čtyři týdny zavřít výrobu. Dnes sice již víme, že nejlepší řešení by bylo pokračovat ve výrobě v maximální možné míře, ale na jaře bylo toto rozhodnutí z mého pohledu správné, protože pokud by se poptávka opět rychle nezvedla a obchody se neotevřely, mohlo by to vážně ohrozit celou společnost,“ řekl Mark de Kwant, CEO společnosti.

Prodej klasických kol naopak meziročně klesl a ukazuje na rostoucí zájem právě o elektromobilitu. Ve fiskálním roce 2021 podnik cílí na 200 tisíc vyrobených kol a elektrokol.

Většina produkce BIKE FUN International míří na export, prodeje v minulých letech rostly například ve skandinávských zemích, Velké Británii nebo Portugalsku. Lepší prodeje čeká firma ve fiskálním roce 2021 v České republice, Beneluxu nebo Švýcarsku.

Své výrobní kapacity společnost BIKE FUN International neustále navyšuje a rozšíření výroby plánuje také v dalších letech. Proto také kopřivnická firma neustále hledá i nové zaměstnance. Jako jedna z mála výrobních firem je láká na jednosměnný provoz a bohaté firemní benefity pramenící ze silné stability.

Vybraná data z výroční zprávy BFI: