Dnes je 3. 03. 2024

Na ekzém mast z kalísie, na štípnutí hmyzem mast z olše. Rady pro zdravou kůži v létě

Autor: Redakce
Rubrika: Lifestyle
Čvc 1st, 2014
0 komentářů

Po celém dni stráveném venku jen v tílku je naše pleť zarudlá od slunce, na chodidlech se po celodenní chůzi v letní obuvi tvoří ztvrdlá kůže, kvůli sukním a kraťasům máme na nohách po procházce v přírodě drobné škrábance a nakonec si ze společné večeře s přáteli venku přineseme domů štípance. Zkrátka v létě je naše kůže vystavená nejrůznějším vlivům, které jí neprospívají a dráždí ji. Nic z toho nám ale náladu kazit nemusí. V tomto článku přinášíme několik rad a tipů, jak v létě kůži chránit a ošetřovat.

Na ekzémy nejen k moři


Atopická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže doprovázené svěděním. Podle odhadů trpí tímto ekzémem v Česku asi desetina obyvatel. V létě hrozí v důsledku horkého počasí, pocení a vlhka zhoršení projevů tohoto onemocnění. Zlepšit stav pokožky může pobyt u moře. Ale i tam je potřeba zamezit přehřátí a co nejvíce eliminovat pocení. Kvůli velkému množství prachu není vhodné pobývat na písčitých plážích, naopak bychom měli raději vybírat ty s oblázky. Čemu by se ekzematici měli rozhodně vyhnout, je koupání se v bazénech s chlorovanou vodou. „Lidem, které trápí ekzémy, mohu doporučit mast s obsahem extraktu z kalísie pod názvem Psorikalis. Tato vytrvalá rostlina, kterou můžete pěstovat i doma v květináči, má významné fytoterapeutické vlastnosti. Zklidňuje podrážděnou a svědivou kůži a urychluje její hojení,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin, a upozorňuje, že ekzémy jsou záležitostí vnitřního prostředí organismu.

Pozor na klimatizaci

Během horkých letních dnů dopadají na naši pokožku sluneční paprsky, ovívá ji vítr a dosedá na ni prach. V interiérech je pak vystavena působení klimatizace, která představuje další zátěž. Přechody z vyhřáté ulice do klimatizovaných prostor jsou pro naši pokožku opravdová zatěžkávací zkouška. Není se čemu divit, že takto namáhaná kůže je večer podrážděná, zarudlá a může být i citlivá na omak. Úlevu nám zaručeně přinese mast z měsíčku lékařského. Díky součinnosti silic, saponinů, flavonoidů a mnoha dalších látek má příznivé terapeutické a regenerační účinky. Unavenou pokožku nejen zvláčňuje a zjemňuje, ale i posiluje. Kromě toho působí i protizánětlivě a lehce sedativně. Je možné také zkusit lopuchový olej, který má rovněž zklidňující účinek na nadměrně citlivá a podrážděná místa na kůži a navíc působí příznivě na ekzémy.

Bylinná pedikúra hojí

V létě je potřeba pečovat o nohy více než v jiných ročních obdobích. Jednak kvůli tomu, že neupravená noha nepůsobí v otevřené botě příliš esteticky, ale také kvůli zdravotním rizikům, které s sebou nošení sandálů a takzvaných žabek nese. Chodidla, která většinu roku chráníme ponožkou a uzavřenou obuví, musejí zvládnout zátěž, již způsobuje plochá a tvrdá podrážka či zařezané řemínky. Aby byly nohy v létě krásné, je dobré je každý večer před důkladným umytím zbavit ztvrdlé kůže, nejlépe pomocí pemzy. Kůži bychom měli jemně zbrousit ještě před tím, než nohy namočíme. Tento způsob simuluje přirozenou obnovu kůže na chodidlech. V každém případě bychom se měli vyhnout používání žiletky nebo jiného ostrého předmětu k odstraňování ztvrdlé kůže. Po umytí a pečlivém vysušení nohou se hodí mast s obsahem černého bezu, který zjemňuje a zaceluje rozpraskanou kůži na patách a odstraňuje kožní defekty.

Kapka přírodního repelentu

Svědivé štípance od komárů a jiného hmyzu umí v létě pořádně potrápit. I když výrobci repelentů slibují stoprocentní ochranu před štípnutím, většinou se nepříjemným pupínkům nevyhneme. Pokud z různých důvodů nemůžeme nebo nechceme používat běžné repelenty, můžeme vyzkoušet levandulový olej. Jako prevence štípnutí komárem bývá někdy doporučována i konzumace vitaminu B. Aroma lidského potu má pak přestat být pro hmyz lákadlem. Pokud ale přece jen nějaká komáří samička ochutná naši krev a nám na kůži zůstane svědivý pupínek, můžeme jej ošetřit olšovou mastí. Ta velmi dobře pomáhá hojit různé druhy nežitů a poškozenou kůži.

Kiwi proti plísním

Během letních měsíců se právě kvůli vlhkosti a teplu zvyšuje riziko nákazy plísní na dolních končetinách. Mykózou se můžeme nakazit zejména na koupališti, kde jsou obvykle všichni návštěvníci nuceni před vstupem do bazénu projít brouzdalištěm, ve kterém si mají umýt nohy. Nicméně i při zapocení nohou v uzavřené botě, například při turistice, hrozí, že se nohy zapaří a objeví se příznaky plísní. Ty se mohou projevit nejen na kůži, která potom svědí a pálí, ale i na nehtech, jež zežloutnou a začnou se uvolňovat z lůžka. Abychom riziku nákazy předešli, měli bychom dodržovat základní hygienické návyky. „Pokud je to jen trochu možné, noste ve společných prostorách bazénu a sprch vlastní obuv. Po umytí pečlivě vysušte prostor mezi prsty a poté nechte nohy chvíli dýchat. Velmi vhodné je během letního období používat mast z kiwi, která likviduje plísně a příznivě ovlivňuje různé nežádoucí bakteriální procesy v tkáních. Navíc pomáhá udržovat zdravé cévy, což je nejen pro dolní končetiny velice důležité,“ doporučuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje a uzavírá: „Můžeme využít i grepový olej, ale nesmíme zapomenout, že jestliže je plíseň na pokožce, je také v krvi. Tu pročistí tinktura z česneku a penízovky.“