Dnes je 8. 12. 2022

První mistrovství ČR ve wingsuit-flyingu

Autor: Redakce
Rubrika: nejčtenější
Čvc 11th, 2018
0 komentářů
První mistrovství ČR ve wingsuit-flyingu

Na letišti v Prostějově se od 11. do 13. července uskuteční vůbec první mistrovství České republiky v netradiční parašutistické disciplíně zvané wingsuit-flying. Její hlavní doménou je speciální okřídlená kombinéza, která po výskoku z letadla umožní závodníkům namísto volného pádu vzduchem klouzavě létat.

Otevřené mistrovství České republiky & Jump-Tandem Wingsuit Challenge

Akce s názvem Otevřené mistrovství České republiky & Jump-Tandem Wingsuit Challenge bude vůbec prvním regulérním českým šampionátem v historii. Zúčastnit se ho přitom může každý, kdo splňuje bezpečnostní požadavky pro seskoky ve wingsuit kombinéze, a to i sportovci ze zahraničních zemí. Hlavním kritériem zpravidla bývá minimálně 200 seskoků s padákem.

Česká parašutistická škola patří mezi absolutní světovou špičku

Během mistrovství se bude soutěžit v celkem třech kategoriích, jak je definuje řád Světové federace leteckých sportů (FAI) – rychlosti, čase a vzdálenosti. „Závodníci budou skákat z výšky 4000 metrů, soutěžit přitom budou ve výškovém okně mezi 3000 a 2000 metry. Kromě dosažení nejvyšší rychlosti se budou snažit v tomto okně udržet co nejdelší dobu a uletět co největší vzdálenost,“ přiblížil Martin Dlouhý ze společnosti JUMP-TANDEM®, která je hlavním organizátorem akce.

Zaznamenání výkonů

K zaznamenání výkonů budou závodníkům sloužit speciální GPS jednotky, tzv. trackery. Monitorovat budou veškerá letová data každého parašutisty, zároveň je budou také upozorňovat hlasovým povelem o vstupu do soutěžní brány. Ze záznamů trackerů pak rozhodčí vyhodnotí jednotlivé výkony. Vzhledem k tomu, že závodníci mohou uletět i více než 10 kilometrů, bude kolem prostějovského letiště vyhlášen také speciální vzdušný prostor. Podle Martina Dlouhého se dá přitom očekávat, že budou stanoveny oficiální české rekordy. „Na akci budou přítomni také FAI rozhodčí, kteří budou moci rekordní výkony posoudit a oficiálně schválit,“ doplnil.

5 extrémních sportů, které jsou v tuzemsku ještě v plenkách

Soutěž v rozlišném oblečení

Kromě oficiálního mistrovství republiky bude součástí třídenní akce také méně formální otevřená soutěž v rozlišném oblečení. Kromě wingsuit kombinézy tak budou závodníci opatřeni i například nafukovací kombinézou bez křídel se speciálními kapsami nabírajícími vzduch a umožňujícími delší dolet (tzv.  tracksuit) nebo kombinézu vymění za pouhé plavky a padák v kategorii zvané Nacket. Otevřené soutěže se kromě českých zástupců zúčastní také závodníci ze Singapuru, Anglie, Německa či Rakouska.

Fobií trpí až polovina Čechů. Nejúčinnější je strachu čelit

Druhé mistrovství světa ve wingsuit-flyingu

Na mistrovství České republiky naváže na konci prázdnin také teprve druhé mistrovství světa ve wingsuit-flyingu. Vůbec poprvé v historii se přitom bude konat na českém území, soutěžit se bude opět v Prostějově. Akce se uskuteční od 26. srpna a zúčastnit by se jí mělo minimálně 150 parašutistů z 18 zemí světa.