Dnes je 26. 02. 2024

Díky snadno dostupnému sexu ztrácejí muži zájem o manželství. Ženy mají problém najít dlouhodobého spolehlivého partnera

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Říj 2nd, 2017
0 komentářů
Kvůli levnému sexu ztrácejí muži zájem o manželství. Ženy mají problém najít dlouhodobého spolehlivého partnera

Trh s manželstvím je v rukou mužů. Ti se však v současné době snadno dostanou k sexu i mimo manželské lože, proto ztrácejí motivaci usilovat o budoucí ženu. Podle vědců z University of Texas navíc budou mít heterosexuální ženy čím dál větší problém najít dlouhodobého spolehlivého partnera.

Mezi lety 2000 až 2014 klesl počet sezdaných párů ve věkové kategorii 25–34 let o 13 procentních bodů. Podle vědců z University of Texas je viníkem tohoto propadu fakt, že se dnešní muži snadněji dostanou k šanci užít si sexuálního dobrodružství. Tento typ sexu nazývají „levný sex“, neboť k němu není zapotřebí vysoká časová či emoční investice, jeho hodnota je tedy podstatně nízká.

Vzhledem k tomu, že v minulosti byly sex a manželství pevně spjaté, ženy obecně odkládaly svůj sexuální život na dobu po svatbě. „Aby si muži mohli najít nevěstu a dostat se k sexu, museli slušně vypadat, mít určitý kredit a dobrou práci. Měli tedy dostatečně dobrou motivaci stát se respektovanými členy společnosti. Dnes, kdy je sexuální dobrodružství dostupné kdykoliv, je tak motivace mužů ke vstupu do manželství mnohem nižší,“ vysvětlil Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz.

Stres v podnikání může podle odborníků vést ke krachu manželství a zdravotním i psychickým obtížím
Muži hůře nesou sexuální nevěru, ženy naopak tu emocionální. Žárlivost bývá častou příčinou domácího násilí

Odborníci varují: lidé se přestanou brát, vystačí si sami

Podle predikcí demografů se jeden ze tří dvacetiletých lidí nikdy neožení. Přibývá i lidí, kteří si vystačí jen sami se sebou. Zatímco v roce 1992 dle studií masturbovalo alespoň jednou týdně 29 % mužů a 9 % žen, v roce 2014 to bylo již 49 % mužů a 32 % žen. Jak se tedy zvyšovala frekvence sledování pornografie, rostla i četnost sebeukájení. „Podle průzkumu z roku 2015 však lidé hojně masturbují, i když jsou zadaní. I v partnerském vztahu se autoerotice věnuje 86 % českých mužů a 45 % českých žen,“ dodává k tématu Adam Durčák.

Muži kontrolují trh s manželstvím, ženy se sexem

Zatímco ženy dle sociologů stále kontrolují trh se sexem, ten s manželstvím je právě v rukou mužů. Dokazuje to podle něj poměr žen toužících po manželském svazku k mužům se stejnou tužbou: z 15 tisíc lidí, kteří byli v rámci průzkumu osloveni, připadalo mezi svobodnými respondenty pod 40 let na 100 vdavekchtivých žen jen 82 mužů. „Následkem tohoto neuspokojivého poměru pak ženy vstupují do manželství předem odsouzených k zániku či jinak neuspokojivých. Dokud bude sex pro muže natolik levnou záležitostí, budou mít heterosexuální ženy čím dál větší problém nalézt dlouhodobého spolehlivého partnera,“ uzavřel Mark Regnerus, sociolog z University of Texas.