Dnes je 20. 04. 2024

Mistrovství světa ve wingsuit-flyingu bude na konci srpna hostit letiště v Prostějově

Autor: Redakce
Rubrika: Z trhu
Srp 24th, 2018
0 komentářů
Mistrovství světa ve wingsuit-flyingu bude na konci srpna hostit letiště v Prostějově

Na letišti v Prostějově se bude od 26. srpna do 2. září konat mistrovství světa ve wingsuit-flyingu. První světový šampionát v této netradiční disciplíně, ve které závodníci za pomocí speciální okřídlené kombinézy klouzavě létají vzduchem, se konal před dvěma lety na Floridě. Nyní se celá světová špička tohoto sportu přesune do Česka, akce by se měla zúčastnit necelá stovka sportovců z celkem 22 zemí světa.

FAI World Wingsuit Flying Championship 2018

Akce s názvem FAI World Wingsuit Flying Championship 2018 bude teprve druhým mistrovstvím světa ve wingsuit-flyingu. Šampionát zároveň naváže na historicky první červencové mistrovství republiky, jehož vítězem se stal Pavel Mrázik z Prostějova. Právě on bude jedním ze dvou českých zástupců, kteří na světovém šampionátu budou startovat.

Česká parašutistická škola patří mezi absolutní světovou špičku

Kromě nich by se mělo akce zúčastnit téměř stovka wingsuiterů z 22 světových zemí, jsou mezi nimi přitom i méně tradiční země jako Kypr, Indie či Jihoafrická republika. Jak uvádí Martin Dlouhý z pořadatelské společnosti JUMP-TANDEM®, Česko na šampionátu nebude patřit mezi vyložené favority. „Jsme v této kategorii spíše nováčkem, mezi opravdové velmoci lze zařadit například USA, Kanadu, Rusko, Norsko či Austrálii, duchovním guru tohoto sportu je pak Němec Rolf Brombach, se kterým úzce spolupracujeme,“ uvedl hlavní organizátor. Wingsuit-flying vychází ze sportovního parašutismu, závodníci při něm vyskakují z letadla ve speciálních okřídlených kombinézách, které jim umožňují místo volného pádu klouzavé létání vzduchem.

Dvě hlavní disciplíny

Mistrovství světa v Prostějově nabídne soutěž ve dvou hlavních disciplínách. Tou první je tzv. performance flying, ve kterém se závodníkům měří tři druhy výkonů – uletěná rychlost, čas a vzdálenost. „Závodníci budou skákat z výšky 4000 metrů, soutěžit přitom budou ve výškovém okně mezi 3000 a 2000 metry. Především kvůli vzdálenosti bude kolem prostějovského letiště vyhlášen speciální vzdušný prostor, závodníci totiž mohou uletět i více než 10 kilometrů,“ doplnil Martin Dlouhý. K zaznamenání výkonů budou závodníkům sloužit speciální GPS jednotky, tzv. trackery. Monitorovat budou veškerá letová data každého parašutisty, zároveň je budou také upozorňovat hlasovým povelem o vstupu do soutěžní brány. Ze záznamů trackerů pak mezinárodní rozhodčí vyhodnotí jednotlivé výkony.

První mistrovství ČR ve wingsuit-flyingu

Druhou disciplínou pak bude tzv. acrobatic flying, týmová soutěž, ve které se skupiny wingsuiterů snaží o co nejlepší zvládnutí akrobatických prvků a největší umělecký dojem. Týmy tak musí po výskoku z letadla předvést povinné i vlastní volitelné akrobatické formace. Jedná se zpravidla o různé spirály, výměny pozic či vzájemná spojení členů formace. Součástí každé soutěžní skupiny je i kameraman, který pro rozhodčí vše snímá. Kromě počtu předvedených pozic či stylu létání se proto hodnotí i práce kameramana.

Nové světové rekordy?

Organizátoři zároveň věří, že by světový šampionát poprvé konaný v Česku mohl přinést i zápisy do historických tabulek v podobě hned několika nových světových rekordů. „Podobně jako jiné sporty, i wingsuit-flying se dlouhodobě vyvíjí, závodníci tak budou mít k dispozici nejmodernější kombinézy, které jim umožní dosáhnout ještě lepších výkonů než v minulosti. Pokud tedy bude světové špičce přát počasí, mělo by dojít ke stanovení ne jednoho světového rekordu,“ doplnil Martin Dlouhý.