Dnes je 22. 06. 2024

Nárůst váhy v menopauze nezpůsobují jen hormony, škodlivý je i úbytek svalů a fyzické aktivity

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Lis 2nd, 2020
0 komentářů

Období přechodu se pro mnoho žen nese v duchu přibírání na váze. Proměna tělesných proporcí, zvlášť v době, kdy se potýkají se střídáním nálad, únavou, podrážděností a dalšími projevy fluktuujících hormonů, ženám rozhodně na sebevědomí nepřidá. Vedle negativního vlivu na psychiku pak rostoucí váha rovněž zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Hrozí i další zdravotní komplikace, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol či cukrovka. Co růst váhy v době premenopauzy a menopauzy způsobuje a jak proti přibírání bojovat?

Ženský přechod bývá často nazýván menopauzou. Toto slovo však konkrétně označuje poslední menstruaci ženy, respektive okamžik, kdy od poslední menstruace ženy uběhlo 12 měsíců a ona tak dokončila plodné období svého života. Průměrně nastává v 51. roce života. Menopauze předchází období premenopauzy, doslova „před menopauzou“, jež může trvat 4 roky až dlouhých 11 let. Během premenopauzy ženy obvykle zažívají nejvýraznější symptomy přechodu od návalů horka přes střídání nálad a únavu až po deprese a úzkost. V tomto období také velmi často zaznamenají rychlý nárůst váhy. „Příčiny jsou většinou hormonální povahy. Na začátku premenopauzy vaječníky často produkují extrémně vysoké množství estrogenu, a to kvůli narušené komunikaci mezi vaječníky, hypothalamem a hypofýzou. Estrogen přitom bývá spojován s nabíráním na váze a vytvářením tukových zásob v plodných letech, tudíž může být příčinou i prudkého nárůstu váhy v premenopauze. Jak se poté s blížící se menopauzou produkce estrogenu rapidně snižuje, dochází k redistribuci tělesného tuku z hýždí a stehen do břicha, kde se tvoří nebezpečný viscerální tuk,“ vysvětluje renomovaný gynekolog Pavel Turčan.

Ztráta svalové hmoty významně zpomalí metabolismus

Odhaduje se, že během premenopauzy ženy průměrně přiberou 1 až 2 kilogramy. Ty, které však již předtím trápila nadváha či obezita, často pocítí výraznější nárůst. Kromě přímého vlivu hormonů na ženský organismus může být příčinou přibírání v přechodu i zvýšený apetit, mnohdy vyvolaný právě rozbouřenými hormony. Podle komparativní studie výzkumníků z University of Michigan z roku 2008 se u žen v premenopauze ve zvýšené míře vyskytl „hladový hormon“ ghrelin stimulující chuť k jídlu. Podle jiných studií pak mohou nízké hladiny estrogenu narušit funkci leptinu a neuropeptidu Y, tedy hormonů kontrolujících pocit sytosti a regulujících apetit.

Výkyvy v hladinách hormonů přesto současní odborníci nepovažují za dominantní příčinu přibývání na váze u žen v přechodu. Hlavní příčinu vidí spíše v poklesu svalové hmoty, což výrazně zpomaluje metabolismus. Úbytek svalů je běžným projevem stárnutí mužů a žen, ovšem velmi často jej navíc zrychlí klesající fyzická aktivita. Proto je důležité zůstat i s přibývajícím věkem fyzicky aktivní. Nejvhodnějšími aktivitami jsou v tomto věku aerobní aktivity, jako je třeba běh, jízda na kole, plavání, ale třeba i pilates nebo tanec. Aerobní cvičení obecně spaluje mnohem více kalorií než cvičení silové a je nejlepší i pro redukci nebezpečného břišního tuku.

Je potřeba snížit přísun kalorií a upravit jídelníček

V boji proti přibírání v přechodu je vedle cvičení nejsilnějším spojencem samozřejmě také jídelníček. „Žena po padesátce by obecně měla snížit svůj denní energetický příjem asi o dvě stě kalorií. Důležité je nepodlehnout tendenci řešit jídlem například stres či psychické symptomy přechodu a dbát na pestrou, vyváženou stravu,“ radí gynekolog s tím, že jídelníček žen v premenopauze, menopauze i postmenopauze by měl obsahovat hlavně nenasycené tuky z rostlinných olejů, ořechů a semínek, více ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin i luštěnin. Podstatný je také dostatečný příjem vlákniny, omezení nasycených tuků a jednoduchých cukrů. Dobré je pomoci si i kvalitními doplňky stravy, jako je například Sarapis Soja. Přírodní přípravek je bohatý na včelí produkty, vitamíny, izoflavony i antioxidanty a příznivě působí na projevy přechodu včetně hormonální nerovnováhy. Do úpravy životosprávy je pak samozřejmě potřeba zařadit i dostatek odpočinku a kvalitního spánku.