Dnes je 30. 01. 2023

Nabíjecí stanice v Humpolci dokáže denně odbavit až čtvrtinu všech elektromobilů v tuzemsku

Autor: Redakce
Rubrika: Praktické tipy
Led 23rd, 2017
0 komentářů

Jedna z největších nabíjecích stanic pro elektromobily v Evropě se nachází na dálnici D1. Unikátní nabíjecí stanici vybudovala u dálničního sjezdu na Humpolec energetická společnost E.ON loni v červnu. Jediné místo v České republice, kde si řidiči mohou nabít svůj elektromobil na stojanech Tesla Supercharger, zaujalo i v zahraničí. Za jejím úspěchem stojí počet nabíjecích stojanů, rychlonabíjení i překvapivý design. 

Na natankovanou elektřinu bychom dojeli ze Země až na Měsíc

Největší česká nabíjecí stanice pro elektromobily vyrostla na devadesátém kilometru dálnice D1 u čerpací stanice Benzina. V této stěžejní lokalitě u oboustranného exitu si mohou řidiči naplnit nádrže benzínem, dieselem a díky E.ONu také elektřinou či CNG, tedy stlačeným zemním plynem. Jen elektřiny bylo loni natankováno tolik, že kdyby se všechna sečetla, auto by s ní ujelo vzdálenost z naší planety až na Měsíc, tedy 384 400 kilometrů.

Počtem nabíjecích stojanů se stanice řadí k největším v Evropě

Nabíjecí stanice u Humpolce je v České republice naprostým unikátem a primát drží také ve východní Evropě. Nabízí totiž šest nabíjecích míst Tesla Supercharger, pět dalších stojanů pro běžné nabíjecí standardy elektromobilů i klasickou zásuvku. „Co se týče počtu stojanů, řadí se naše nabíjecí centrum k těm větším stanicím v Evropě. Unikátní je i možnost v krátkém časovém úseku reagovat na přicházející technologie a navýšit kapacitu stojanů na „vyšší rychlost“, protože máme k dispozici 2 trafostanice,“ popisuje Hana Pásková, manažerka výstavby stanice ze společnosti E.ON.

Nejčastěji se objevují řidiči Nissan Leaf a BMW i3, 25 procent tvoří cizinci

Díky vysokému počtu nabíjecích stojanů je stanice ve Vystrkově u Humpolce schopná za den odbavit čtvrtinu všech elektromobilů v České republice. U stojanů se každodenně vystřídají prakticky všechna elektroauta i hybridy. Nejčastěji se ale objevují řidiči Nissan Leaf a BMW i3, denně zde natankují také zhruba dvě desítky vozů značky Tesla. Nemalou část zákazníků představují cizinci. „Naše klientela je přibližně z 25 procent zahraniční a stanici si velmi pochvalují. Opakovaně zmiňují překvapivý design, zastřešení, ale i venkovní posezení a vnitřní občerstvení, říká Pásková a dodává, že wifi a možnost nabíjení mobilních telefonů dnes již považují za samozřejmost.

Automobil nabijete na 80 % baterie za půl hodiny

Design nabíjecí stanice oceňují i tuzemští řidiči. „Co se týče designu, jsme stále považováni za jednu z nejkrásnějších stanic na světě,“ doplňuje Hana Pásková ze společnosti E.ON. Stejně tak zákazníci oceňují možnosti rychlonabíjení. V České republice jde stále o jedinou stanici s nabíjecími stojany Tesla Supercharger, které jsou nejvýkonnějšími nabíječkami na světě. Běžně si zde řidiči dobijí svůj automobil na 80 % baterie do půl hodiny.